
Fot. Tytus Żmijewski
Synagoga w Fordonie czeka na remont
(fot. Fot. Tytus Żmijewski)
Według spisu z 1939 roku mieszkało tu 2057 osób pochodzenia żydowskiego. Najbardziej majętni mieli swoje domy i firmy przy ul. Focha. W Fordonie, znajdującym się wtedy poza granicami miasta, też mieszkali Żydzi. Zniknęli w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji, teraz zostaną przypomniani dzięki projektowi Stowarzyszenia Forum Kultur "Ludzie stąd - Bydgoszcz 2008".
W Wyższej Szkole Gospodarki już rozpoczęły się wykłady poświęcone historii, kulturze i religii narodu żydowskiego. Przez trzy weekendy majowe, na ścianie fordońskiej synagogi prezentowane będą filmy przedwojennego kina żydowskiego.
Na rynku w starym Fordonie, w czerwcu i lipcu, zorganizowane zostaną zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży "Mój dom" oraz koncerty muzyki klezmerskiej.
Również w lipcu pokazany zostanie spektakl "Wallstrasse" z Wrocławia (miejscem inscenizacji będzie rynek w Fordonie i plac po synagodze, która do 1939 r. stała między ulicami Pod Blankami a Wałami Jagiellońskimi).
Pod koniec października odbędzie się w Bydgoszczy I Międzynarodowe Sympozjum "Rewitalizacja i Konserwacja Synagog i Kirkutów". - Celem sympozjum jest stworzenie forum dyskusyjnego dla instytucji i osób, które borykają się z rewitalizacją i konserwacją synagog i kirkutów. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby na międzynarodowym forum podzielić się swoimi problemami, wątpliwościami lub sukcesami w tym obszarze. Szczególnie zwracamy się do konserwatorów, historyków sztuki, prawników, opiekunów i właścicieli tych obiektów - mówi Małgorzata Quinkenstein ze Stowarzyszenia Forum Kultur, koordynatorka projektu.
Do realizacji projektu "Ludzie stąd" mogą włączyć się także mieszkańcy Bydgoszczy. Osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami, pokazać pamiątki i zdjęcia związane z obecnością mniejszości żydowskiej proszone są o kontakt z redakcją: tel. 052/326-31-33, adres mailowy: [email protected] lub Gazeta Pomorska, 85-063 Bydgoszcz, ul. Zamoyskiego 2 z dopiskiem "Ludzie stąd".
Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Forum Kultur. Partnerami tego przedsięwzięcia są: Centrum Kongresowe Opera Nova, Wyższa Szkoła Gospodarki, Stowarzyszenie "Mózg", Fundacja Kultury "Yakiza". Patronat honorowy objął prof. Władysław Bartoszewski. Patronat prasowy sprawuje "Pomorska".