Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynku

Oprac. (M)
Oby jak najmniej tak dramatycznych obrazów. Na szczęście deweloperzy raczej przestrzegają przepisów przeciwpożarowych.
Oby jak najmniej tak dramatycznych obrazów. Na szczęście deweloperzy raczej przestrzegają przepisów przeciwpożarowych. Fot. z archiwum naszych Czytelników
Zakup mieszkania w drogim apartamentowcu zwykle nie oznacza większego bezpieczeństwa przeciwpożarowego niż w budynku o przeciętnym standardzie.

Nabywcy mieszkań nie zawsze mają tego świadomość. Laicy często nie są nawet w stanie określić, czy zostały spełnione wymogi prawne.

Home Broker sprawdził właśnie, czy standard budynku oddawanego przez dewelopera może mieć wpływ na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Deweloperów obowiązują te same regulacje prawne i rzadko zdarza się, aby instalowali lepsze zabezpieczenia niż przewidują normy.

Przepisy dotyczące wznoszonych budynków określone są m.in. w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie określa, jakie zasady obowiązują podczas projektowania i budowy, aby zapewnić stabilność budynku w razie pożaru, ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i dymu (także na sąsiednie budynki).

Wyższy budynek - większe wymagania

Im wyższa jest budowla, tym ostrzejsze wymagania. Przepisy regulują wielkość stref pożarowych i oddzieleń przeciwpożarowych, liczbę, szerokość i usytuowanie dróg ewakuacyjnych.
Określono też wymogi przeciwpożarowe dotyczące elementów wykończenia wnętrz oraz wyposażenia stałego i garaży.

Przepisy przeciwpożarowe odnoszą się również do usytuowania budynków, np. określają odległości między nimi oraz odległości od ściany lasu.
Deweloperzy muszą stosować się do tych przepisów. Odbioru każdego budynku wielorodzinnego dokonuje straż pożarna.

Okazuje się, że w większości przypadków deweloperzy dokładają starań, aby inwestycje były realizowane zgodnie z normami bezpieczeństwa.
Z informacji uzyskanych w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że kilka razy do roku zdarza się, że budynek zostaje wzniesiony z wadami powstałymi na etapie projektowania. Wtedy konieczne jest dostosowanie do przepisów techniczno-budowlanych.
Zdarzają się też zaniedbania podczas budowy lub wykończenia, gdy np. brakuje hydrantów, gdy jest na nie miejsce, ale celowo nie są instalowane z obawy przed kradzieżą. To jednak nie zdarza się często, bo koszty ewentualnej przebudowy i spowodowane tym opóźnienia w oddaniu inwestycji są zbyt duże.

Tylko niezbędne minimum

W większości deweloperzy ograniczają się do tego, co jest wymagane przepisami. - Dotyczy to zarówno deweloperów realizujących inwestycje o wysokim standardzie, jak i tych, którzy budują w tak zwanym standardzie popularnym - ocenia Włodzimierz Wielogórski, specjalista ds. rynku pierwotnego w Home Broker.

Potwierdza to również Piotr Krzywina z Komendy Głównej Straży Pożarnej.

Odpowiada zarządca

Za utrzymanie sprawności urządzeń przeciwpożarowych odpowiada zarządca budynku. Na nim spoczywa też obowiązek oznakowania dróg ewakuacyjnych i usytuowania wszelkich urządzeń przeciwpożarowych.

Administracja pobiera opłatę za zarządzanie budynkiem, więc mieszkańcy powinni domagać się zaangażowania z jej strony. Zwykle jednak mieszkańcy zapominają o swoich prawach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska