Co oznaczają Pracownicze Plany Kapitałowe dla firm i pracowników? Czy tylko wyższe koszty? [rozmowa]

Agnieszka Domka-RybkaZaktualizowano 
Przemysław Gawlak: - Składka od pracodawcy na Pracownicze Plany Kapitałowe może wynieść równowartość 4 proc. pensji pracownika,  1,5 proc. obowiązkowo, plus maksymalnie do 2,5 proc. dodatkowo
W hierarchii wydatków na pierwszym miejscu stawiamy regulowanie rachunków, następnie utrzymanie, przyjemności i... rozrywkę. Program Pracowniczych Planów Kapitałowych ma zatem do spełnienia wielką rolę edukacyjną - rozmowa z Przemysławem Gawlakiem, dyrektorem w Esaliens TFI SA.

Co oznaczają Pracownicze Plany Kapitałowe dla firm i pracowników? Czy tylko wyższe koszty?

Przede wszystkim to nowoczesne narzędzie polityki kadrowej, nagradzanie i budowanie długoterminowej relacji z pracownikami. W wielu sytuacjach koszty prowadzenia PPK dla pracodawcy są niższe niż w przypadku np. PPE (Pracowniczy Program Emerytalny). Jeśli zatem nastąpi wzrost świadomości pracowników i grupowe świadczenia emerytalne staną się powszechne, wówczas różnicowanie wysokości składki dodatkowej, przyznawanej poszczególnym grupom zatrudnionych, np. według stażu w zakładzie, może stać się kryterium konkurencyjnym na rynku. To ważne zwłaszcza w obszarach gospodarki, w których pozyskiwanie pracowników wykwalifikowanych jest bardzo trudne. Poziom składki dodatkowej może być także różnicowany na podstawie regulaminu wynagradzania lub zbiorowego układu pracy. To kolejna opcja dla pracodawcy, według której będzie mógł wskazywać stanowiska pracy o wyższym lub niższym uposażeniu.

Pracownicze Plany Kapitałowe w 2019 roku. Ile zapłaci pracodawca, a ile pracownik? [USTAWA PPK]

Jakie koszty poniosą na PPK firmy, a jakie pracownicy? Ile dorzuci państwo?

Wysokość składki własnej i od pracodawcy będzie wyliczana na bazie wynagrodzenia netto pracownika, natomiast dopłaty z budżetu państwa ustalone są kwotowo. Składka od pracodawcy może wynieść równowartość 4 proc. pensji pracownika, 1,5 proc. obowiązkowo, plus maksymalnie do 2,5 proc. dodatkowo. Jednorazowa wpłata z Funduszu Pracy w formie tzw. składki powitalnej ma wynosić 250 zł, a dodatkowo corocznie można spodziewać się dopłaty w wysokości 240 zł. Obowiązkowa składka własna pracownika będzie stanowić 2 proc. jego wynagrodzenia, a dodatkowa - kolejne 2 proc. Dla osób o najniższych dochodach jest przewidziana ulga - min. 0,5 proc. pensji w przypadku, gdy wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Czy można powiedzieć, że pracownicy dostaną mniejsze wypłaty, ale to nie oznacza na 100 proc. wyższych emerytur w przyszłości?

To błędne rozumowanie. Pracownik otrzyma pensję pomniejszoną o zaliczkę na podatek i o swoją składkę, ale de facto jego wypłata będzie większa, tyle że odroczona w czasie. Taka jest zasada długoterminowego oszczędzania - część bieżących dochodów przeznaczamy na cele dostępne w przyszłości. Pracownik będzie podwójnie motywowany do uczestniczenia w PPK: składką finansowaną przez pracodawcę w wysokości nie niższej niż równowartość 1,5 proc. wynagrodzenia brutto, a także coroczną dopłatą z Funduszu Pracy. Dla osób najmniej zarabiających dopłaty z budżetu państwa będą proporcjonalnie najwyższe. Zatem dla uczestniczących w PPK będą niewątpliwie korzyścią. Powszechnie wiadomo, że skłonność do oszczędzania w Polsce jest wciąż zbyt niska w stosunku do potrzeb oraz w obliczu przyszłych drastycznie niskich emerytur z podstawowego, pierwszego „filaru”. Szacunki mówią, że za kilkadziesiąt lat przeciętna emerytura wyniesie trzecią część średniej pensji! Wówczas każda dodatkowa złotówka będzie się liczyła. Systematyczne, długoterminowe oszczędzanie na PPK jest pożądanym źródłem dodatku do emerytury. Obecnie Polacy w hierarchii wydatków na pierwszym miejscu stawiają regulowanie rachunków, na drugim wydatki na utrzymanie, a na trzecim… przyjemności i rozrywkę. Tak mówią liczne badania, np. IZFIA z 2017 roku. Zatem program wprowadzenia powszechnych, quasi-obowiązkowych grupowych planów emerytalnych ma do spełnienia również ogromną rolę edukacyjną.

Czy pracowników nauczonych doświadczeniami najpierw z PRL-u, gdy się raczej traciło na oszczędzaniu, niż zarabiało, a potem z OFE, z których państwo zabrało oszczędności Polaków, da się łatwo przekonać do PPK?

Na początku z pewnością partycypacja nie będzie wysoka. Jednak gdy uczestnicy PPK zaczną otrzymywać roczne podsumowania ze stanem swojego rachunku, może to wiele zmienić. Ponadto państwo zapowiedziało już odpowiednią kampanię informacyjną, na którą będą przeznaczone znaczne środki. Jak wielokrotnie się przekonaliśmy, Polacy potrafią bardzo szybko akceptować nowości i elastycznie dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji ekonomicznej. Nie zapominajmy, że setki tysięcy rodaków ma za sobą doświadczenia w pracy za granicą, gdzie takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem. Nie będzie więc to dla nich wielkim zaskoczeniem. Naturalnie kwestia zaufania ma ogromne znaczenie i zdobycie tego zaufania także będzie wymagało czasu.

Więcej pracowników będzie oszczędzać - czy składać raz na cztery lata oświadczenia o rezygnacji z programu?

Zobaczymy. Na podstawie doświadczenia z prowadzenia PPE, które moja firma oferuje już od 20 lat, mogę stwierdzić, że ludzie bardzo doceniają takie programy prowadzone przez swoich pracodawców. Widzą na własne oczy, że nawet niewielkie, ale regularne wpłaty po kilku, kilkunastu latach budują ciekawy kapitał. Jeśli więc na początku nie będzie entuzjazmu, to po czterech latach pracownik zobaczy, że kolega ma konkretne pieniądze, a on nic. To już nie tylko podziała mu na wyobraźnię, ale i realnie przełoży się na efekty finansowe.

Za uporczywe zniechęcanie pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych firmy ponosić będą odpowiedzialność karną. Państwo wycofało się z pierwotnej kary ograniczenia czy pozbawienia wolności, teraz karą będzie grzywna. Ale czy to i tak nie przesada? Bo mi jeden z przedsiębiorców powiedział, że nie wie, jak ma przekonać pracowników do czegoś, co nie gwarantuje w przyszłości emerytury.

Ustawa nie wymaga przekonywania pracowników do PPK, stara się raczej zapobiec negatywnej postawie, czyli zniechęcaniu tych, którzy jednak będą chcieli korzystać z PPK. Nie demonizowałbym aspektu odpowiedzialności karnej. Interpretuję ją raczej jako neutralną, mającą na celu zapobieganie rzeczywistym nieprawidłowościom. Wśród pracodawców także będzie potrzebna kampania edukacyjna - pomoże im we wdrażaniu tego rozwiązania. Muszą bowiem przygotować się nie tylko komunikacyjnie, ale również operacyjnie.

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYSTKO, co musisz wiedzieć o oszczędnościach PPK

No właśnie, co będzie działo się z pieniędzmi w PPK w tzw. międzyczasie, zanim kiedyś trafią do emerytów?

Pieniądze zgromadzone w PPK będą inwestowane w tzw. funduszach zdefiniowanej daty. Podział składek będzie zależał od wieku osoby oszczędzającej. Oszczędności młodszych osób będą lokowane w aktywa o większym potencjale zysku, ale obarczone większym ryzykiem. Im starsza osoba, tym udział akcji w jej portfelu będzie malał na rzecz papierów o małym ryzyku. Idea, jaka temu przyświeca, polega na tym, by osoby młode, mające emeryturę w dalekiej perspektywie, mogły skorzystać jak najwięcej na zainwestowanych pieniądzach. Z drugiej strony, krótko przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych, pieniądze mają być chronione przed ryzykiem spadku wartości oszczędności.

Na pierwszy ogień pójdą firmy powyżej 250 zatrudnionych. Od kiedy będą musiały przystąpić do programu. Kto i kiedy będzie następny?

Zgodnie z intencją jej twórców, Ustawa o PPK powinna wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, ale plany w zakładach pracy mają być wprowadzane stopniowo. Największe podmioty, zatrudniające 250 osób i więcej, mają je zaoferować swoim pracownikom od 1 lipca 2019 roku, z pierwszą składką odprowadzaną od października przyszłego roku. Firmy zatrudniające od 50 do 249 osób wprowadzą PPK od 1 stycznia 2020 roku, a zatrudniające od 20 do 49 osób - od 1 lipca 2020 roku. Data dla pozostałych to 1 stycznia 2021 roku.

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Co oznaczają Pracownicze Plany Kapitałowe dla firm i pracowników? Czy tylko wyższe koszty? [rozmowa] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Maciek

Jak zdarzylem zaobserwowac, wsrod znajomych dziadka oraz ludzi tu na internecie, sa zadowoleni i dosc pelen optymizmu jesli chodzi o plany kapitalowe, mozna odzyc, ulozyc sobie zycie i to jest fajne. Brawo PiS.

zgłoś
K
Kasia
W dniu 13.01.2019 o 20:12, Pan Lucjan napisał:

Na pewno PIS ma mój głos w kolejnych wyborach. Przejmowanie się o obywateli i zapewnianie opieki zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Wprowadzając taki program jak PPK pozbędziemy się ryzyka skrajnej biedy u emerytów. Zasługują na dobre życie, zgodzicie się chyba ze mną. 

Moj tez, mysle ze takowe projekty daja duzo do myslenia, choc wiadomo ze zawsze sie ktos znajdzie co bedzie szkalowac.

zgłoś
M
Marian

Widac ze to jest bardzo dobry projekt, kolejny zreszta. Ludziom bedzie sie lepiej zylo i o to chodzi.

zgłoś
n
nata

Nie wiem jak pracodawca ale ja jestem zadowolona że dzięki ppk mam szansę na godziwą emeryturę, może dzięki nim faktycznie się uda odłożyć pokaźną sumkę

zgłoś
m
miko

Majac do wyboru panstwowa alternatywę chyba nikt nie powinnien sie zastanwiac czy wkladac kase w prywatne przedsiebiorstwa ktore zaraz i tak oglosza sobie upadlosc...

zgłoś
k
katarokto

Moze się dzięki tym planom uda poradzic z problemem lduzi ktorzy nie zarobili na wlasna emeryture i teraz ciagna za cudze pieniadze...

zgłoś
m
marginesyczerwone

Prywatne emerytury jak pokazała nam historia sa niezawsze godne zaufania a ponadto bardzo drogie....

zgłoś
m
marvolo

Nareszcie przestane sie martwic o kase na emeryturze i może cos mi się uda uciułac dzieki PPK bo juz myslalem ze krucho bedzie

zgłoś
s
swoje imię

nie da sie ukryc ze przez ostatnie lata kolejne rzady olewały problemy emerytur. nareszcie tkos sie tym zajal. moze i ten plan nie kazdemu odpowaida ale jest dobrowolny i w przeciwienstwie do innych po prostu JEST. Ja z checia sie do niego zapiszę.

zgłoś
K
Krystyna

Super pomysł to PPK . Zapiszę się na pewno bo na dobrą emeryturę i oszczędności nie mam co liczyć.

zgłoś
P
Pan Lucjan

Na pewno PIS ma mój głos w kolejnych wyborach. Przejmowanie się o obywateli i zapewnianie opieki zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Wprowadzając taki program jak PPK pozbędziemy się ryzyka skrajnej biedy u emerytów. Zasługują na dobre życie, zgodzicie się chyba ze mną. 

zgłoś
s
siwy

Nie każdy jest w stanie sam odłożyć na emeryturę i poradzic sobie w zawiosciach tego systemu. Rząd powinien troszczyć się o najuboższych i właśnie to robi poprzez PPK. Jeżeli to ma zlikwidowac nedze starszych to podpisuje sie po tym wszystkimi konczynami ! 

zgłoś
a
anakin

Ja czekam na to PPK !!! Moje zarobki to marne grosze jak ja mam na emeryture odlozyc ??!!! A tutaj widzę PPK i mysle sobie ze jest szansa na lepsze zycie. 

zgłoś
p
pikachu

Nie wyobrażam sobie, żeby moi rodzice klepali biedę z głodowych emerytur po latach ciężkiej pracy. PPK jest dla nich szansą żeby mogli odpocząć po długich trudach pracy. 

zgłoś
A
Amelia

W końcu rząd, który w kwestii emerytur coś robi. Pozytywnego. PPK ma ogromny potencjał, mam nadzieję, że dużo osób przekona się do tego projektu.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3