Otwarta Strefa Twórcza w Grucznie długo szukała swojego miejsca, by osiąść w dawnym domu katechetycznym, w sąsiedztwie kościoła.
W niedzielę Wiesław Śmi-giel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, który posługę zaczynał w Grucznie, po mszy odpustowej udał się do Strefy, a wraz z nim większość parafian. Przestronna pracownia pomieściła wszystkich gości.
- Czy każdy może tu przyjść? - zapytał biskup.
- Każdy - odpowiedział Łukasz Lewandowski, opiekun Strefy.
- Bez względu na wiek? - upewniał się hierarcha.
- Każdy, kto chce, może tu przychodzić - powtórzył Lewandowski i zaznaczył, że zajęcia w Strefie są bezpłatne.
- Korzystajcie więc z tego miejsca - zwrócił się biskup do zebranych i poświęcił je modląc się za twórców.
Następnie przystąpił do oglądania ich dorobku. W ślad za nim ruszyli wierni, z których większość nigdy nie była w pracowni. Zwiedzający nie kryli zaskoczenia i zachwytu, rozpoznawali budynki, krajobrazy i miejsca, bo wiele inspiracji artyści ze Strefy czerpią z Gruczna.
- Takiej promocji jeszcze nie mieliśmy - cieszył się Lewandowski.
Otwarta Strefa Twórcza w Grucznie jest częścią OKSiR Świecie. Młodzież wykonuje w niej linoryty (grafika polegająca na odbijaniu rysunku wyżłobionego w linoleum - przyp. red.). Strefa jest wyposażona na poziomie uniwersyteckim i stale się rozwija. Nowością jest pracownia ceramiczna, którą od wczoraj prowadzi dr Aleksander Paweł Paskal z Zakładu Rzeźby UMK w Toruniu. - Zajęcia są bezpłatne, potrwają dwa tygodnie, zapraszam wszystkich - zachęca Łukasz Lewandowski.