- W Toruniu rzeczywiście istnieje taki problem - mówi Jolanta Minorczyk, psycholog z oddziału psychiatrycznego w Toruniu. - Zgłaszają się do nas osoby z zaburzeniami odżywiania. Jesteśmy dla nich lekarzami pierwszego kontaktu, jednak na terapię odsyłamy do Bydgoszczy.
Również prywatnie trudno jest znaleźć osobę, która zajmuje się terapią zaburzeń odżywiania. Jednym z niewielu takich specjalistów jest Maria Kiryło, psychoterapeutka z Bydgoszczy, która raz w tygodniu dojeżdża do Torunia.
Konflikt interesów
- Słyszałam już od wielu osób, że jest problem z uzyskaniem pomocy na miejscu - mówi Maria Kiryło. - Sedno sprawy może tkwić w tym, że terapie takie są bardzo trudne dla obu stron. Pacjenci walczący z anoreksją należą do specyficznego typu chorych. Są oni bardzo zamknięci i trudno jest się "dostać do ich wnętrza". Jest to przypadek, kiedy pomiędzy pacjentem a terapeutą pojawia się konflikt interesów, ponieważ chorzy na anoreksję są najczęściej skupieni wyłącznie na jedzeniu, a właściwie na niejedzeniu.
Brak konkurencji wśród prywatnych specjalistów powoduje wysokie koszty terapii. Średnia opłata za wizytę wynosi około 100 zł. Leczenie trwa natomiast bardzo długo i w zaawansowanych przypadkach może się okazać nieskuteczne.
- Kiedy poszłam pierwszy raz na taką wizytę dowiedziałam się, że przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące będę musiała uczęszczać na spotkania przynajmniej raz w tygodniu - żali się Joasia, studentka zmagająca się od kilku lat z anoreksją. - Z czasem odstępy między sesjami miały być większe. Niestety, nie stać mnie na taki wydatek. Musiałabym przecież zainwestować w to 1200 zł na sam początek terapii.
Trudno wyjść
W walce z anoreksją najważniejsza jest szybka reakcja, która nie zawsze jest możliwa. Nawet jeśli chory znajdzie odpowiedniego specjalistę, to nie ma gwarancji, że będzie go stać na tak kosztowną terapię.
- Im dłużej osoba jest w stanie anoreksji, tym trudniej z niej wyjść - potwierdza Maria Kiryło. - A należy pamiętać, że jest to choroba śmiertelna, która bardzo wyniszcza organizm. Przyczyn anoreksji jest bardzo wiele. Są to głównie przyczyny psychologiczne, które biorą się z ulegania kreowanym wizerunkom w masowych środkach przekazu oraz z nieprawidłowo funkcjonujących rodzin. Specjaliści twierdzą, że w ostatnich dziesięciu latach znacznie nasilił się problem anoreksji, podobnie jak problem ze znalezieniem pomocy w jej leczeniu.