Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińska sztuka w Nakle. To jeden z hitów tej wiosny

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Eksponaty z dalekich Chin oglądają: Zofia Woźniak i Eugenia Czyż -Rydzinska. Prezentowane są one na piętrze muzeum.
Eksponaty z dalekich Chin oglądają: Zofia Woźniak i Eugenia Czyż -Rydzinska. Prezentowane są one na piętrze muzeum. Maja Stankiewicz
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej zachwycić się można pięknem chińskich haftów i wycinanek. Nakło jest kolejnym miastem, gdzie są one prezentowane.

Wystawa prezentowana była wcześniej w Londynie, Berlinie, Moskwie. Teraz wędruje po Polsce. W Nakle gościć będzie dość długo, bo do 20 maja. Żegnać ją będziemy dopiero po tegorocznej Nocy Muzeów w Nakle. Nie warto jednak tak długo zwlekać z wizytą w muzeum, bo naprawdę jest co podziwiać.

Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]

Parasolki, wachlarze, haftowane obrazy...

- Eksponaty są dziełem uczniów szkół rzemiosła artystycznego w Chinach. To w większości prace dyplomowe - wyjaśnia Krzysztof K. Przygoda, pracownik muzeum w Nakle.

Patrząc na te misterne dzieła aż trudno uwierzyć, że nie wyszły spod ręki doświadczonych mistrzów. Uwagę przykuwają m.in. hafty dwustronne. Ich wykonanie wymaga nie tylko talentu, także ogromnej precyzji i cierpliwości. Niezwykłe są także haftowane obrazy. Wiele ich na wystawie. Niekiedy trudno uwierzyć, że to co widzimy jest naprawdę haftem, a nie obrazem, który powstał z pomocą pędzla.

- By coś takiego zrobić trzeba nie tylko doskonale haftować, ale też mieć zmysł malarski - ocenia Zofia Woźniak, nakielska hafciarka działająca w sekcji rękodzieła Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nakle. Spotkaliśmy ją w muzeum. Oglądała haftowane obrazy, parasole, wachlarze, a także chińskie wycinanki razem z Eugenią Czyż-Rydzinską z Radia Nakło. Obie panie były zachwycone chińskim rękodziełem. My także...

Chińskie dziedzictwo narodowe...

Kuratorem wystawy, która jest własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej, jest dr Henryk Brandys. Był obecny podczas wernisażu w Nakle. Wygłosił wykład poświęcony historii Chin. Słuchacze dowiedzieli się także wiele o tradycyjnym dla tego kraju rzemiośle.

„Hafciarstwo ręczne od wielu stuleci było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Także wycinanki są nieodłącznym elementem chińskiej kultury. Jest to jedna z najpopularniejszych sztuk zdobniczych uznana w 2009 r. przez UNESCO za Chińskie Dziedzictwo Narodowe” - informuje w ulotce wydanej z okazji wernisażu dr Brandys.

Pogoda na dzień (28.03.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska