Najbardziej podrożały artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 4,9%). Ba, w listopadzie cena jaj podskoczyła aż o 30,0%.
Tutaj:**Ceny jaj w Kujawsko-Pomorskiem**
Za jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne płaciliśmy w zeszłym miesiącu więcej o 1,4%. Sery i twarogi były droższe o 0,7%. Mleka – o 0,3%.
W górę poszły również ceny warzyw, mowa o wzroście 3,1% w skali miesiąca. Podrożały także mąka (o 1,3%), masło (o 1,1%) oraz tłuszcze roślinne (o 0,9%).
Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso (przeciętnie o 0,2%). W tym - wołowe – o 1,1%, drobiowe – o 0,7%, wędliny – o 0,4%, cielęcinę – o 0,2%. GUS odnotował zaś spadek cen mięsa wieprzowego (o 0,8%).
Zanotowano wzrost cen czekolady (o 0,8%), makaronów i produktów makaronowych (o 0,7%), pieczywa (o 0,4%), ryżu (o 0,3%), jak również ryb i owoców morza (o 0,2%) - podaje GUS.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Czy coś potaniało? Owszem. W listopadzie Kowalski płacił mniej za cukier (o 5,8%) oraz owoce (o 0,2%).
Jeśli chodzi o ceny napojów bezalkoholowych, utrzymały się na niezmienionym poziomie. Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 1,1%), kakao i czekolady w proszku (o 0,5%), herbaty (o 0,4%) oraz soków owocowych i warzywnych (o 0,1%).
Po 0,2% podskoczyły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.
- Zgodnie z komunikatem GUS wśród cen żywności najsilniej w ujęciu miesięcznym podrożały produkty w kategorii "mleko, sery, jaja”, które zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyły roczną dynamikę cen żywności i napojów bezalkoholowych - podkreśla Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska. - Wyraźnie wyższe ceny wynikały przede wszystkim z gwałtownego wzrostu cen jaj, związanego z przejściowym silnym zwiększeniem popytu zagranicznego na polski eksport jaj z uwagi na liczne przypadki skażenia jaj fipronilem w krajach Europy Zachodniej (m.in. w Holandii będącej największym unijnym eksporterem jaj). Na podstawie komunikatu GUS można wnioskować, że zwiększenie dynamiki cen żywności w ujęciu rocznym odnotowano również w przypadku cen pieczywa, mięsa, owoców, warzyw oraz napojów.
Źródła: GUS, Credit Agricole