Zajęcia na temat: "Terapia manualna dzieci z wieloraką niepełnosprawnością" prowadzą terapeuci z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia: "Samen Delen": Herman Thomassen i Iemke Wakkers.
W formie dramy
- Zajęcia przybrały formę dramy. To kolejny etap realizacji projektu "Program opieki i terapii środowiskowej dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi Katarzyna Jakimowska, koordynator. - Celem programu jest próba stworzenia kompleksowego i efektywnego systemu opieki diagnostyczno-terapeutycznej nad dzieckiem niepełnosprawnym i jego rodziną w środowisku lokalnym. Program stworzyła i prowadzi grupa do spraw pomocy niepełnosprawnym Stowarzyszenie "Ludzie-Ludziom", przy współpracy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Do tej pory, w ramach tego projektu, prowadzona była terapia w Sali Doświadczania Świata. Trwała przez cały poprzedni rok szkolny. Polegała przede wszystkim na systematycznych, indywidualnych spotkaniach z dwunastką dzieci niepełnosprawnych. Odbywały się one co dzień.
Terapia indywidualna
- W czasie wakacji organizowano również obóz szkoleniowo- terapeutyczny dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi - dodaje Jakimowska. - Zrealizowano podczas niego trzydzieści godzin ćwiczeń, wśród których były: wspólne zajęcia terapeutyczne dla rodziców i dzieci, indywidualna i grupowa terapia w zaaranżowanej dla potrzeb obozu Sali Doświadczania Świata, zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne dla dzieci i socjoterapeutyczne dla rodziców.
_Aktualnie kontynuowana jest także terapia indywidualna, w której bierze udział jedenaście dzieci. Co czwartek odbywają się cykliczne zajęcia terapeutyczne grupowe. Oprócz oligofrenopedagogów z ośrodka pomocą służą wolontariusze ze stowarzyszeń: "Pro Bono Hominis" oraz "Ludzie-Ludziom".
- _Prowadzona jest także grupa samopomocowo-szkoleniowa dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Na zajęciach pojawia się systematycznie siedemnaście rodzin, zarówno z miasta, jak również z powiatu chełmińskiego - informuje Katarzyna Jaki-mowska. - Spotkania odbywają się cyklicznie raz w miesiącu i prowadzone są przez oligofrenopedagogów, andragogów i socjoterapeutów. Mają one na celu integrację i aktywizację społeczną rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi a przede wszystkim wypracowanie form wzajemnej pomocy.
Szkolą do piątku
Szkolenie uczestników projektu środowiskowego, które rozpoczęło się w poniedziałek, potrwa jeszcze dwa dni.
Odbywa się ono codziennie, między godz. 9 a 12 i od godz. 13.30 do 16.30, w siedzibie stowarzyszenia w Chełmnie, przy ul. Skłodowskiej-Curie 4. Pracę Holendrów może obejrzeć każdy chętny.
[email protected]
