Bydgoszcz > Pomnik Leona Barciszewskiego na Wełniany Rynek

  Bydgoszcz > Pomnik Leona Barciszewskiego na Wełniany Rynek

  Maciej Czerniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Miasto planuje przenieść pomnik prezydenta Leona Barciszewskiego na Wełniany Rynek.
  Plac, na którym obecnie stoi figura, miałoby przejąć Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

  O tych planach ratusza było głośno już kilka miesięcy temu. Teraz jednak decyzja o przeniesieniu pomnika bydgoskiego bohatera z września 1939 roku wydaje się bliższa niż kiedykolwiek. Dowiedzieliśmy się, że na placu powstałby budynek muzealny.

  Czekają na dokument
  Muzeum Okręgowe im Leona Barciszewskiego nie ma już miejsca na organizowanie kolejnych ekspozycji.
  Co prawda propozycja miasta o przekazaniu placówce skweru Leona Barciszewskiego jest na razie nieoficjalna, ale tych zamierzeń nie dementuje dyrektor muzeum, Michał Woźniak: - W najbliższych tygodniach odbędą się rozmowy z miastem. Być może wkrótce propozycja ratusza przybierze formę bardziej oficjalną. Faktycznie brakuje nam miejsca na organizowanie wystaw sztuki nowoczesnej.

  Potrzebny oddech
  Wystawy tematyczne dotyczące sztuki i historii Bydgoszczy będą organizowane w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej. Nawet jednak zagospodarowanie tego budynku nie rozwiąże problemów muzeum.

  - Każde duże miasto europejskie dba o to, by wystawiać u siebie sztukę nowoczesną - mówi Woźniak. - Powiem krótko - nie mieścimy się już w obecnych budynkach. Potrzebujemy oddechu.

  A może Torbyd?
  Dyrektor uważa, że zagospodarowanie skweru Barciszewskiego byłoby dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem: - To będzie wielka inwestycja. Mimo to bylibyśmy skłonni ją przyjąć. Mówiąc szczerze jednak przydałoby nam się jeszcze więcej przestrzeni. Nawet teren skweru nie byłby wystarczająco duży, by zorganizować prawdziwą galerię sztuki nowoczesnej. Ona często posługuje się wielkimi formatami oraz instalacjami.

  Spytaliśmy więc Michała Woźniaka, czy dobrym miejscem na wystawianie sztuki nowoczesnej byłaby hala Torbydu. - Nie słyszałem o takim pomyśle. Wszystko wyjaśni się jednak podczas zbliżających się rozmów z miastem. Zaadaptowanie Torbydu do celów wystawowych wymagałoby olbrzymich pieniędzy. Kto wie jednak, czy kiedyś w przyszłości ten pomysł nie zostanie zrealizowany - odpowiada Michał Woźniak.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo