Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała klasa w areszcie! Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Uczniowie zwiedzali więzienny spacerniak.
Uczniowie zwiedzali więzienny spacerniak. Marek Weckwerth
Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy odebrali pouczającą lekcję w klaustrofobicznej przestrzeni Oddziału Zewnętrznego w Fordonie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy.

Uczniowie III klasy technikum dowiedzieli się, dlatego tak ważne jest zachowanie trzeźwości i respektowanie przepisów ruchu drogowego. Dla nich to bardzo ważne, bowiem wielu stanie się wkrótce kierowcami.

Aby młodzież była bezpieczna...

Nauczycielka Joanna Łysak-Żabicka wyjaśniła, że bardzo zależy jej na bezpieczeństwie jej "klasowych dzieci". Tym bardziej, że mają już lub za chwilę będą miały 18 lat i z pewnością będą chciały zdobyć prawo jazdy. Warto więc, aby dowiedziały się z jakimi zagrożeniami będą mieli do czynienia i jakie sankcje grożą za wykroczenia i przestępstwa popełnione na drodze.

Dokładnie wyjaśnili im to zaproszeni na prelekcję inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy z Bogusławem Roszakiem, zastępcą wojewódzkiego inspektora na czele. Spotkanie odbyło się w ramach nowego projektu edukacyjnego Inspektoratu Transportu Drogowego realizowanego we współpracy ze Służbą Więzienną pn. „Szanuj zasady, chroń życie”.

- Młodym kierowcom wydaje się, że są nieśmiertelni, że mogą wszystko. Ale to nieprawda, co udowadniają wypadki z ich udziałem. Zagrożeń jest bardzo dużo. Za zachowania niezgodne z prawem grożą poważne sankcje. Być może niektórzy z was zostaną kierowcami zawodowymi, a to bardzo odpowiedzialna profesja. Może nie wszyscy wiedzą, że nawet pokusa sfałszowania zapisy tachografu w ciężarówce może się skończyć więzieniem – przestrzegał Krzysztof Nowak, naczelnik Wydziału Inspekcji.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, długość drogi hamowania w różnych warunkach pogodowych, wyprzedzanie innych pojazdów przed przejściami dla pieszych, rozmowa przez telefon komórkowy – o tych oraz innych groźnych wykroczeniach opowiadał i gorąco odradzał ich popełniania Piotr Stępień, st. insp. ITD. Szczególną uwagę zwrócił na wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pieszych, którzy zyskali więcej uprawnień.

To też może Cię zainteresować

- Zbliżając się do oznakowanego przejścia, należy bacznie obserwować otocznie drogi i reagować na wszelkie zagrożenia. Jeśli pojawi się pieszy, zatrzymaj się, ustąp mu pierwszeństwa! - radził inspektor.

Nie warto ryzykować nieszczęścia, a nawet mandatu, bowiem w nowym policyjnym taryfikatorze za wykroczenia wobec pieszych grozi 1500-złotowy mandat i 15 punktów karnych. Za recydywę sankcje są podwójne. Młody kierowca, który posiada prawo jazdy od roku, może uzbierać najwyżej 20 punktów karnych, a przekroczenie tego limitu oznacza zatrzymanie uprawnień.

Nie bierzcie do ust alkoholu!

- Macie lub wkrótce będzie mieli 18 lat. Czekają was z tej okazji różne imprezy, ale musicie pamiętać, że po alkoholu lub innych środkach odurzających absolutnie nie wolno siadać za kierownicą. A często się zdarza, że zatrzymujemy na drodze kierowców, którzy pili poprzedniego dnia i wydawało im się, że są już trzeźwi. Mylili się - uświadamiała Daria Gackowska, mł. specjalista ITD.

Tak można sobie zniszczyć życie

W pogadance uczestniczył jeden z osadzonych – pan Tomasz, skazany na 12 lat pozbawienia wolności za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem amfetaminy. Gdy wyjdzie, będzie miał 40 lat.

- Zabiłem dwie osoby. Do końca życia sobie tego nie wybaczę. To jest tragedia. Zawiodłem swoją rodzinę, zawiodłem rodzinę pokrzywdzonych osób. Zastanówcie się zanim w takim stanie dotkniecie czegokolwiek. To jest chwila nieuwagi. Brakuje mi wolności, mojego syna. Mój syn nie chce tu przyjeżdżać i nie dziwię się mu – opowiadał osadzony.

Mnóstwo kierowców trafia za kraty

- Lekcja za więziennym murem to doskonała okazja do zwrócenia młodym kierowcom uwagi na potrzebę bezpiecznej, ostrożnej jazdy. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, że niekiedy wystarczy chwila, ułamek sekundy, które mogą zaważyć na ich losach, na przyszłości - skomentowała kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Służba więzienna organizuje wiele programów prewencyjnych dla sprawców przestępstw komunikacyjnych. W naszych jednostkach realizowane są takie programy, jak „Piłeś – nie jedź!”, „Hiob”, czy też prelekcje z użyciem alkogogli.

W całej Polsce za przestępstwa komunikacyjne kary odbywa prawie 6,5 tysięcy osób. 5 tysięcy z nich to osadzeni, którzy pili alkohol lub inne środki odurzające i spowodowali wypadek. 1000 z nich to osoby, które spowodowały wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego. W jednostkach penitencjarnych bydgoskiego okręgu jest to około 600 osadzonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska