Organy do brodnickiego kościoła, średniowiecznej fary, powstały w pracowni Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą w 1875 r. Pierwotnie o trakturze mechanicznej i wiatrownicach mechaniczno- stożkowych miały dwadzieścia pięć rejestrów, dwa manuały plus pedał. Przebudowane zostały przez Kazimierza Urbańskiego z Bydgoszczy w 1973 r. w związku z rozbiórka poprzedniego, drewnianego chóru muzycznego i umiejscowieniem instrumentu w emporze wieży.
- Ten stan już zastałem, obejmując funkcję proboszcza w 1987 roku - mówi ks. Bolesław Lichnerowicz, do dziś gospodarz najstarszego brodnickiego kościoła. - Przygotowujemy się do obecnie do remontu i konserwacji organów. Niestety, nie mamy fotograficznych dokumentów pokazujących organowy prospekt jeszcze sprzed poprzedniego remontu, ponad trzydzieści lat temu. Chciałbym także za pośrednictwem "Pomorskiej" poprosić o pomoc.
Uwaga...
Poszukujemy materiałów fotograficznych - może znajdują się one wśród rodzinnych pamiątek członków zespołu śpiewaczego, wśród parafian, w zbiorach kolekcjonerów brodnickich, może ktoś przypadkiem natrafił na pocztówkę ilustrującą zabytki sakralne brodnickiej, średniowiecznej świątyni. A może należałoby poszukać w archiwach niemieckich we Frankfurcie nad Odrą? W tej sprawie prosimy o kontakt z biurem parafialnym i dziekanem dekanatu brodnickiego ks. Bolesławem Lichnerowiczem (ten sam telefon) - 56 49 828 04 lub z redakcją "Pomorskiej" - 56 49 848 77, albo pocztą elektroniczną [email protected]