https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Air Products: Ciech planował likwidację bydgoskiego Zachemu

Agnieszka Domka-Rybka [email protected]
Oto jedna z zamykanych instalacji w bydgoskim Zachemie
Oto jedna z zamykanych instalacji w bydgoskim Zachemie Archiwum
Ciech, właściciel Zachemu, nie potrzebował już aminy, z której powstaje TDI, skoro sprzedał TDI BASFOWI - uważa Air Products.

Dwudziestoletnia współpraca firm amerykańskiej i bydgoskiej skończyła się niedawnym pozwem arbitrażowym przeciwko naszemu zakładowi, o czym już pisaliśmy na Strefie Biznesu.

Air Produkcts: Ciech negocjował z nami, a za plecami z BASFEM

- Złożyliśmy wniosek do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Londynie o wszczęcie postępowania przeciwko Zachemowi - przypomina Dorota Grzegorczykz polskiego przedstawicielstwa Air Products. - Należy nam się 98,6 mln dolarów odszkodowania, co wynika z podpisanej umowy.

8 lutego otrzymaliśmy oświadczenie Air Products, w którym przedstawia ona kulisy swojej współpracy z Zachemem. Czytamy tam m.in., że to bydgoska spółka zerwała umowę na dostawę aminy bez uzasadnienia. Kontrakt był zawarty na lata 2012 - 2018. Zdaniem AP nie ograniczał on dostarczania TDA (amina) wyłącznie z fabryki w Pasadenie pod warunkiem, że surowiec spełnia wszystkie wymagania techniczne. - Nasz spełniał - uważa Dorota Grzegorczyk.

Dodaje, że w 2011 roku Ciech poinformował Air Products o trudnej sytuacji finansowej Zachemu i poprosił o udzielenie upustów cenowych na zakup TDA. Bydgoski zakład miał wtedy zapewniać, że to pozwoli mu prowadzić działalność na rynku TDI. Dostał więc upust na kwotę 16 mln dolarów.

- Dopiero w październiku 2012 roku okazało się, że w trakcie prowadzonych z nami negocjacji, Ciech jednocześnie planował sprzedaż TDI łącznie z zamiarem likwidacji Zachemu - przekonuje Air Products. W 2012 roku poinformował Zachem o planach zamknięcia swojej fabryki TDA w Pasadenie.

Wywiązując się jednak z zobowiązań wynikających z umowy, kontynuował dostawy aminy z fabryki w Dormagen. W lutym zaś zaproponował Zachemowi przeniesienie zobowiązań umowy z Air Products na firmę Bayer, jednak ten nie wyraził na to zgody.

Tymczasem we wrześniu Ciech sprzedał TDI BASFOWI za 43 mln euro i tym samym Ciech ogłosił wyjście z tego rynku TDI.

- Sprzedaż dóbr niematerialnych związanych z produkcją TDI uniemożliwiła Zachemowi dalsze prowadzenie takiej działalności, a zatem już od września 2012 roku było oczywiste, że nie będzie tego robić z przyczyn innych niż rzekome naruszenie przez nas kontraktu - pisze Dorota Grzegorczyk. - Zachem rozpowszechnia nieprawdziwe informacje dotyczące naruszenia przez Air Products warunków umowy, przez co stara się uniknąć skutków wynikających z nieuzasadnionego wypowiedzenia jej nam.
Air Products złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, aby zapewnić możliwość wykonania wyroku Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Londynie (takie są procedury).

Ciech w sądzie w Bydgoszczy, Londynie i Pensylwanii

Sąd oddalił wniosek, firma AP złożyła apelację do Gdańska. Kolejny jej wniosek trafił do Federalnego Sądu Stanu Pensylwania w USA o wszczęcie postępowania przeciwko Ciechowi w związku z "bezprawną ingerencją w umowę z Zachemem".

Wysłaliśmy oświadczenie Air Products do Ciechu, jak tylko je otrzymaliśmy, ale nie otrzymaliśmy komentarza.  Jednak kilka tygodni temu Ciech informował nas: "Sytuację Zachemu  dramatycznie pogorszyło zaprzestanie produkcji aminy (TDA) przez firmę Air Products, jedynego niezależnego dostawcy tego surowca do produkcji TDI. Taka decyzja zmienia całkowicie sytuację rynkową Zachemu. Sezonowy wzrost cen, który zakończył się w listopadzie ubiegłego roku, nie jest w stanie zrównoważyć pozostałych problemów zakładu"  (żeby przeczytać cały artykuł na ten temat wystarczy kliknąć obok w artykuł: "Ciech: Problemy Zachemu to efekt sytuacji na rynku").

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bronek
A może zrobić referendum czy powiesić tuska???
A
Aaaaby
Ale bełkot.
T
TT
ok  1990  r    Zachem   - otrzymał   "  decyzję "  zakaz  prywatyzacji   ze  względu  na   strategiczny  interes  dla  kraju

  decyzję  wydał  -Urząd  Antymonopolowy
Z
Zachemowiec nr 666
Brakuje Stalina!!!!!!!!!
m
maku
rudy pinokio,pacholek niemiec wszysko sprzeda.ta k...a nie nawidzi polski
D
Domka
Zapytam, pozdrawiam - Agnieszka Domka-Rybka
C
Ciekawski
Czy Pani Redaktor mogłaby zapytać UOKiK, jaką podjął decyzję w sprawie wniosku BASF o zgodę na koncentrację sprzedaży TDI?Jest informacja na stronie internetowej o decyzji z dnia 29.01.2013 r. ale nie ujawniono jej treści.Czy to zgodnie z interesem kraju - odmowa, czy też się jej wstydzą ?
S
Spolaryzowanie
Zachem jest wzorem dla Europy jak wydawać fundusze unijne. Nie osiągnął by tak rewelacyjnych rezultatów gdyby nie wybitny zarząd spółki i załogi tworzące zbiorowego chłopka roztropka, stroniące od trochę większego wysiłku umysłowego niż przechodzenie przez jezdnię. Tępy robotnik w zachemie cieszył się  wielką estymą i był umiejętnie wykorzystywany przez cwaniaków.  Cwaniaków tego samego rodowodu.
Sprawa aminy jest traktowana jako pretekst - bzdurny, a wręcz głupi - do usprawiedliwiania nieefektywnego zarządzania. Być może upadek firmy ma przykryć, między innymi,  nieudolność techniczną, organizacyjną i pobieranie z nie pieniędzy przy realizacji inwestycji. Najprawdopodobniej amerykania proces wygrają lub zmuszą polaków do niekorzystnej dla zachemu ugody.
Załogi zakładów sodowych w Inowrocławiu mają czego się bać. 
p
prawie zachemowiec były
a może tak jak umowa na sprzedaż Basfowi jest ukrywana bo cenna akcji skoczy i poinformowanii lepej mają czas na inwestycje?
z
zarbock
Jeżeli okazałoby się to prawdą to zarząd Ciechu z prezesem na czele powinien zapłacić tę karę z majątku osobistego to może by się czegoś nauczył.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska