Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 lutego to światowy dzień pizzy. Bon appetit!

Joanna Pluta [email protected] tel. 52 326 31 56
9 lutego to światowy dzień pizzy. Opowiemy Państwu o jej zaskakującym pochodzeniu, międzynarodowym fenomenie i podamy najpyszniejsze przepisy. Bon appetit!
9 lutego to światowy dzień pizzy. Opowiemy Państwu o jej zaskakującym pochodzeniu, międzynarodowym fenomenie i podamy najpyszniejsze przepisy. Bon appetit! infografika Monika Wieczorkowska
9 lutego to światowy dzień pizzy. Opowiemy Państwu o jej zaskakującym pochodzeniu, międzynarodowym fenomenie i podamy najpyszniejsze przepisy. Bon appetit!

Historia tego najpopularniejszego placka na świecie jest prosta, tak jak samo danie. I jak więwiększość najsmaczniejszych potraw wzięła się z biedy. Mówi się, że już starożytni Grecy wypiekali płaskie placki z mąki i wody, które zjadali z przyprawami i oliwą. Z czasem dorzucali na nie jeszcze inne dodatki.

Trzy kolory. Włochy

Ale pizza zbliżona w kształcie do tego, który znamy, zaczęła funkcjonować dopiero w XVI wieku, gdy do Europy zostały sprowadzone pomidory, które od razu zaczęto umieszczać na placku, dodając do niego jeszcze ser.

Dlaczego więc pizzę uznaje się za włoski wynalazek? Jak podaje Wikipedia, pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889 roku, kiedy do Neapolu przyjechała królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Raffaele Esposito, neapolitański piekarz przygotował na jej cześć specjalną potrawę - pizzę, w której podstawowymi składnikami były pomidory, mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej pizzy.

Diabeł tkwi w cieście...

Początkowo ciasto na pizzę przypominało nasze podpłomyki. Z czasem zaczęto dodawać do niego jeszcze drożdże, aby było bardziej pulchne. Jednak, jak mówi znawca kulinariów Jean Bos, najprostsze zawsze jest najlepsze. - Sekretem doskonałego ciasta są dobre i proste składniki w odpowiednich proporcjach - wyjaśnia. - Mąka, woda, jajka i sól - to wszystko, żadnych drożdży, ciasto i tak spulchni się lekko na brzegach.

Przeczytaj także: Najmniej zarobili ochroniarze i kelnerzy

A gdy już będziemy mieć tak doskonale wyrobione ciasto, to co na nim położyć? W pizzy najlepsze jest to, że właściwie można na niej umieścić wszystko. - U mnie w domu pizza jest co sobotę - opowiada Dorota Michalska, mama 6-letniego Łukasza. - To taka nasza mała tradycja. I szczerze mówiąc umieszczamy na niej to, co akurat znajdzie się w lodówce. Warzywa, kawałek bekonu albo szynki, pieczarki. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń.

.... i w dobrych produktach

Jean Bos potwierdza, na pizzy może się znaleźć wszystko, najważniejsze, żeby to były świeże składniki.

- Pizza z założenia ma być szybkim w wykonaniu, prostym i tanim daniem - opowiada. - Właśnie dzięki temu jest tak kochana na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że pizza jest czymś w rodzaju przegryzki, a nie daniem głównym. Restauratorzy wprowadzają do swojej oferty przeróżne udziwnienia, jeśli chodzi o smaki pizzy. Ja jednak uważam, że prostota wygrywa. Dobre pomidory, zioła, ser - to składniki, bez których żadna pizza nie powinna się obyć.

Świętowanie czas zacząć!

Międzynarodowy dzień pizzy obchodzony jest 9 lutego. Większość pizzerii tego dnia przygotowuje dla swoich gości niespodzianki. Ale zachęcamy Państwa do uczczenia tego dnia własnoręcznie wykonaną pizzą. Czekamy na opisy Waszych dokonań i zdjęcia gotowych dań. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami na najlepszą pizzę. Smacznego!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska