https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Broni nas przed infekcjami

fed, Pola
Limfa, bladożółty płyn, który przepływa przez nasz organizm, pełni w nim rolę nie do zastąpienia.

Wymiata zużyte produkty przemiany materii, wśród których znajdują się bardzo szkodliwe dla zdrowia substancje toksyczne. Te wszystkie niepotrzebne "rzeczy" trafiają najpierw do węzłów chłonnych, następnie do nerek, po czym są wydalane z organizmu wraz z moczem.


Ciekawostka

Sprawny układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych i w ten sposób pośrednio zapobiega powiększaniu się cellulitu, m.in. na udach, który stanowi ogromne utrapienie dla niejednej kobiety.


Układ limfatyczny, zwany inaczej chłonnym, został odkryty i opisany w XVII wieku przez duńskiego naukowca Thomasa Bartholina. Jest on zbudowany z otwartych naczyń oraz z tkanki limfatycznej, a z tej ostatniej są utworzone węzły i grudki chłonne oraz grasica. Tworzą go także: śledziona, migdałki, szpik kostny i wyrostek robaczkowy.


Narządy i naczynia

Wytwarzają limfocyty i immunoglobuliny. Naczynia chłonne zaczynają się w tkance łącznej naczyniami włosowatymi, które przechodzą w większe naczynia, dochodzące do węzłów chłonnych i do dalszych naczyń chłonnych, by przez przewód piersiowy i pień chłonny prawy wlać chłonkę do krwi żył ramienno-głowowych.


Obrona

Najważniejszą rolą, jaką pełni układ chłonny, jest obrona organizmu przed infekcjami, przed szerzeniem się zakażenia, które bywa nieraz groźne dla życia. Wytwarza on przeciwciała, które łącząc się np. z bakteriami, ułatwiają ich niszczenie przez białe komórki.

Węzły chłonne

Gdy jednak infekcji nie udaje się zwalczyć - węzły chłonne stają się powiększone, nabrzmiałe. Dochodzi do tego pod wpływem drażniących je toksyn. Jeśli zapalenie węzłów chłonnych lub migdałków ma charakter przewlekły lub często się powtarza, świadczy to o nadmiernym osłabieniu jego funkcji. Wymaga to przeprowadzenia dokładnych badań i leczenia.


Tu są węzły

Skupiska węzłów chłonnych znajdują się w dole pachowym, w okolicy pachwinowej, na szyi w trójkącie szyjnym i podżuchwowym.


Ponadto układ limfatyczny "zajmuje" się przenoszeniem z krwi do komórek naszego ciała niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu.

Obrzęki

Gdy przepływ limfy do krwiobiegu jest utrudniony, dochodzi do obrzęku danego narządu. Nawet u zdrowych osób, jeśli długo stoją, zwłaszcza w upalny dzień, może dojść do obrzęku stóp czy całych kończyn.

Może on też wystąpić na skutek urazu, złamania, skręcenia, stanu zapalnego, przebytej operacji, infekcji wywołanej przez bakterie lub pasożyty, schorzeń reumatycznych lub układu żylnego, bądź z powodu wrodzonych zaburzeń układu limfatycznego.

Bardzo nasilony obrzęk kończyn na skutek utrudnionego odpływu limfy nosi nazwę słoniowacizny. Nogi wtedy mocno puchną i faktycznie przypominają wyglądem kończyny słonia.


Drenaż limfatyczny

To stosowanie technik przepychających, tłoczących powoduje usprawnienie przepływu limfy w układzie. Usprawnienie to wpływa na likwidacje obrzęków oraz niwelacja produktów przemiany materii.

Cele masażu:

- usprawnienie przepływu chłonki

- przetransportowanie białek z przestrzeni pozanaczyniowej do krwioobiegu

- likwidacja obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych (nowotworowych)

- usprawnienie transportu wody i soli mineralnych

- drenaż tkanek

- usprawnienie procesów immunologicznych

Wskazania do drenażu limfatycznego:

- zaburzenia gospodarki wodnej

- zaburzenia gospodarki mineralnej

- zapalenie zatok

- obrzęki limfatyczne

- zastoje limfatyczne

- choroby zakaźne

- choroby kolagenowe

- choroby skóry


Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska