Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. „Elektroniczny rejestr wykluczy wielu rolników”

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Nakładanie obowiązku prowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa żywności – argumentuje samorząd rolniczy
- Nakładanie obowiązku prowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa żywności – argumentuje samorząd rolniczy Pixabay
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa z apelem o zniesienie obowiązku stosowania przez rolników elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin. - Tego typu rozwiązania są dla wielu rolników zupełnie obce – argumentuje KPIR.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wystąpił z apelem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o rezygnację z obowiązku prowadzenia od 1 stycznia 2025 r. elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin.

- Nakładanie tego typu obowiązków naszym zdaniem nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa żywności i nie spowoduje żadnych korzyści zarówno dla konsumentów, jak i producentów żywności – argumentuje KPIR.

Samorząd rolniczy podkreśla, że bardzo duża grupa rolników nie korzysta z internetu.
- Tego typu rozwiązania są dla nich zupełnie obce, a musimy mieć na uwadze, iż popełnienie błędu na etapie wprowadzania danych będzie skutkowało poważnymi sankcjami – uczula KPIR.

Izba zwraca uwagę na prawdopodobieństwo wykluczenia zawodowego wielu rolników.

- Ze względu na brak odpowiedniej technologii i co ważniejsze, umiejętności posługiwania się nią, a przecież ci ludzie nadal pozostają dobrymi rolnikami wykonującymi należycie swoją pracę – tłumaczy. - Rozumiejąc potrzebę kontroli i monitorowania stosowania ŚOR prosimy o zachowanie dotychczasowych metod dokumentowania.

Wniosek KPIR czeka na odpowiedź ministra, tymczasem w rozporządzeniu w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin z czerwca 2022 r. Parlament Europejski i Rada Europy uzasadniają powody wprowadzenia elektronicznego rejestru:

„Wiele państw członkowskich nie ustala w swoich krajowych planach działania celów ilościowych ani wskaźników w celu promowania zrównoważonego stosowania pestycydów lub lepszej ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Nie istnieje również skuteczny system monitorowania, co skutkuje ograniczoną ilością danych dotyczących stosowania pestycydów. Utrudniło to wyciągnięcie wniosków na temat stopnia, w jakim dyrektywa w sprawie zrównoważonego stosowania chroni zdrowie ludzi i środowisko przed negatywnym oddziaływaniem pestycydów.”

„Aby zweryfikować przestrzeganie zasad przez użytkowników profesjonalnych, należy prowadzić rejestr elektronicznego zintegrowanego zarządzania ochroną przed szkodnikami i stosowania środków ochrony roślin w celu zweryfikowania zgodności z przepisami dotyczącymi zintegrowanego zarządzania ochroną przed szkodnikami określonymi w niniejszym rozporządzeniu i wspierania rozwoju polityki Unii. Dostęp do rejestru należy również przyznać krajowym organom statystycznym w celu opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania statystyki publicznej.”

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska