Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz traci, Toruń zyskuje. Zmiany w sejmiku

Andrzej Padniewski, [email protected]
Komisarz wyborczy nadzorujący wybory do sejmiku przeprowadził analizy dotyczące podziału regionu na okręgi - pod kątem granic okręgów i liczby ludności je zamieszkujących.  Taką procedurę Państwowa Komisja Wyborcza wypełnia raz na cztery lata przed wyborami.
Komisarz wyborczy nadzorujący wybory do sejmiku przeprowadził analizy dotyczące podziału regionu na okręgi - pod kątem granic okręgów i liczby ludności je zamieszkujących. Taką procedurę Państwowa Komisja Wyborcza wypełnia raz na cztery lata przed wyborami. archiwum
W wyborach do sejmiku województwa bydgoszczanie wybiorą pięciu, a nie sześciu - jak dotychczas - reprezentantów. Zyskuje okręg toruński.

Potrzebę zmian władzom sejmiku województwa zgłosił komisarz wyborczy. Powód? Okręg bydgoski rokrocznie tracił wyborców. Od niedawna Bydgoszcz zamieszkuje ok. 336 tys. osób, podczas gdy w całym okręgu toruńskim (wliczając pow. chełmiński i toruński) populacja sięgnęła 339 tys. Stąd też wzięła się potrzeba zmiany ordynacji wyborczej. Teraz okręg toruński będzie reprezentowany przez sześciu radnych, a miasto Bydgoszcz przez pięciu.

- Bydgoszcz pomniejszyła się o 23 tys. mieszkańców, z czego tylko ok. 8 tys. zamieszkało w powiecie bydgoskim - tłumaczył Edward Hartwich, radny sejmiku.

Bydgoszcz, w przeciwieństwie do Torunia, posiada osobny okręg wyborczy. Oznacza to, że swoich przedstawicieli do sejmiku wybierają osobno mieszkańcy miasta na prawach powiatu, a także mieszkańcy powiatu bydgoskiego. Torunianie z kolei nie mają takiego komfortu - okręg miasta połączony jest z powiatami toruńskim i chełmińskim. Choć teraz cały ten okręg będzie reprezentowany przez sześciu radnych.

- Upolitycznianie lub wprowadzanie terytorializmu godzi w dobre relacje sejmiku - tłumaczył Piotr Całbecki, marszałek kujawsko-pomorski. - Wykonujemy tylko nasze obowiązki administracyjne i musimy procedować tę uchwałę.

Radnych opozycji jednak nie przekonał. Za uchwałą głosowało 16 radnych - przeciw było 11.

Czytaj także: Wydamy 2 mld zł na projekty ponadlokalne, m.in. w ramach ZIT

Absolutorium udzielone

Podczas obrad 51. sesji radni zdecydowali się również udzielić absolutorium zarządowi województwa. Choć głosów wątpliwości nie brakowało.

- Zrealizowaliśmy małą część planowanych środków, m.in. na turystykę, która w naszym województwie kuleje - mówił Wiesław Żurawski, radny PiS.

Radni opozycyjni wskazywali również na liczne rankingi, w których woj. kujawsko-pomorskie niechlubnie dzierży ostatnie pozycje.

- Obraliśmy dobry kierunek i konsekwentnie go realizujemy - ripostował Całbecki. Zdaniem marszałka radni konstruujący zarzuty nie zauważyli licznych inwestycji drogowych, m.in. ukończenia autostrady A1 czy inwestycji w drogi krajowe.

Podczas sesji radni przyjęli również sprawozdanie finansowe zarządu za rok 2013, a także zapoznali się z realizacją programów unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w minionym roku.
51. sesja sejmiku województwa była jedną z ostatnich w tej kadencji. Do końca radnym województwa zostały trzy posiedzenia. W listopadzie mieszkańcy Kujaw i Pomorza wybiorą 33 przedstawicieli, którzy zasiądą w nowej kadencji w sejmiku województwa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska