Biathlon. Mistrzostwa świata w Oestersund

(maz)
Niemcy wygrali klasyfikacje medalową biathlonowych mistrzostw świata. W szwedzkiem Oestersund słabo spisali się Polacy.

Największe nadzieje budził start Tomasza Sikory. Nasz reprezentant wypadł jednak znacznie poniżej oczekiwań.

Ole nadawał ton
Na dystansie 15 km triumfował 22-letni Norweg Emil Hegle Svendsen. Drugie miejsce zajął jego rodak Ole Einar Bjoerndalen, a 3. Maksim Czudow (Rosja).

Tomasz Sikora stracił do lidera 2.24,5 s. Krzysztof Pływaczyk (+2.29,2) zajął 23. miejsce. Sikora spudłował cztery, a Pływaczyk dwa razy. Ton rywalizacji nadawał Bjoerndalen, a pierwsze miejsce oddał w końcówce biegu. Do triumfatora stracił zaledwie 0,4 s.

Wyniki:
1. Svendsen (Norwegia) 36.12,6 (1), 2. Bjoerndalen (Norwegia) + 0,4 (1), 3. Czudow (Rosja) + 24,9 (3), 4. Maksimow (Rosja) + 40,5 (0), 5. Hanevold (Norwegia) + 1.04,2 (1),... 21. Sikora (Polska) + 2.24,5 (4), 23. Pływaczyk (Polska) + 2.29,2 (2);

Gwizdoń słabła

Bieg ze startu wspólnego na 12,5 km wygrała Magdalena Neuner. Niemka o 3,0 wyprzedziła Norweżkę Torę Berger i o 29,5 Rosjankę Jekaterinę Juriewą.

Magdalena Gwizdoń była 11. Polka do półmetka dotrzymywała kroku Neuner. Po pierwszym strzelaniu traciła do niej 3,8, a po drugim 32,3. Z każdym kilometrem Polka słabła jednak biegowo i strata do Niemki powiększała się.

Wyniki:
1. Neuner (Niemcy) 39.36,5 (4), 2. Berger (Norwegia) + 3,0 (1), 3. Juriewa (Rosja) + 29,5 (2), 4. Semierenko (Ukraina) + 33,6 (1), 5. Jonsson (Szwecja) + 51,0 (2), ... 11. Gwizdoń (Polska) + 1.24,3 (2);

Polki siódme

W sztafetach królowali Rosjanie i Niemki. Na dystansie 4x6 km najlepsze były Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner, Kati Wilhelm. Niemki wyprzedziły reprezentantki Ukrainy i Francji. Polki: Krystyna Pałka, Paulina Bobak, Magdalena Gwizdoń i Agnieszka Grzybek zajęły 7. miejsce.

Wyniki:
1. Niemcy 1:10.12,6 (1 runda karna+9 błędów): Glagow, Henkel, Neuner, Wilhelm; 2. Ukraina strata + 30,9 s (0+4): Jakowlewa, Semerenko, Semerenko, Chwostenko; 3. Francja + 1.35,7 (2+13): Peretto, Brunet, Becaert, Bailly, ... 7. Polska + 2.15,4 (0+8)

Pałka, Bobak, Gwizdoń, Grzybek;

Mistrzostwo na dystansie 4x7,5 km wywalczyli reprezentanci Rosji - Iwan Czerezow, Nikołaj Krugłow, Dimitrij Jaroszenko i Maksim Czudow. Drugie miejsce zajęli Norwegowie, a 3. Niemcy. Reprezentanci Polski (Adam Kwak, Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Szczurek, Tomasz Sikora) uplasowali się na 17. pozycji.

Wyniki:
1. Rosja 1:21.00,7 (0 rund karnych + 5 doładowań): Czerezow, Krugłow, Jaroszenko, Czudow; 2. Norwegia + 49,2 (0+7): Svendsen, Bratsveen, Hanevold, Bjoerndalen; 3. Niemcy + 1.42,5 (2+14): Roesch, Wolf, Birnbacher, Greis; ... 17. Polska + 6.31,0 (1+11) Kwak, Pływaczyk, Szczurek, Sikora

Klasyfikacja medalowa MŚ (złote, srebrne, brązowe, suma)