Branża parkingowa: Nie rezygnujcie z pobierania opłat!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Janusz Wojtowicz
Niektóre samorządy zawieszają pobieranie opłat w strefach parkowania. Polska Organizacja Branży Parkingowej apeluje, by tego nie robić. Nie robi się tego na przykład w naszym regionie.

W całej Polsce rozpętała się burzliwa dyskusja o tym, czy rezygnować z opłat. Pierwszy zrezygnował Kraków.

- W obecnej sytuacji mieszkańcy miast w celu zminimalizowania liczby osób zarażonych powinni ograniczyć wychodzenie z domu. Instytucje publiczne będą potrzebowały znaczących środków na przeciwdziałanie skutkom epidemii, a tym samym na powrót do normalnego funkcjonowania – uważa Jędrzej Puzyński z Polskiej Organizacji Branży Parkingowej (POBP) - Zwracamy szczególną uwagę na to, że zawieszanie przez część samorządów poboru opłat w strefach płatnego parkowania utrudnia realizację obu powyższych postulatów.

Czytaj także

POBP przesłała nam oświadczenie, w którym wyraża swoje zdanie w tej materii:

1. Opłaty wynoszące kilka zł za godzinę parkowania nie uniemożliwiają wjechania i postoju w obrębie strefy płatnego parkowania. Zachęcają jednak, aby takie podróże ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować, spełniając tym samym główny postulat polskiego rządu, który ujęto w haśle „Zostań w domu!”.

2.Zawieszenie poboru opłat w strefach płatnego parkowania nie likwiduje problemu, który leżał u podstaw ich stworzenia: dużego popytu na miejsca parkingowe w atrakcyjnych lokalizacjach przy ich niewielkiej podaży. Mimo znacznego zmniejszenia indywidualnego ruchu kołowego po ogłoszeniu pandemii, są miejsca w miastach gdzie ruch samochodowy jest wciąż bardzo wysoki. Normalne funkcjonowanie strefy płatnego parkowania gwarantuje, że miejsca postojowe dla osób najbardziej potrzebujących w takich miejscach na pewno będą dostępne.

Czytaj także

3. Nie ma pewności, że po zawieszeniu poboru opłat z bezpłatnego parkowania w strefach korzystać będą wyłącznie te osoby, do których to uprawnienie w zamyśle władz jest skierowane. Może to być również forma zachęty dla osób mających możliwość np. pracy zdalnej, aby zdecydowały się na przyjazd samochodem do centrum miasta, mimo iż nie ma takiej konieczności.

4. Nieprzekonujący jest również argument o zawieszaniu poboru opłat w strefach z powodu braku możliwości odpowiedniej dezynfekcji parkomatów. Ryzyko związane z korzystaniem z nich podobne jest bowiem do tego, które należy podjąć robiąc zakupy np. w sklepie spożywczym, co wiąże się z koniecznością fizycznego kontaktu z klamkami, terminalami płatniczymi lub sklepowymi koszykami. W takich sytuacjach powszechnie rekomendowane jest stosowanie rękawiczek ochronnych, częste mycie rąk i możliwie regularna dezynfekcja poszczególnych elementów i urządzeń. Co więcej, aplikacje umożliwiające mobilne płatności za parkowanie dostępne są w niemal wszystkich polskich miastach. Ich stosowanie przez kierowców pozwoliłoby również, np. przy pozytywnym wyniku danej osoby w teście na obecność koronawirusa, łatwiej prześledzić jej aktywność w minionych dniach, a tym samym uchronić więcej osób przed potencjalnym zarażeniem.

Tyle zarabiają kierowcy ciężarówek w Polsce. Kwoty mogą was ...

Nie należy też zapominać o tym, że w tym trudnym okresie w jakim się wszyscy znajdujemy, samorządy potrzebować będą ogromnych środków na funkcjonowanie wielu kluczowych dla mieszkańców instytucji. Nikt na dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć jak długo potrwa ta sytuacja i kiedy samorządy „zamrażające” swoje strefy będą mogły odzyskać utracone w ten sposób przychody, które mogłyby wykorzystać na pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem społecznych potrzeb.

Zdaniem Polskiej Organizacja Branży Parkingowej samorządy nie powinny podejmować decyzji o zmianach w funkcjonowaniu stref płatnego parkowania pod wpływem emocji, bez dokonania wcześniejszej głębokiej analizy wszystkich potencjalnych zagrożeń i skutków takiego ruchu.

Negatywne skutki obecnie podejmowanych działań odczuć mogą zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i finalnie sami mieszkańcy. Strefy płatnego parkowania wzmacniają bowiem budżety samorządów, zapewniając im środki niezbędne do realizacji kluczowych działań, również tych związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Najnowsze oferty na Black Friday

miejsce #8

Promocja

Mio Smart HUB G10

Gwarancja:24 miesiące

439,00 zł199,00 zł-55%
Materiały promocyjne partnera

Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kasa i tak idzie w większości do firm obsługujących parkomaty, nie do samorzadów....

Z
Zocha

W kujawsko-pomorskim rządzą hieny.