Symbol religijności, polskości i votum za odzyskanie w 1919 roku wolności, na Górze św. Wojciecha powstał w 1934 roku.
Autorem monumentu był bydgoski rzeźbiarz Piotr Triebler. Z ciekawostek, taki sam pomnik jak ten w Barcinie, postawiono także w Bydgoszczy. Żaden się nie zachował.
Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa, wkraczający do Barcina hitlerowcy najpierw ostrzelali pomnik, a potem wysadzili go w powietrze. Do naszych czasów zachowała się jedynie brama i schody niegdyś prowadzące do figury.
Ale pomnik znów może zdobić Górę św. Wojciecha. Kilka miesięcy temu z inicjatywy burmistrza Michała Pęziaka powstał społeczny komitet jego odbudowy. - Monument był kiedyś symbolem miasta.
Kilkadziesiąt lat temu Barcin nie był tak rozbudowany jak teraz. Wtedy figura Chrystusa Króla stała w jego centrum. Warto, by się znowu pojawiła. W Bydgoszczy już jest - powiedział "Pomorskiej" Stefan Skrzypczyk, miłośnik historii Barcina. W posiadaniu naszego rozmówcy jest kilka starych fotografii, na których widzimy pomnik w całej okazałości. - Uroczyste osłonięcie bydgoskiego pomnika, z tego co wiem, odbędzie się za dwa tygodnie. A kiedy to nastąpi u nas? - zastanawia się barcinianin.
Aby monument wrócił na swoje miejsce potrzeba około 70 tys. złotych. Wiemy, że będzie miał około 8 metrów wysokości. Wszyscy, którzy chcą dorzucić "kilka groszy" do jego odbudowy, mogą to zrobić na kilka sposobów. Można dokonać wpłat na konto, które specjalnie w tym celu utworzono w Banku Spółdzielczym w Barcinie. Można też nabyć tradycyjne cegiełki o wartości od 50 do 1 tysiąca złotych.
- Ponadto w trakcie zbliżających się Dni Barcina komitet odbudowy pomnika będzie prowadził zbiórkę. Nasze stoisko pojawi się w niedzielne popołudnie (20 czerwca - przyp. red). Jak można nas wspomóc? Wystarczy wrzucić pieniądz do skarbonki, która tego dnia pojawi się przy stoisku lub zakupić jeden z 200 egzemplarzy "Szkiców z przeszłości Barcina", autorstwa panów Cieślaka i Krzysia - mówi Grażyna Szafraniak, członek komitetu. - Poza tym wszystkich zainteresowanych będziemy szczegółowo informować o inicjatywie - dodała.
Oprócz Grażyny Szafraniak, w skład komitetu weszli: Małgorzata Dziadek, Halina i Jerzy Krystkowie, Jolanta Sobolewska, Czesław Cieślak, Jerzy Kosmalski, ks. Edmund Napierała, Henryk Piróg, Grzegorz Smoliński i przewodniczący Artur Skrzypczyk.
Informację na temat zakupu cegiełek można uzyskać w Banku Spółdzielczym w Barcinie, a wpłat można dokonywać konto placówki: 34 8167 0008 0000 0592 2000 0010.