https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą przywrócić połączenie z Tucholą oraz zbudować tory do Bożenkowa

(ale)
Dariusz Krzyżelewski zbierał podpisy pod petycją na festynie cysterskim w Tuszynach. Podpisała ją m.in. pani Zofia Nowacka.
Dariusz Krzyżelewski zbierał podpisy pod petycją na festynie cysterskim w Tuszynach. Podpisała ją m.in. pani Zofia Nowacka. Adam Lewandowski
Pasjonatów, którzy chcą przywrócić połączenie z Tucholą oraz zbudować tory do Bożenkowa, by pociągiem dojeżdżać do Bydgoszczy, nie brakuje. Zbierają podpisy pod petycją do urzędu marszałkowskiego.

Dworzec kolejki wąskotorowej w Koronowie dawno temu został rozebrany. Pozostał tylko w nazwie ulicy, przy której wzniesiono halę sportową: ul. Wąskotorowa. Niestety, zniszczone też zostały torowiska i tory, więc kolejkę trudno przywrócić.

Ale pasjonaci podróży pociągiem z Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej "Szczęśliwa dolina“ chcą przywrócenia nie kolejki wąskotorowej, ale normalnotorowej - do Tucholi. Bo tory są, most sprawny, pociągi towarowe co prawda rzadko, ale kursują, no i najważniejsze - dworzec jest. Zniszczony zabytek, który warto odrestaurować i przywrócić należną mu funkcję.

- Ale my marzymy nie tylko o tym, by pociągiem dojeżdżać do Tucholi. To kwestia tylko czasu i dobrej woli PKP - mówi Dariusz Krzyżelewski ze "Szczęśliwej doliny“. - Chcemy także pociągiem dojeżdżać do... Bydgoszczy. Wiem, że to budzi zdziwienie, ale...

Jak, skoro torów nie ma i nigdy nie było?! Najbliższe stacje PKP są przecież w Serocku, Kotomierzu i Maksymilianowie!

Przeczytaj także: Koronowo. Most kolejki wąskotorowej tylko zamknięcia godny?
I tu rozpoczyna swą opowieść kolejny pasjonat kolejnictwa z Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej "Szczęśliwa dolina“ - Rafał Wąsowicz, zawodowo kolejarz, miłośnik koronowskiego dworca PKP, który by go ratować został jego dzierżawcą. To Wąsowicz i jego koledzy sprawili, że zarówno dworzec jak i prowadzące do niego kocie łby wpisane zostały do rejestru zabytków. By nikt nie odważył się ich ruszyć. Wąsowicz opowiada:

Po pierwszej wojnie światowej powstał pomysł budowy linii kolejowej ze Śląska do Gdyni - przez Bydgoszcz - Maksymilianowo, Bożenkowo, Koronowo, Tucholę, Czersk, Bąk. Zbudowano tory, którymi do dziś dowozi się paliwo do Bożenkowa. W roku 1927 protestowali kupcy koronowscy, którzy nie chcieli, by koronowiacy po zakupy jeździli pociągiem do Bydgoszczy. Pięć lat później zbudowano tory z Maksymilianowa do Kościerzyny - przez Serock, Wierzchucin, Kościerzynę, omijając Koronowo...

Z pierwotnego projektu brakuje tylko odcinka Bożenkowo - Koronowo i Tuchola - Czersk. I te brakujące ogniwa trzeba przywrócić. Czy wie pan, że trasa Bożenkowo-Koronowo wpisana została w strategii rozwoju województwa na lata 2014-2020? - Zbieramy podpisy pod petycją do marszałka. Mamy ich już kilka tysięcy. Akcję zakończymy w październiku.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
draw

Obawiam się, że to połączenie kolejowe to, tylko marzenia. Kosztowne marzenia

D
Darek

DOpóki marszałek jest z torunia nie ma szans na to połączenie

g
greg

chyba Stronno nie Kotomierz bo to inna trasa

P
Piotr

Widzę że można będzie również składać podpisy pod petycją jutro na Festynie Kolejarskim w Pruszczu Bagienicy... no to trzeba się wybrać.

c
członek

Chcę poinformować iż w Koronowie nie ma Towarzystwa Miłośnikó Ziiemi Koronowskiej " Szczęśliwa Dolina", są natomiast : Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki " Szczęśliwa Dolina" i Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej.

R
Rafał

Podpisy można składać codziennie od 9 do 17 w Punkcie Informacji na rynku w Koronowie.

m
mm

Nie brakuje szaleńców w Polsce!!!

P
Piotr

Przydałaby się jeszcze informacja gdzie i kiedy można jeszcze składać podpisy pod petycją...

g
gość
Basen albo ciuchcia?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska