https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci od Wieszcza Adama

Hanka Sowińska [email protected]
"Nad Starym bydgoskim kanałem", Bydgoszcz 2007 Szkoła ludowa na Okolu, rok 1910, widok od strony kanału. W liczącym 128 lat budynku, od 60 lat, mieści się III LO.
"Nad Starym bydgoskim kanałem", Bydgoszcz 2007 Szkoła ludowa na Okolu, rok 1910, widok od strony kanału. W liczącym 128 lat budynku, od 60 lat, mieści się III LO. repr. Wojciech Banach
20 października III Liceum Ogólnokształcące świętować będzie 60. urodziny.

Jubileusz III Liceum

Jubileusz III Liceum

W sobotę, 20 października "Trójka" świętować będzie 60. urodziny. Z tej okazji odbędzie się spotkanie absolwentów. W programie obchodów m.in.:
- 9.00 - msza święta w kościele przy szkole (poprowadzą ją księża-absolwenci "Trójki")
- 11.00 - spotkanie absolwentów szkoły w Operze Nova
- ok. 14.00 - uroczysty przemarsz do szkoły (lub przejazd autokarem) i uroczystości w gmachu przy ul. Nowogrodzkiej 3
- bal w Hotelu City

Imię autora "Dziadów" placówka nosi od osiemdziesięciu lat, a Wieszcz patronuje "Trójce" już sześć dekad. Od trzydziestu lat ucząca się tu młodzież śpiewa "Pieśń Filaretów" (napisaną przez Adama Mickiewicza), która jest oficjalnym hymnem szkoły. Za dziewięć dni zaintonują go setki absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego.

Trwa jubileuszowy maraton bydgoskich szkół. Niedawno 130-lecie istnienia (w gmachu przy placu Wolności) obchodziła hucznie społeczność I LO. 20 października zjazdy absolwentów odbędą się w III Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Drzewnych.

W budynku z czerwonej cegły, który stoi nad Starym Kanałem Bydgoskim pierwsi uczniowie pojawili się w przedostatniej dekadzie XIX w. (budowę gmachu zakończono w 1879 r., do wybuchu I wojny światowej powstało w mieście wiele nowych szkół ludowych).Ta nad Kanałem też była szkołą ludową, wielowyznaniową, w której język niemiecki był obowiązkowy.

Obchodzące 60. urodziny III Liceum Ogólnokształcące jest poniekąd spadkobiercą zarówno pruskiej szkoły ludowej, jak i działającej tu w okresie międzywojennym szkoły powszechnej. Dlatego przypominając w wielkim skrócie historię "Trójki", nie sposób pominąć tamtego okresu.

Gdy w styczniu 1920 r. w Bydgoszczy "wybuchła Polska" jedną z pierwszych decyzji nowych władz miasta była organizacja szkolnictwa. Kronikarz placówki na Okolu odnotował: "Nasza szkoła polska była 3. 02. 1920 roku stworzona i według narodowości i wyznania podzielona". Po raz pierwszy dzwonek rozległ się 20 marca 1920 r.

Jedną z młodych nauczycielek była Kazimiera Peisertówna. To z jej inicjatywy w roku szkolnym 1926/1927 placówka otrzymała imię Adama Mickiewicza. Możemy się tylko domyślać, dlaczego wybór padł na autora "Pana Tadeusza". Pewnie paniówna była wielką miłośniczką twórczości polskiego poety... I dlatego została matką chrzestną.

Na początku lat trzydziestych szkołę podzieloną na męską (patronował jej Adam Mickiewicz) i żeńską (nosiła imię Stefana Batorego).

Okupacja hitlerowska otworzyła najbardziej dramatyczny okres w dziejach szkoły. Niemcy, po kroczeniu do miasta, aresztowali nauczycieli, gmach przekształcili w koszary wojskowe i pomieszczenia dla jeńców wojennych. Zniszczeniu uległy pracownie szkolne, mapy i obrazy. Archiwum wraz z dokumentacją szkolną zaginęły, prawdopodobnie zostały spalone.

W wyniku zaplanowanej akcji mordowania polskiej inteligencji z rąk okupanta zginęło 8 pracowników szkoły: Maksymilian Domeracki, pierwszy kierownik, Czesław Lorkowski, kierownik szkoły żeńskiej, nauczyciele: Ludwik Ciaputa, Czesław Kwieciński, Czesław Marynowicz, Teodor Pohl, Roman Zys i woźny Michał Młyński z rodziną.

Zima 1945 r. minęła m.in. pod znakiem organizacji szkolnictwa powszechnego w mieście. W gmachu nad Kanałem uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza nastąpiło 19 marca. W pierwszym roku nauki uczęszczało do niej 934 uczniów; byli podzieleni na 8 klas żeńskich i tyle samo męskich. Pierwszym kierownikiem placówki został Ksawery Jendryczka.

Właściwą historię "Trójki" otwiera rok 1947 r.; wtedy powstała "Piąta Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego i Podstawowego im. Adama Mickiewicza". Pierwsze egzaminy maturalne odbyły się w 1951 roku. Świadectwo maturalne z numerem pierwszym otrzymała Anna Krystyna Ancewicz.

Absolwentem "Trójki" jest także Eryk Bazylczuk (świadectwo maturalne z numerem drugim, uczestnik węgierskiego powstania z 1956 r.; o panu Eryku pisaliśmy w "Albumie", w artykule "Płakał nawet biały gołąb").

Istniejącą do dziś nazwę "III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy" placówka otrzymała w roku szkolnym 1961/1962. Od 14 października 1977 r. hymnem liceum pozostaje "Pieśń Filaretów" Adama Mickiewicza. Już za dziewięć dni piętnaście roczników absolwentów zaśpiewa: "Hej, użyjmy żywota!/ Wszak żyjem tylko raz;/ Niechaj ta czara złota/ Nie próżno wabi nas.

Hanka Sowińska
[email protected]

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska