Przypomnijmy, Bardzo Młoda Kultura to 3-letni ogólnopolski program wspierania edukacji kulturowej, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, a stawiający nacisk na edukację i działania w małych miasteczkach i na wsiach. Od początku jego trwania, czyli od 2016 r. realizatorem programu w naszym województwie jest Teatr Polski [tutaj program nazywa się „Struktury kultury” - przyp. red.], a do pracy przy nim, jeszcze za czasów poprzedniej dyrekcji, zatrudniono dwie koordynatorki - Wiktorię Szczupacką i Katarzynę Jankowską. Ta pierwsza sama zrezygnowała z tej funkcji, drugą zwolnił niedawno obecny szef TP Łukasz Gajdzis.
Jeszcze w listopadzie Jankowska miała usłyszeć zapewnienie, że w 2018 roku będzie nadal koordynować program. Potem rozmowy ustały. - W końcu 9 stycznia szef teatru znalazł dla Katarzyny czas - mówiła nam Wiktoria Szczupacka. - Podczas spotkania bez uzasadnienia poinformował ją, że teatr nie podpisze z nią kolejnej umowy, a projektem zajmie się inna osoba.
Jakie miały być powody zwolnienia? W rozmowie z nami Łukasz Gajdzis stwierdził, że na tę decyzję miał wpływ m.in. dość krytyczny audyt, dot. realizacji projektu i jego lokalnych koordynatorek. Później, w oświadczeniu napisał: „(...) przedstawiony został raport, będący efektem końcowym diagnozy wybranych obszarów edukacji kulturowej w województwie kujawsko-pomorskim, opracowany przez pracowników i doktorantki Zakładu Badań Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po analizie wyników badań teatr został zmuszony do redefinicji zarządzania projektem w oparciu o nową strukturę organizacyjną instytucji”.
Na gorąco skomentowała nam to Szczupacka. - Raport, na który powołuje się dyrektor Gajdzis nie był pochlebny, ale w stosunku do wybranych aspektów edukacji kulturowej w województwie, miał być też lekką krytyką programu Bardzo Młoda Kultura, ale w żadnym miejscu nie badał ani nie odnosił się do naszych działań- mówiła.
Wczoraj przemówili za to sami twórcy rzeczonego raportu. Do naszej redakcji trafił list podpisany przez dr. hab. prof. UMK Krzysztofa Olechnickiego, dr. Wojciecha Goszczyńskiego, mgr Zuzannę Kopidurską-Olechnicką, mgr Malwinę Krajewską i prof. Tomasza Szlendaka: „W związku z informacjami zawartymi w opublikowanych przez „Gazetę Pomorską” artykułach (...) pragniemy wyjaśnić, że przygotowana przez nas diagnoza wybranych obszarów edukacji kulturowej w województwie kujawsko-pomorskim 2017 nie była audytem czy kontrolą programu „Struktury Kultury”, lecz raportem badawczym z drugiego etapu diagnozy edukacji kulturowej w województwie kujawsko-pomorskim. Nie dokonujemy w nim oceny pracy koordynatorek programu. Nasze interpretacje dotyczą wyłącznie jakości wybranych działań instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych z zakresu edukacji kulturowej oraz sposobu działania w sferze kultury na terenie naszego województwa”.
Co na to teatr? Poprosiliśmy o komentarz. „Nasze poprzednie oświadczenie wyczerpuje poruszany temat. Nie będziemy wydawać nowego. W naszym oświadczeniu pada określenie raport z badań, a nie audyt” - czytamy w odpowiedzi.
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni? [LISTA ZMIAN]
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [25.01.2018]