https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez goryczy i cholesterolu

Bożenna Szymańska
Potrawy przyrządzona w takiej eleganckiej  kuchni musza być smaczne już same w sobie.  Ale gości warto zaskoczyć kulinarnymi  "sztuczkami". Niech zazdroszczą i próbują  potem zaskakiwać innych. Nasze podniebienie  tylko na tym zyska.
Potrawy przyrządzona w takiej eleganckiej kuchni musza być smaczne już same w sobie. Ale gości warto zaskoczyć kulinarnymi "sztuczkami". Niech zazdroszczą i próbują potem zaskakiwać innych. Nasze podniebienie tylko na tym zyska. "R jak remont"
Choć za oknem sroga zima i tęgie mrozy, nie ma większych kłopotów z zakupem świeżych warzyw. Są niemal wszystkie, łącznie z zielonym koperkiem. I dobrze jest co nieco o nich wiedzieć.

     Bakłażany w mleku
     
Bakłażany mają naturalną goryczkę, której bardzo łatwo się pozbyć. Po prostu - warzywo należy przekroić i posypać solą.
     Innym sposobem na usunięcie goryczki z bakłażana jest namoczenie go w mleku. Obniżają one poziom cholesterolu we krwi i mają silne działanie antybiotyczne. Japończycy zalecają ich spożywanie na miażdżycę tętnic i podagrę.
     Kupując bakłażany wybieramy te średniej wielkości, twarde i w błyszczącej skórce. Matowa świadczy o ich przejrzeniu.
     Gładkie szparagi
     
Szparagi nie nabiorą gorzkiego smaku, jeśli podczas gotowania dodamy do wody surowy, obrany ziemniak, kawałek pszennego pieczywa albo wlejemy trochę mleka.
     Nie przykrywajmy jednak garnka w czasie gotowania!
     Szparagi nabiorą też wyjątkowo delikatnego smaku, jeśli je ugotujemy w wodzie z solą i cukrem (1 łyżeczka). Możemy też dodać odrobinę masła.
     Szparagi będą świeże nawet przez kilka dni, jeśli je owiniemy w wilgotną ściereczkę i włożymy do lodówki.
     Kupując szparagi zwracajmy uwagę na ich końce - powinny być jasne i soczyste, o gładkiej skórce. Wtedy są na pewno świeże.
     Marchew, brokuły i kalafior
     
Nieprzyjemny zapach gotujących się brokułów można złagodzić, wyrzucając do wody kawałek chleba.
     Do duszenia i pieczenia brokułów nie używajmy tłuszczu, bo będą włókniste.
     Pod wpływem tłuszczu (masła) marchew nabiera słodkiego smaku. Poza tym tłuszcz ułatwia przyswajanie przez organizm karotenu, czyli prowitaminy A, która zostaje przetworzona w wątrobie na witaminę A.
     Skorzonerę powinno się natychmiast po obraniu włożyć do wody z octem lub sokiem z cytryny, w przeciwnym razie korzonki ściemnieją.
     Kalafior najlepiej myć w mocno osolonej wodzie, ponieważ wtedy wypływają ze środka wszystkie robaczki, małe ślimaki i owady.
     Jeśli do wody wlejemy filiżankę mleka, kalafior nie straci białego koloru i będzie miał wyjątkowo delikatny smak.
     Dobra woda po warzywach
     
Świeże warzywa gotujemy w jak najmniejszej ilości wody. Ale tej wody, która pozostanie - nie należy wylewać. Woda po jarzynach zawiera sporo wartościowych związków mineralnych, warto więc ją wykorzystać do przygotowania zupy lub sosu.
     Należy unikać zbyt długiego podgrzewania warzyw, ponieważ tracą smak, kolor i wartości odżywcze.
     Dobrze jest pamiętać, że po ugotowaniu trzeba zdjąć potrawę z ognia, a ewentualnie podgrzać ją można ponownie dopiero bezpośrednio przed spożyciem.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska