Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?
Rok temu w połowie lipca za tonę rzepaku można było dostać ok. 1600 zł i taka stawka utrzymywała się do końca miesiąca. W 2021 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, cena rzepaku jest znacznie wyższa.
3,2 mln ton rzepaku - to szacunek polskich zbiorów przygotowany przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Autorzy zastrzegli, że na ostateczny wynik zbiorów wpływ będą miały oczywiście jeszcze warunki pogodowe w najbliższych tygodniach oraz przebieg żniw.
Żniwa rzepakowe jeszcze przed nami, ale nie wszędzie mają co zbierać
Burze, miejscami z gradem w ciągu kilkunastu minut zniszczyły uprawy rzepaku, wytłukując ziarna z łuszczyn. Tam, gdzie pogoda była łaskawsza, rolnicy szacują, że w przyszłym tygodniu wjadą kombajnami na pola.
"U nas już po żniwach. 10 minut rzepak w 100%, jęczmienie, owsa, pszenżyto - wszystko leży na polu. Ziemniaki chyba też się nie podniosą", pisała w środę Magdalena z województwa lubelskiego o sytuacji po godzinie 16:00 na terenie gmin Ulan-Majorat i Wojcieszków. Kolejny gospodarz pokazuje w sieci zdjęcia powalonego pola rzepaku z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Inny rolnik cieszy się, bo udało mu się wymłócić rzepak przed samym deszczem.
Ile płacą za rzepak? Cena w lipcu 2021
Notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:
- 15.07 powiat inowrocławski - 2100 zł/t
- 15.07 powiat włocławski - 2350 zł/t
- 14.07 powiat bydgoski - 2300 zł/t
- 14.07 powiat świecki - 2300 zł/t
- 11.07 powiat bydgoski - 2500 zł/t
- 11.07 powiat bydgoski - 2150 zł/t
Raport tygodniowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (ZSRIR) wskazuje na spory spadek między końcem czerwca a początkiem lipca, choć i tak stawka jest znacznie wyższa od tej ubiegłorocznej. Cena zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych:
- 4.07.201 - 2481 zł
- 27.06.2021 - 2723 zł
- 28.06.2020 - 1725 zł
Roczna zmiana ceny wynosi prawie 44%.
Zbiory rzepaku 2021 zapowiadają się na lepsze niż przed rokiem
- Nasza ocena sytuacji w Polsce przed zbiorami wskazuje, że możemy oczekiwać lepszych zbiorów niż te ubiegłoroczne, ale jednocześnie obecna koniunktura na rynku pozostanie raczej niezakłócona w związku z popytem na olej zgłaszanym przez sektor biopaliw - komentował Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w komunikacie z 1 lipca.
To też może Cię zainteresować
- Szacunki oscylujące wokół 3,2 mln ton to nasz wspólny sukces branżowy. Aby jednak móc utrzymać taki wynik w przyszłości podkreślić należy, że producenci muszą w kolejnych latach dysponować odpowiednimi narzędziami do prowadzenia efektywnej uprawy. Mówimy tu szczególnie w kontekście ryzyk związanych z przeszłością ochrony rzepaku, które mogą już w kolejnym sezonie uwydatnić się w związku z brakiem alternatyw dla zapraw neonikotynoidowych, a których zabraknie już przy okazji tegorocznych zasiewów rzepaku ozimego – ocenił Juliusz Młodecki.
Źródła: KPODR, MRiRW, www.kzprirb.pl
