Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy strażnicy wypatrują potrzebujących

Redakcja
Bezdomni sypiają w pustostanach, altankach, na klatkach schodowych, ale także w zsypach i śmietnikach
Bezdomni sypiają w pustostanach, altankach, na klatkach schodowych, ale także w zsypach i śmietnikach Fot. Adam wojnar90
Pomaga im w tym tzw. Mapa Bezdomności. Gdy robi się zimno, każdej nocy kilkukrotnie odwiedzają zaznaczone na niej miejsca

Prawie trzydzieści miejsc znajduje się na aktualnej tzw. Mapie Bezdomności, którą stworzyli bydgoscy strażnicy miejscy. Są na niej m.in. pustostany, altany w ogródkach działkowych, zsypy na śmieci i opuszczone bunkry. To właśnie tam, gdy robi się chłodniej, nocują ci, którzy nie mają dachu nad głową. - O godz. 23 dyżurny sprawdza temperaturę - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik municypalnych. - Gdy jest na minusie, wówczas trzy razy w nocy nasze patrole odwiedzają wszystkie miejsca, o których wiemy, że mogą przebywać w nich bezdomni.

Strażnicy kontrolują, czy nie potrzebują pomocy i zawsze proponują odwiezienie do schroniska. Jednak tylko niewielki odsetek decyduje się na taki krok. - Od początku listopada poprosiły o to dwie osoby - opowiada Bereszyński. - W tym miesiącu mieliśmy 215 zgłoszeń od mieszkańców dotyczących osób bezdomnych, które spały na klatkach schodowych, w zsypach i śmietnikach, pustostanach oraz ogródkach działkowych.

Zobacz:W Myślęcinku nie pojeździmy na łyżwach

W 50 przypadkach strażnicy spotkali ich drzemiących na ławkach w parkach i innych miejscach. - Interweniowaliśmy 227 razy - wyjaśnia rzecznik municypalnych. - Jednak należy pamiętać, że często były to interwencje w sprawie tych samych osób. Zdarza się, że jednego dnia mieszkańcy zgłaszają, że bezdomny śpi na klatce w ich bloku, a trzy dni później spotykamy tego samego mężczyznę w parku.

W dziesięciu przypadkach potrzebna była pomoc załogi pogotowia ratunkowego, a 82 zakończyły się odwiezieniem do Punktu Pomocy Osobom Nietrzeźwym. - Decyzję podejmują strażnicy - tłumaczy Bereszyński. - Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że w punkcie pracuje terapeuta, który może pomóc wygrać walkę z nałogiem.

Przeczytaj także:Czarny Piątek w Polsce. W jakich sklepach będą megapromocje? [lista]

Bezdomni dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy każdej nocy wracają do tych samych miejsc oraz tych, którzy cały czas się przenoszą. To właśnie pomóc tym drugim jest najtrudniej. - Tak naprawdę Mapa Bezdomności cały czas się zmienia - wyjaśnia Bere-szyński. - Jedne punkty z niej znikają, a w ich miejsce pojawiają się kolejne. Dlatego tak ważne są sygnały od mieszkańców. Apelujemy do wszystkich, aby zadzwonili do nas, gdy ich coś zaniepokoi.

Municypalni współpracują z innymi organizacjami w Bydgoszczy. Razem z nimi w patrolach jeżdżą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy rozdają pomoc rzeczową, taką jak ciepłe ubrania. - Tak jak w poprzednich latach będziemy też wręczać ulotki z informacjami o punktach pomocy w mieście - dodaje Bereszyński. - Ale bezdomni doskonale je znają.

Wideo: Pogoda na dzień (21.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE

źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska