Bydgoska Wyspa Młyńska bez skarbów

  Bydgoska Wyspa Młyńska bez skarbów

  (bog)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pięć wyremontowanych budynków na Wyspie Młyńskiej

  Pięć wyremontowanych budynków na Wyspie Młyńskiej ©Fot. Materiały Urzędu Miasta w Bydgoszczy, info (J

  Dwa lata po rozpoczęciu prac na Wyspie Młyńskiej zakończono renowację pięciu zabytkowych budynków. Pierwszą ekspozycję w Czerwonym Spichrzu zaplanowano już na środę. Reszta budynków poczeka na gości przynajmniej do jesieni.
  Pięć wyremontowanych budynków na Wyspie Młyńskiej

  Pięć wyremontowanych budynków na Wyspie Młyńskiej ©Fot. Materiały Urzędu Miasta w Bydgoszczy, info (J

  Wszystkie budynki służyć będą Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy. W odnowionym Białym Spichrzu (nr 4) powstanie Muzeum Archeologii, w Czerwonym Spichrzu (1) Muzeum Sztuki, w budynku przy ul. Mennica 4 Europejskie Centrum Pieniądza (3), w budynku przy ul. Mennica 7 tzw. Dom Wyczółkowskiego (5), a w dawnym Domu Młynarza (2) znajdzie się centrum informacyjno-recepcyjne całego zespołu.

  Niestety, do realizacji tych założeń droga jest jeszcze daleka.
  Na sam remont miasto wydało bowiem blisko 20 milionów złotych. Choć prawie połowa tej kwoty pochodziła z grantu ufundowanego przez Islandię, Norwegię i Księstwo Liechtenstein, to pieniędzy zabrakło już na wyposażenie budynków.

  - Dotacja na inwestycję nie zakładała sfinansowania wyposażenia i musimy zająć się tym we własnym zakresie - mówi Iwona Loose, koordynator projektu renowacji pięciu zabytkowych budynków na Wyspie Młyńskiej. - Muzeum dostało już jednak blisko trzy miliony złotych z kasy miasta, za które w drugiej połowie roku powinno doposażyć wszystkie obiekty.

  Większym optymistą jest Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego. - Właściwie to moglibyśmy już teraz myśleć o pierwszych ekspozycjach, gdyby tylko do budynków była doprowadzona kanalizacja i jako takie dojście. Tymczasem wodociągowe i drogowe roboty na ulicy Mennica wciąż są daleko w polu, a z ostatnich zapewnień robotników wynika, że wszystko będzie gotowe dopiero w maju. Wtedy też zacznę myśleć o organizacji czegokolwiek w tych budynkach - mówi dyrektor.

  Mimo to już w najbliższą środę w Czerwonym Spichrzu miasto organizuje specjalną konferencję wieńczącą remont budynków. Jej uczestnicy obejrzą też okolicznościową wystawę "Wyspa Młyńska - historia, teraźniejszość, przyszłość - Do Czerwonego Spichrza dojście będzie możliwe od strony międzywodzia - uspokaja dyrektor Woźniak.

  Cztery projekty rewitalizacji Wyspy Młyńskiej:
  - rewitalizacja Wyspy Młyńskiej na cele rozwoju przedsiębiorczości - renowacja budynku przy ul. Mennica 6 oraz budowa trzech kładek i międzywodzia - zakończono,
  - renowacja obiektów dziedzictwa kulturowego - m.in. prace renowacyjne w budynkach przy ul. Mennica 2, 4, 7, 8 i 8a - zakończono,
  - budowa infrastruktury rekreacyjnej Wyspy Młyńskiej i jej najbliższego otoczenia - renowacja nabrzeża, ulicy Mennica, wymiana sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i elektroenergetycznych - w trakcie realizacji,
  - rewitalizacja zdegradowanych terenów sportowych - przystań dla jachtów na terenie obiektów Zawiszy - w trakcie realizacji.

  Remont pięciu budynków to jednak nie koniec rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. W trakcie realizacji jest odbudowa ulicy Mennica, a w planach budowa przystani wodnej na terenie obiektów Zawiszy i kawiarni w miejscu, gdzie stoi jeszcze budynek po byłym posterunku policji. Wszystkie te inwestycje mają zakończyć się w 2010 roku.

  - Jedynym liszajem na wyremontowanej Wyspie Młyńskiej będzie wtedy już tylko budynek Młynów Rothera. Obiekt jednak nie należy do miasta, tylko do duńskiej firmy Nordic Development. Oczywiście cały czas rozmawiam z inwestorem i mam nadzieję, że ostatecznie budynek nie zamieni się w pomnik-ruinę przedsiębiorczości duńskiej w Bydgoszczy - mówi Konstanty Dombrowicz, prezydent miasta.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy