W ostatnim już, oddawanym do użytku budynku znajdzie siedzibę siedem klinik oraz Zespół pracowni elektrofizjologicznych i Centrum Medycyny Snu i Dział Obrazowania. A Gdańsk będzie mógł się pochwalić jednym z najnowocześniejszych szpitali w Europie.
Teren gdańskiego szpitala uniwersyteckiego po kilku latach przestanie być wielkim placem budowy. Właśnie zakończono prace przy ostatnim budynku nowoczesnego kompleksu Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.
Przed trzema laty oddano do użytku budynki B, C i D, w których mieści się ponad dwa tysiące pomieszczeń. Obiekty CMN specjalnie zaprojektowanymi łącznikami połączono z otwartym przed dekadą Centrum Medycyny Inwazyjnej. Jak mówił podczas rozpoczęcia prac przy budynku A rektor GUMed, prof. dr hab. Marcin Gruchała połączone budynki Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej stanowią jedną najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie, przyjazną pacjentom i personelowi szpitalnemu.
Mimo pandemii, planowane na pierwszy kwartał 2021 roku otwarcie nowego obiektu niewiele się opóźniło. Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK przekazał nam, że obecnie trwa usuwanie przez wykonawców usterek, które zostały wykryte podczas odbiorów. Przewiduje się w związku z tym, że dopiero po wakacjach - w ciągu dwóch tygodni września - zostanie zorganizowana przeprowadzka jedenastu jednostek (w tym siedmiu klinik) do nowoczesnego obiektu.
Równocześnie montowany jest niezbędny do pracy klinik sprzęt medyczny (m.in. tomograf komputerowy, rezonanse magnetyczne, angiografy), na salach pojawia się aparatura medyczna i łóżka.
Nowy budynek ma ponad 15 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Pomieści on 270 łóżek szpitalnych, a po jego oddaniu w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie można leczyć łącznie 688 pacjentów.
Do budynku A wprowadzą się:
- Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych
- Kliniczne Centrum Kardiologii
- Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych,
- Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej,
- Klinika Neurologii Dorosłych , w tym Centrum Udarowe
- Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych,
- Klinika Geriatrii
- Zespół pracowni elektrofizjologicznych i kardionaczyniowych
- Centrum Medycyny Snu
- Dział Obrazowania
- Archiwum
- Administracja szpitala.
Zaraz po przeprowadzce rozpocznie się burzenie części budynków opuszczonych przez kliniki.
- Planujemy od razu wyburzyć budynki 25 i 25a, gdzie mieści się Klinika Psychiatrii Dorosłych - mówi dyrektor Arkadiusz Lendzion.
W ciągu najbliższego roku z powierzchni ziemi znikną kolejne budynki (nr 7 i 8), w których jeszcze działają I Klinika Kardiologii, II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca, Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych. Zdecydowano o pozostawieniu budynku nr 4 (Klinika Neurologii Dorosłych), gdzie wprowadzi się Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Dzień Dziecka przed Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdań...
