We wszystkich europejskich krajach prowadzona jest kampania pod nazwą ROADPOL Safety Days, która koordynowana jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz wspierana przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Jej celem jest zredukowanie liczby ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym, tak aby przynajmniej jednego, wyznaczonego dnia, np. w Polsce 18 września, nie było ich w ogóle.
Dla przypomnienia - we wszystkich krajach Unii Europejskiej średnio, każdego dnia na drogach ginie 70, a w Polsce 8 osób.
Kierowcy lekceważą rowerzystów. "Te niebezpieczne zdarzenia powinny być eliminowane"
– Corocznie podczas jednego wrześniowego dnia organizowane są kampanie informacyjne, by uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że każdy z nich może dzięki niewielkim zmianom w swoim zachowaniu na drodze poprawić bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników. Działania te są adresowane zarówno do kierowców, pasażerów, rowerzystów, motocyklistów, jak i pieszych. W celu zaangażowania w kampanię jak największej liczby osób przygotowano deklarację dotyczącą zobowiązań pojedynczych osób do bezpiecznych zachowań na drodze, która dostępna jest na stronie ROADPOL - wyjaśnia Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.
W Polsce kampania informacyjna oraz wzmożone kontrole drogowe, w tym akcje kaskadowego pomiaru prędkości, odbędą się w piątek 18 września. Zaangażowane są w nią wszystkie podmioty, które na co dzień zajmują się bezpieczeństwem w ruchu drogowym: policja, Państwowa Straż Pożarna, pogotowie ratunkowe oraz lokalne samorządy.
– Niestety dotychczas nie udało się osiągnąć istotnego spadku liczby ofiar w dniach wzmożonych działań nadzorczych i edukacyjnych, choć zdarzają się dni na polskich drogach bez ofiar śmiertelnych. I choć cel jest bardzo trudny, to jednak możliwy do osiągnięcia, przekonuje Anna Zielińska.
ROADPOL Safety Days to dawny projekt Edward (European Day Without a Road Death) - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, który w latach 2016-2019 odbywał się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL (w 2020 roku TISPOL zmienił nazwę na ROADPOL). Założeniem projektu była realizacja „wizji zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w wyznaczonym dniu na europejskich drogach.
