Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża parkingowa: Nie rezygnujcie z pobierania opłat!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Janusz Wojtowicz
Niektóre samorządy zawieszają pobieranie opłat w strefach parkowania. Polska Organizacja Branży Parkingowej apeluje, by tego nie robić. Nie robi się tego na przykład w naszym regionie.

W całej Polsce rozpętała się burzliwa dyskusja o tym, czy rezygnować z opłat. Pierwszy zrezygnował Kraków.

- W obecnej sytuacji mieszkańcy miast w celu zminimalizowania liczby osób zarażonych powinni ograniczyć wychodzenie z domu. Instytucje publiczne będą potrzebowały znaczących środków na przeciwdziałanie skutkom epidemii, a tym samym na powrót do normalnego funkcjonowania – uważa Jędrzej Puzyński z Polskiej Organizacji Branży Parkingowej (POBP) - Zwracamy szczególną uwagę na to, że zawieszanie przez część samorządów poboru opłat w strefach płatnego parkowania utrudnia realizację obu powyższych postulatów.

POBP przesłała nam oświadczenie, w którym wyraża swoje zdanie w tej materii:

1. Opłaty wynoszące kilka zł za godzinę parkowania nie uniemożliwiają wjechania i postoju w obrębie strefy płatnego parkowania. Zachęcają jednak, aby takie podróże ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować, spełniając tym samym główny postulat polskiego rządu, który ujęto w haśle „Zostań w domu!”.

2.Zawieszenie poboru opłat w strefach płatnego parkowania nie likwiduje problemu, który leżał u podstaw ich stworzenia: dużego popytu na miejsca parkingowe w atrakcyjnych lokalizacjach przy ich niewielkiej podaży. Mimo znacznego zmniejszenia indywidualnego ruchu kołowego po ogłoszeniu pandemii, są miejsca w miastach gdzie ruch samochodowy jest wciąż bardzo wysoki. Normalne funkcjonowanie strefy płatnego parkowania gwarantuje, że miejsca postojowe dla osób najbardziej potrzebujących w takich miejscach na pewno będą dostępne.

3. Nie ma pewności, że po zawieszeniu poboru opłat z bezpłatnego parkowania w strefach korzystać będą wyłącznie te osoby, do których to uprawnienie w zamyśle władz jest skierowane. Może to być również forma zachęty dla osób mających możliwość np. pracy zdalnej, aby zdecydowały się na przyjazd samochodem do centrum miasta, mimo iż nie ma takiej konieczności.

4. Nieprzekonujący jest również argument o zawieszaniu poboru opłat w strefach z powodu braku możliwości odpowiedniej dezynfekcji parkomatów. Ryzyko związane z korzystaniem z nich podobne jest bowiem do tego, które należy podjąć robiąc zakupy np. w sklepie spożywczym, co wiąże się z koniecznością fizycznego kontaktu z klamkami, terminalami płatniczymi lub sklepowymi koszykami. W takich sytuacjach powszechnie rekomendowane jest stosowanie rękawiczek ochronnych, częste mycie rąk i możliwie regularna dezynfekcja poszczególnych elementów i urządzeń. Co więcej, aplikacje umożliwiające mobilne płatności za parkowanie dostępne są w niemal wszystkich polskich miastach. Ich stosowanie przez kierowców pozwoliłoby również, np. przy pozytywnym wyniku danej osoby w teście na obecność koronawirusa, łatwiej prześledzić jej aktywność w minionych dniach, a tym samym uchronić więcej osób przed potencjalnym zarażeniem.

Ile zarabiają kierowcy ciężarówek? Niektórzy nawet ponad 7 tysięcy złotych na rękę. Wiele dowiadujemy się dzięki raportowi TransJobs.eu. Przejdź do następnych zdjęć, aby zobaczyć zarobki kierowców >>>

Tyle zarabiają kierowcy ciężarówek w Polsce. Kwoty mogą was ...

Nie należy też zapominać o tym, że w tym trudnym okresie w jakim się wszyscy znajdujemy, samorządy potrzebować będą ogromnych środków na funkcjonowanie wielu kluczowych dla mieszkańców instytucji. Nikt na dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć jak długo potrwa ta sytuacja i kiedy samorządy „zamrażające” swoje strefy będą mogły odzyskać utracone w ten sposób przychody, które mogłyby wykorzystać na pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem społecznych potrzeb.

Zdaniem Polskiej Organizacja Branży Parkingowej samorządy nie powinny podejmować decyzji o zmianach w funkcjonowaniu stref płatnego parkowania pod wpływem emocji, bez dokonania wcześniejszej głębokiej analizy wszystkich potencjalnych zagrożeń i skutków takiego ruchu.

Negatywne skutki obecnie podejmowanych działań odczuć mogą zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i finalnie sami mieszkańcy. Strefy płatnego parkowania wzmacniają bowiem budżety samorządów, zapewniając im środki niezbędne do realizacji kluczowych działań, również tych związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska