https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej za nami [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Włocławski Zespół Pieśni i Tańca "Wrzos" (II miejsce)
Włocławski Zespół Pieśni i Tańca "Wrzos" (II miejsce) Jadwiga Aleksandrowicz
Przez trzy dni w parku Zdrojowym rozbrzmiewała muzyka, mimo niesprzyjającej imprezie na świeżym powietrzu pogody. Mający swoje 40-letnie tradycje festiwal przyciągnął mimo to widzów, którzy bawili się i tańczyli, mimo deszczu towarzyszącego niektórym przesłuchaniom konkursowym i koncertom.

Posypały się nagrody

Wanda Waszak z Zespołu Folklorystycznego Pieśni i Tańca "Kujawy" z Radziejowa i Ireneusz Staszak z Kapeli "Radziejowiacy&
Wanda Waszak z Zespołu Folklorystycznego Pieśni i Tańca "Kujawy" z Radziejowa i Ireneusz Staszak z Kapeli "Radziejowiacy" Fot. Jadwiga Aleksandrowicz

Wanda Waszak z Zespołu Folklorystycznego Pieśni i Tańca "Kujawy" z Radziejowa i Ireneusz Staszak z Kapeli "Radziejowiacy"
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)

Czterdziestu uczestników (zespoły, kapele, soliści) wystąpiło w muszli koncertowej w Ciechocinku, poddając ocenie się jury. Spotkaniom towarzyszyły jarmark i występy zespołów, które prezentowały folklor innych narodów: meksykański, grecki i białoruski.

Jubileuszowy festiwal nie miał dobrej pogody. Przez dwa dni towarzyszył im deszcz i wiatr. Dopiero trzeciego dnia aura okazała się łaskawsza. Mimo, że z nieba kapało, nie brakowało w parku Zdrojowym widzów, których niektóre występy zagrzały do pląsów i tańców z parasolami w rękach.

Pogoda sprawiła też, że skromniejszy też niż zwykle był jarmark sztuki ludowej, wyrobów rękodzielniczych, produktów regionalnych (wśród nich m.in. miody i kwas chlebowy), giełdy minerałów. Nie brakło jednak zielarzy, radiestetów i stoiska z wróżbami.

Konkursowe występy oceniały panie: Jadwiga Kurant (choreograf) - przewodnicząca jury, Krystyna Pawłowska (etnograf) i Maria Berdowska (muzyk), które przyznały nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach.

Przeczytaj też: To już 40. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Zobacz program.

Wśród zespołów najwyżej oceniono radziejowski Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca "Kujawy". Drugie miejsce przyznano włocławskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Wrzos".

Najlepsze kapele to: "Kapela spod Kowala" (I miejsce), "Melodia" z Kowala (II m.) i Kapela "Kujawy" ze Sławska Wielkiego (III), która od 40 lat przyjeżdża do Ciechocinka, a wśród młodzieżowych - “Kurzowioki" z Wierzbinka.

Najlepszymi zespołami śpiewaczymi z akompaniamentem okazali się kolejno: "Pakościanie", "Złotniczan-ki" i "Spod Strzechy" z Brześcia Kujawskiego.

Wśród zespołów śpiewaczych a'capella nagrody przypadły 'Radojewiczanom" z Dąbrowy Biskupiej i "Kaliniankom" z Kaliny (gm. Izbica Kujawska). “Gniewkowianie" dostali nagrodę za zespół stylizowany, “Obłoczki" z Lubania i “Swojaczki" z Baruchowa - I i II dla zespołów dziecięcych.

Za pokaz zwyczajów ludowych nagrodzono "Swojaków" z Baruchowa.

Były też nagrody indywidualne m.in. dla gawędziarki Janiny Bednarskiej z Sompolna, Danuty Kaczmarek z Chocenia za ballady, Mariana Nowakowskiego z kapeli radziejowskiej i Stanisława Dogońskiego.

Było też kilka wyróżnień

Jury przyznało też kilka wyróżnień indywidualnych. Dostali je Jan Olejnik z "Kapeli spod Kowala" za piękny śpiew, Zofia Mierzwicka z tej samej kapeli, najstarsza uczestniczka festiwalu, a Włodzimierz Tomaszewski - szef tej kapeli otrzymał wyróżnienie za twórczy stosunek do folkloru kujawskiego. Wyróżnienie dostał także Czesław Wisniewski z Kapeli Ludowej "Kujawy" ze Sławska Wielkiego za konsekwentne uczestnictwo od 40 lat w ciechocińskich spotkaniach z folklorem.

Wyróżniono także zespoły. "Solecczanie" z Solca Kujawskiego dostali wyróżnienie za ładne wykonania pieśni kujawskich, "Dębowiacy" z Sompolna za propagowanie folkloru kujawskiego oraz Zespół "Na swojską nutę" za poprawne wykonanie pieśni a'capella.

Podczas podsumowującej gali nagrody wręczał burmistrz Leszek Dzierżewicz w towarzystwie jurorek festiwalu i Barbary Kawczyńskiej, dyrektorki Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku. To właśnie ta placówka organizuje doroczne Spotkania. Uczestnicy i jurorki chwalili organizację imprezy i znakomitą opiekę, jaką zostali otoczeni ze strony MCK.

W ciągu trzech festiwalowych dni występowały też zaproszone gwiazdy estradowe. Zespół "Mariachi Los Amigos" zaprezentował folklor meksykański. Grupa "Dmitris Zorbas" rozbawiła widzów folklorem greckim tak, że tańczono zorbę, nie oglądając się na padający deszcz, a białoruski zespół "Chutki smouz" (Szybki ślimak) rozbawił młodszą część widowni utworami ludowymi "podanymi" w nowoczesnych rytmach.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Anglia, Niemcy, Holandia i inne rynki czekają na Was handlarze mydłem i powidłem.
Do zmywaka z Wami, do zbierania szpinaku, do buraków.
Właśnie do buraków Wam najbliżej odpustowi handlarze.

Kto tu mówi o straganach gdy byś miał/miała bardziej rozwinięty rozum to byś zrozumiał/ala
ze Ciechocinek to miasto typowo nastawione na gości i jego przemysłem jest turystyka i lecznictwo ,wiec cala branża hotelarska,gastronomiczna,usługowa jest skierowana do gości-a owe mydło i powidło również jest potrzebne -bo każdy sposób zarobkowania legalny to korzyść dla miasta bo każdy pieniądz zostawiony w tym miasteczku to ładniejsze posesje,wyszy poziom życia mieszkańców,miejsca pracy i większy obrót kasy w miasteczku.
NIE MÓWIĄC JUŻ O PODATKACH I REKLAMO-MARKETINGU MIASTA.
g
gość
festyn jak festyn-szkoda ze nikt na tym nie zarabia
zal tych imprez z przed lat-kiedy mieszkańcy mogli zarabiać

Anglia, Niemcy, Holandia i inne rynki czekają na Was handlarze mydłem i powidłem.
Do zmywaka z Wami, do zbierania szpinaku, do buraków.
Właśnie do buraków Wam najbliżej odpustowi handlarze.
G
Gość
festyn jak festyn-szkoda ze nikt na tym nie zarabia
zal tych imprez z przed lat-kiedy mieszkańcy mogli zarabiać
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska