Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bydgoska Pesa zmodernizowała 83 wagony dla PKP Intercity

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
PESA
Pesa zakończyła dostawy pierwszej transzy 83 zmodernizowanych wagonów dla PKP Intercity. To pierwsza część z 3 kontraktów, które Pesa podpisała w 2018 roku z IC. Ich łączna wartość to ponad 1 mld zł.

Uroczyste podsumowane tej części kontraktu odbyło się dziś na dworcu Warszawa Wschodnia.

PKP Intercity odebrało 83 wagony, które zmodernizowała bydgoska Pesa. Tym samym zrealizowana została podstawowa, warta blisko 312 mln zł brutto część umowy. Z unowocześnionych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce,
a w sierpniu zaczną kursować na kolejnych trasach.

Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto.

Pesa wzmacnia produkcję i tnie etaty w biurach. Nawet aż 9 pensji za dobrowolne odejście?

Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów. Wartość umowy obejmującej dostawę łącznie 125 wagonów wzrosła wówczas do blisko 470 mln zł brutto. Przekazując PKP Intercity 83 zmodernizowane pojazdy Pesa Bydgoszcz zrealizowała podstawową część kontraktu. Zgodnie z jego postanowieniami pozostałe wagony trafią do przewoźnika w drugiej połowie roku.

- Przemyślane i odważne inwestycje sprawiają, że kolej wróciła na należne jej miejsce i cały czas umacnia swoją pozycję. Jesteśmy coraz bliżej celu jakim jest kolej bezpieczna, przewidywalna i komfortowa. A realizacja kolejnych projektów unowocześniania taboru konsekwentnie nas do tego przybliża – zapewnił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Warszawa zerwała kontrakt z Pesą i ogłosiła nowy przetarg na pociągi. Pesa wystartowała?

Poza naprawami okresowymi i modernizacją Pesa przeprowadzi także w 18 miesięcy od oddania do użytku przeglądy techniczne wagonów.

Modernizacja 83 wagonów z prawem opcji na dodatkowe 42 jest elementem projektów „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska