Historyczny gmach miał przez wieku funkcję baszy obronnej. W XX wieku stał się domem dla miejscowego szewca – stąd obecna nazwa. Niedługo będzie miał nową funkcję – ekspozycyjną.
Myślimy o funkcji edukacyjnej ale przed wszystkim wyeksponujemy tu zgromadzone przez nas militaria – zapowiada Barbara Zagorska, dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. W naszej zbrojowni pokażemy broń białą, elementy zbroi, broń palną.
Dotychczas Dom Szewski był muzealnym magazynem. Wnętrze nie przedstawiało się ciekawie – gotyckie mury były zasłonięte płytami. W czasie remontu wartego ok. 470 zł odsłonięto pierwotne mury baszty, odnowiono też jej zewnętrzny wygląd. Dotychczas przechowywane w baszcie zbiory mają nowe miejsce - w zaadaptowanych do tego celu pomieszczeniach starego szpitala. Eksponaty– przede wszystkim etnograficzne są tam przechowywane w dobrych warunkach.
W czasie remontu baszty budowlańcy natknęli się na kilka niespodzianek. Pierwsza z nich to otwory strzelnicze na drugim poziomie budynku. Z zewnątrz były widoczne, lecz w środku zostały zamurowane w czasach powojennych. Teraz ponownie są wyeksponowane we wnętrzu baszty. Druga niespodzianka czekała na samym spodzie.
- Udało się nam odsłonić oryginalne gotyckie mury w części piwnicznej – zdradza Zagorska. Tez udało się je nam zabezpieczyć i zachować ich oryginalny charakter.
