Jest to pierwsze, tak szerokie opracowanie tematu, obejmujące produkty i ich pochodzenie, przetwórstwo i konserwację żywności w dawnych gospodarstwach wiejskich. Szczegółowo zostały również opisane sprzęty kuchenne oraz ich wytwórcy, czyli rzemieślnicy wiejscy. Książka zawiera ponadto opisy pożywienia codziennego, świątecznego i weselnego. Przedstawia przedsięwzięcia muzealne oraz innych instytucji, których celem jest kultywowanie i podtrzymywanie tradycji - w tym także kulinarnych - regionu.
Przepisy
PRAŻUCHA
Składniki: 1 kg ziemniaków, 4 płaskie łyżki mąki, sól, tłuszcz do smażenia lub usmażone skwarki.
Wykonanie: obrane ziemniaki gotować w wodzie bez soli. Gdy są już prawie miękkie dodać mąkę. Odstawić na 10 minut, aby mąka się zaparzyła lub chwilę gotować. Następnie odcedzić i ubić pałką, aż wytworzy się jednolita masa. Osolić do smaku. Łyżką zrobić małe kulki i przysmażyć na gorącym tłuszczu. Można tez uformowane kuleczki polać bezpośrednio na talerzu sklarowanym masłem lub skwarkami.
JARMUŻ
Składniki: kości z mięsem lub same, 1 kg kapusty świeżej, marchew, kasza jęczmienna, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty, majeranek, sól, ziemniaki.
Wykonanie: do garnka włożyć na dno kostki, na nich położyć poszatkowana kapustę, marchew w kawałkach i przyprawy. Zalać wszystko wodą i zasypać kaszą. Nie mieszać, aby się kasza nie przypaliła. Dusić, aż wszystko będzie miękkie. Podawać z gotowanymi oddzielnie, krychanymi, czyli tłuczonymi ziemniakami.