Zakaz palenia śmieci to nie wymysł burmistrza czy radnych. Regulują to dwie ustawy: Ustawa z dnia 27 kwietnia 200 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz.21 ze zm.) oraz Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz.250).
Spalanie odpadów przyczynia się do emisji trujących gazów i pyłów. Powstające zanieczyszczenia negatywnie wpływają na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi. Spalając odpady w piecach trujemy siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu.
Czego absolutnie nie wolno wrzucać do pieca? Lista jest długa: plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon i innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznych skór, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowych toreb z polietylenu, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
Warto wiedzieć, że łamanie przepisów wymienionych ustaw skutkuje karami. Może być potraktowane jako wykroczenie, a wtedy zagrożone jest grzywną do 5 tysięcy zł, ale w skrajnych przypadkach - może być przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
Kobiety o tym imieniu są najwierniejszymi partnerkami. Na li...
Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO