Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bezpieczna praca” za granicą. Jak nie dać oszukać?

Rozmawiała Katarzyna Hejna
Zuzanna Ziajko z fundacji "Itaka" doradza, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą
Zuzanna Ziajko z fundacji "Itaka" doradza, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą
- Nie podejmujmy pochopnie decyzji o wyjeździe za granicę - rozmowa z Zuzanną Ziajko, dyrektorką zespołu Poszukiwań i Identyfikacji w fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

- Ruszyła kampania Itaki „Bezpieczna praca”. Ma pomóc w zmniejszeniu liczby zaginionych, którzy wyjeżdżają w poszukiwaniu zajęcia za granicę. Czy spodziewają się państwo, że po otwarciu niemieckiego rynku liczba zaginięć wzrośnie?

- Mieliśmy już kilka takich dat granicznych - wejście do Unii Europejskiej i następnie do strefy Schengen, a także kryzys ekonomiczny. 1 maja może być jedną z takich dat, stąd też nasza kampania. Statystyki podają, że najwięcej osób ginie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i we Włoszech. To tam najczęściej wyjeżdżają Polacy. Liczba takich zgłoszeń się zwiększa, bo coraz więcej osób szuka zatrudnienia za granicą.


- Praca przymusowa i w podłych warunkach oraz handel ludźmi - jak uniknąć tych zagrożeń?

- Najczęściej ich ofiarami padają mieszkańcy małych miejscowości i bezrobotni. Myślą, że nie mają nic do stracenia i pochopnie podejmują decyzję o wyjeździe. Biorą ze sobą za mało pieniędzy, nie znają języka. Takie osoby jest najłatwiej wykorzystać. W całej Polsce tylko w ubiegłym roku zgłoszono 270 zaginięć, a z województwa kujawsko-pomorskiego - 18. Byłoby mniej takich przypadków, gdyby te osoby gruntownie przemyślały decyzję o wyjedzie i się do niego przygotowały.

- Jak zatem należy się przygotować do wyjazdu?

- Należy sprawdzić pracodawcę - poprzez ministerstwo pracy, sieć Eures lub Polskie Forum HR. Trzeba powiadomić rodzinę, znajomych o tym, gdzie jedziemy, w jakich warunkach i u kogo będziemy pracować. Często zdarza się, że bliscy nie wiedzą nawet do jakiej miejscowości, a nawet kraju wyjechał zaginiony. Warto wziąć ksera dokumentów (oryginały możemy pokazać pracodawcy, nigdy mu ich nie dawajmy) i kontakt do polskich konsulatów i ambasad. A także - poszukać rodzinę i znajomych, którzy mogą być w danym kraju i w razie czego pomóc.

- A gdzie zgłosić zaginięcie?

- Trzeba powiadomić policję. Można też udać się do mundurowych w danym kraju, ale trzeba to zrobić osobiście. Warto i nam zgłosić zaginięcie pod numerem telefonu: (22) 654 70 70.

 

Przeczytaj: Praca w Niemczech od maja 2011. Na Kujawach i Pomorzu takie oferty już czekają!

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska