Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arsen, kadm, ołów - wielka trująca trójka. Metale ciężkie są wyjątkowo groźne dla dzieci

opr. ES
Choć ich nie widać, są szalenie niebezpieczne - czyhają na nasze zdrowie i życie w powietrzu, wodzie i glebie. Nawet we własnych domach jesteśmy narażeni na działanie metali ciężkich.

Co warto wiedzieć o metalach toksycznych dla człowieka i środowiska?

ARSEN

Obok kadmu, rtęci i ołowiu, to jeden z najbardziej toksycznych pierwiastków. Silnie trujący! Jego złoża znajdują się na Syberii i Półwyspie Skandynawskim.

W XVIII i XIX wieku stosowano go przy leczeniu cukrzycy, malarii, wrzodach czy choćby gruźlicy. To, że powoduje skutki uboczne, wykryto w XX wieku. W Polsce arsen wycofano ... dopiero w latach 70.

Długotrwałe narażenie na oddziaływanie arsenu objawia się - kaszlem i spłyceniem oddechu, problemy z układem nerwowym i płodnością, arytmię serca. Arsen wiąże się z większym ryzykiem chorób nowotworowych! Zwłaszcza rakiem płuc, pęcherza moczowego, nerek, wątroby, skóry. Jego szkodliwość potwierdzili naukowcy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na szkodliwe działanie arsenu narażeni są szczególnie pracownicy hut, kopalni i innych zakładów produkcyjnych, ale również okoliczni mieszkańcy. Arsen nie jest wydalany z organizmu - kumuluje się i fatalnie wpływa na wszystkie organy.

Najczęstsze źródło skażenia to gleba (herbicydy). Jeśli chodzi o nasz kraj, skażenie arsenem jest dość niskie, ale warto uważać na żywność z krajów azjatyckich (ryż, owoce morza i ryby), gdzie jest wyjątkowo duże. Jeśli obawiasz się skażonego ryżu, namocz go na noc. Potem - kilkakrotnie wypłucz i ugotuj w świeżej wodzie.

Ołów

Metal o silnie toksycznych właściwościach, który wchłaniamy przez skórę, drogi oddechowe i drogą pokarmową.

Związki ołowiu nie ulegają rozkładowi - gromadzą się w organizmie na całe życie. Na jego wysokie wchłanianie są wyjątkowo narażone dzieci i niemowlęta, ale i młode zwierzęta gospodarskie. Ołów zatrzymuje się w płodzie i mleku matki.

To właśnie dzieci są najbardziej narażone. Ołów odpowiada za ich opóźniony rozwój umysłowy, choroby nowotworowe, kłopoty ze słuchem, zaburzenia w metabolizmie witaminy D. Aby chronić swoją pociechę, dbaj o to, by nie przebywała w towarzystwie palaczy, przypominaj o myciu rąk oraz świeżych warzyw i owoców, zwracaj uwagę na dietę bogatą w żelazo, witaminę C i wapń. W przypadku dorosłych, ołów wnika głównie drogą oddechową, jeśli chodzi o dzieci - pokarmową.

Ołów jest stosowany w niektórych krajach w przemyśle papierniczym i poligrafii, grabarstwie, hutnictwie, przemyśle motoryzacyjnym oraz nieznacznie w rolnictwie (środki ochrony roślin). Źródłem ołowiu są m.in. akumulatory i baterie, warzywa uprawiane w okolicy zakładów produkcyjnych i ruchliwych tras, a nawet kurz domowy. Uwaga! Ołów może znajdować się także w niektórych zabawkach (zwróć uwagę na atest) i kredkach świecowych, farbkach bądź plastelinie.

KADM

Jedno z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Długo można wyliczać jego źródła - podkreślmy więc tylko, że należy do nich spalanie w piecach i ogniskach gumowych odpadów i plastikow. Kadm jest stosowany przy nawozach sztucznych, produkcji fajerwerków czy choćby baterii alkalicznych.

Przed kadmem ostrzegamy zwłaszcza palaczy. Jak wskazują badania, jeśli palisz przez 20 lat, wprowadzasz do własnego organizmu ok. 15 mg niebezpiecznego kadmu. Kadm jest wyjątkowo groźny. Uszkadza kości i jądra. Odpowiada za choroby serca, nadciśnienie, zaburzenia pracy nerek, niedokrwistość. Przenika z organizmu matki do płodu. To jeden z najpoważniejszych czynników zwiększających ryzyko raka u dzieci. Odpowiada także za obniżenie odporności maluchów.

Przewlekłe zatrucie kadmem, nawet i przez kilka pierwszych miesięcy, przebiega bezobjawowo. Potem charakteryzuje się: suchością w ustach i metalicznym posmakiem, osłabienie, brakiem łaknienia.

"Kadm dostaje się do otoczenia z zakładów przemysłowych, z pyłami, ściekami oraz wodami kopalny i rud metali kolorowych (...). Jeśli dostanie się do gleby, utrzymuje się na tej powierzchni do 250 lat. Zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że kadm przedostaje się do uprawianych roślin leczniczych", opisuje Maria Grabczyńska (opracowanie "Zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi").

Dodajmy, że dla człowieka i środowiska wyjątkowo groźna jest również rtęć. O tym - wkrótce.

Arsen, kadm, ołów - wielka trująca trójka. Metale ciężkie są wyjątkowo groźne dla dzieci

Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska