Krótkotrwałe zaburzenia erekcji są normalne i nie można ich mylić z impotencją. Impotencja to długotrwały problem w uzyskaniu erekcji. Jeśli masturbacja lub próby uprawiania seksu nie powiodą się i nie ma ochoty na kochanie się, to może oznaczać takie właśnie zaburzenia.
Średnio co siódmy mężczyzna w naszym kraju ma zaburzenia, w mniejszym lub większym stopniu odczuwalne. Ta liczba, niestety, wzrasta.
Przeczytaj też: Panie doktorze, chcę znowu być dziewicą.
Cierpią na tym nie tylko panowie, ale i ich partnerki, bo jak mają uprawiać seks, skoro mąż czy narzeczony nie może się wykazać w łóżku?
Sami sobie jesteśmy tego winni. - Czynniki psychogenne, jak stres, zmęczenie, papierosy, kawa czy narkotyki oraz czynniki somatyczne, na przykład starzenie się organizmu, otyłość, cukrzyca albo nadciśnienie i choroby serca mogą powodować zaburzenia erekcji - mówi dr Fronczek.
Przeczytaj również: Jak zatrzymać przy sobie faceta?
Stosowanie niektórych lekarstw i wady rozwojowe narządów płciowych (np. stulejka) też mają szansę przyczyniać się do impotencji.
Najmłodsi pacjenci mają po 18 lat. Im starsi, tym grono mężczyzn z zaburzeniami wzwodu większe.
Mężczyźni zazwyczaj nie chcą widzieć problemu. Wstydzą się przyznać, że nie sprawdzają się jako mężczyźni. - Pamiętam pewnego pacjenta, który przeprowadził się z małżeńskiego łoża do sypialni obok, a latem nocował na balkonie, bo unikał kontaktu seksualnego z żoną - wspomina nasz rozmówca.
Są i tacy, którzy swoim partnerkom mówią wprost: "kup sobie wibrator, a ja i tak nie będę się leczył" lub "kiedyś ty mi odmawiałaś seksu, teraz ja tobie".
Przeczytaj: Szukam sponsora, czyli miłość do pieniędzy.
Mężczyźni, którzy wstyd przemogą, pojawiają się w gabinecie seksuologa najczęściej sami. - A czasem ze swoimi kobietami, które, wiadomo, też odczuwają problem swojego partnera - tłumaczy Fronczek. - Zdarza się, że to nie sami panowie, a ich kobiety dążą do leczenia zaburzeń, bo libido pań nie jest zachwiane.
Jak ją zdiagnozować? Przez analizę psychiki pacjenta i objawów. Jest sprawdzana m.in. możliwość uzyskania erekcji w wyniku stymulacji. Stosuje się również testy krwi.
To choroba wyleczalna. - Leczenie odbywa się farmakologicznie, stosowana jest także psychoterapia - dodaje pan doktor.
Czytaj e-wydanie »