Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi byli wśród nas

HANKA SOWIŃSKA
Ta synagoga, wybudowana pod koniec XIX w., stała na Wałach Jagiellońskich. Została zburzona przez Niemców w pierwszych miesiącach okupacji.
Ta synagoga, wybudowana pod koniec XIX w., stała na Wałach Jagiellońskich. Została zburzona przez Niemców w pierwszych miesiącach okupacji.
Po Niemcach, Żydzi stanowili drugą co do wielkości mniejszość narodową w przedwojennej Bydgoszczy.
Synagoga w Fordonie czeka na remont
Synagoga w Fordonie czeka na remont
Fot. Tytus Żmijewski

Synagoga w Fordonie czeka na remont

(fot. Fot. Tytus Żmijewski)

Według spisu z 1939 roku mieszkało tu 2057 osób pochodzenia żydowskiego. Najbardziej majętni mieli swoje domy i firmy przy ul. Focha. W Fordonie, znajdującym się wtedy poza granicami miasta, też mieszkali Żydzi. Zniknęli w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji, teraz zostaną przypomniani dzięki projektowi Stowarzyszenia Forum Kultur "Ludzie stąd - Bydgoszcz 2008".

W Wyższej Szkole Gospodarki już rozpoczęły się wykłady poświęcone historii, kulturze i religii narodu żydowskiego. Przez trzy weekendy majowe, na ścianie fordońskiej synagogi prezentowane będą filmy przedwojennego kina żydowskiego.
Na rynku w starym Fordonie, w czerwcu i lipcu, zorganizowane zostaną zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży "Mój dom" oraz koncerty muzyki klezmerskiej.

Również w lipcu pokazany zostanie spektakl "Wallstrasse" z Wrocławia (miejscem inscenizacji będzie rynek w Fordonie i plac po synagodze, która do 1939 r. stała między ulicami Pod Blankami a Wałami Jagiellońskimi).

Pod koniec października odbędzie się w Bydgoszczy I Międzynarodowe Sympozjum "Rewitalizacja i Konserwacja Synagog i Kirkutów". - Celem sympozjum jest stworzenie forum dyskusyjnego dla instytucji i osób, które borykają się z rewitalizacją i konserwacją synagog i kirkutów. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby na międzynarodowym forum podzielić się swoimi problemami, wątpliwościami lub sukcesami w tym obszarze. Szczególnie zwracamy się do konserwatorów, historyków sztuki, prawników, opiekunów i właścicieli tych obiektów - mówi Małgorzata Quinkenstein ze Stowarzyszenia Forum Kultur, koordynatorka projektu.

Do realizacji projektu "Ludzie stąd" mogą włączyć się także mieszkańcy Bydgoszczy. Osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami, pokazać pamiątki i zdjęcia związane z obecnością mniejszości żydowskiej proszone są o kontakt z redakcją: tel. 052/326-31-33, adres mailowy: [email protected] lub Gazeta Pomorska, 85-063 Bydgoszcz, ul. Zamoyskiego 2 z dopiskiem "Ludzie stąd".

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Forum Kultur. Partnerami tego przedsięwzięcia są: Centrum Kongresowe Opera Nova, Wyższa Szkoła Gospodarki, Stowarzyszenie "Mózg", Fundacja Kultury "Yakiza". Patronat honorowy objął prof. Władysław Bartoszewski. Patronat prasowy sprawuje "Pomorska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska