https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cokół na górze Jana w Koronowie już jest. Figurę świętego Nepomucena może zamówią w Chinach?

Adam Lewandowski
Cokół na górze Jana gotowy według przedwojennego wzoru. Czas teraz, by na tym cokole stanęła figura św. Jana Nepomucena
Cokół na górze Jana gotowy według przedwojennego wzoru. Czas teraz, by na tym cokole stanęła figura św. Jana Nepomucena Fot. Tomasz Skotnicki
Figura św. Jana Nepomucena po raz pierwszy stanęła na górze Jana w roku 1888 - po potężnej powodzi, w której zginęło kilku koronowian. By chronił miasto przed powodzią. I w tym roku święty Jan Nepomucen stanie tu znowu.

XIX-wieczna figura odlana była prawdopodobnie z brązu. Mierzyła około półtora metra. Nie wadziła nikomu. Pod tą figurą odbywały się uroczystości religijne.

Św. Nepomucen zniknął dopiero w czasie II wojny światowej. Krąży legenda, że jeden z mieszkańców pobliskiego Starego Dworu wywiózł figurę i schował, gdy dowiedział się, że Niemcy chcą zabrać ją i wykorzystać brąz dla przemysłu zbrojeniowego. Po wojnie jednak św. Jan Nepomucen nie wrócił już na swoje miejsce... Tak więc prawdopodobnie figurę zniszczyli Niemcy.

Ale po wojnie o świętym chroniącym przed powodzią nie zapomnieli mieszkańcy Koronowa. Postawili na wzgórzu Jana nową figurę, znacznie mniejszą, już nie odlaną z brązu... I stał sobie św. Jan Nepomucen, niestety, po latach ustawicznie niszczony przez wandali. Aż wreszcie - gdzieś w latach 90. zniknął zupełnie...

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

Patryk Mikołajewski jest z zawodu historykiem. Pomysł, by św. Jan Nepomucen wrócił na Grabinę, czyli na wzgórza okalające Koronowo, narodził się jeszcze w czasach, gdy był radnym. Powstał Społeczny Komitet Odbudowy Figury św. Jana Nepomucena. Jesienią 2018 roku Mikołajewski został burmistrzem. Pomysł odbudowy figury powrócił na dobre. - Postanowiliśmy odbudować cokół według wzoru przedwojennego i wspólnymi siłami ufundować figurę, również według pierwotnego wzoru - mówi burmistrz.

- Nie wiemy jeszcze, czy będzie to figura z kamienia, brązu, mosiądzu, czy blachy mosiężnej wypełnionej betonem. Będzie to zależeć m.in. od tego, ile uzbieramy pieniędzy na tę odbudowę. Zależy nam, by święty na nowym cokole stanął tu już w maju tego roku. Góra dawno temu wypłaszczona, stała się punktem widokowym na Koronowo, więc z powodzeniem można tu stawiając figurę świętego odprawić mszę świętą...

Warto też wiedzieć, że świętego można też spotkać w zwieńczeniu jednego z bocznych ołtarzy w naszej bazylice - to barokowy medalion ze świętym od powodzi.

Cokół już gotowy. - Trzeba go tylko pomalować. Chcemy by była to tzw. brudna biel, czyli z odcieniem szarości - mówi Tomasz Skotnicki ze społecznego komitetu odbudowy. Czas teraz na zamówienie figury. Św. Nepomucen ma mierzyć 160-180 cm. Mamy dotąd zebrane u proboszcza około 6 tys. zł. Figura - jak się zorientowaliśmy - może kosztować - najtaniej - 30 tys. zł. Zależy z czego zostanie wykonana. Może być granit bądź inny kamień, odlew metalowy, bądź kompozyt. Najtaniej będzie figura kosztować w Chinach. Ustalimy koszty i wtedy zajmiemy się dalszą zbiórką pieniędzy. Marzy nam się, by św. Jan Nepomucen powrócił do nas w maju...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Do redaktora

Dlatego proszę Gazetę Pomorską o rozwagę . Zadając jedno pytanie . Czy Hitler i Naziści pozostawiliby jakiekolwiek znaki kultury Polskiej na swoich terenach i dumie Niemiec (Bramie - Brandenburskiej ) gdyby nie uważali Św JN za ich kulturę wiary ?.

T
Trochę historii

Czy wie Pan redaktor ilu wyznawców chrześcijaństwa było w Niemczech w 1939 toku ?98,5 procent tylko 1,5 procenta uważało się za ateistów . Ścisłe kierownictwo Nazistów bało się tematu religii i chrześcijan przykładem jest Papierz Benedykt XVI , którego sam Jan Paweł Il wskazał na swojego następcę , choć życiorysu wynikało jasno kim był za młodu i co robił w przeszłości - przykład - W 1941 roku, w wieku 14 lat Joseph wstąpił do Hitlerjugend, w której członkostwo było obowiązkowe od 25 marca 1939. Według korespondenta tygodnika National Catholic Reporter Johna Allena, Ratzinger nie podchodził entuzjastycznie do członkostwa w tej organizacji, odmawiał brania udziału w spotkaniach. W 1941 roku, w wieku 14 lat Joseph wstąpił do Hitlerjugend, w której członkostwo było obowiązkowe od 25 marca 1939.

Gdy miał 16 lat wraz z innymi kolegami z klasy rozpoczął obowiązkowe przygotowanie wojskowe w zakresie obrony przeciwlotniczej. Powołany został do programu Luftwaffenhelfer. Zostali przydzieleni do oddziału odpowiedzialnego za ochronę fabryki silników lotniczych BMW w Ludwigsfeld. I to tłumaczy dlaczego św JN był tak jakby od zawsze w Narodzie Niemieckim od czasów kiedy na prośbę Polski pojawili się krzyżacy. Potem zabory , Polski nie było na mapach świata , a kultura Polska była tylko w sercach Polaków .

Nie oficjalnie na cokołach w okresie 1888 roku. Dlatego Hitler nie kazał zniszczyć posągów św JN i motywów na bramiebrandeburskjiej w Berlinie. Dlatego Niemcy upierają się słusznie mówiąc , że to Naziści i Faszyści rozpętali II wojnę światową przy pomocy Stalina .

H
Historycznie

Być może ktoś się dziwi dlaczego święty JN większości występuje w Asturii, Węgry,Niemiec lub w Polsce. Odpowiedz jest prosta dawniej jak ktoś miał się określić jakiej wiary jest , pisano np; Rzymskokatolickiej dziś skrócono niewiadomo dlaczego na Katolik . Wszyscy wiemy jak powstał Zakon Krzyżacki kto wysłał ich do świetego miejsca i dlaczego?, kto zaprosił ich do obrony Polskich granic? i jak powstało Państwo Niemieckie . To dlatego w Berlinie i wielu landach Niemiec postać św , JN jest tak często obecna .

G
Gość

Proszę księdza Proboszcza w Koronowie już istnieje akcent obecność wizerunkowa JN w Kościele. To czy nie lepiej podzielić się z ubogim, jak Bóg nakazuje i przeznaczyć te fundusze na godne życie ludzkie, które codziennie zmaga się z koszmarem jaką jest ulica Spichlerzowa?. To ci mieszkańcy są ogniwem trwałości w wiarę w Boga i przykazań Bożych w ich rękach jest podtrzymywanie kultury Polskiej i wiary Katolickiej .

G
Gość

Gazeto Pomorska - Nie sądzę aby wojska Niemiecki przetopił tą figurkę, jak w ich kulturze JN występuje od prawie zawsze . Często niektórzy twierdzą, że Naród Żydowski opuścił Koronowo z uwagi na Nazistowski wojska Niemieckie i sprzedał własną świątynie (Synagoga )bez aktu notarialnego ?. Skoro dzisiaj nie ma Nazistów , Faszystów , i Sowietów to pytam dlaczego nie wracają do Koronowa do własnych domów ?.

B
Berlin
To bardzo ładny gest od Pana Patryka Panie redaktorze w stronę Niemieckiej kultury i historii przypomina o obecności Pruskiej na tych ziemiach - Dziękuje ! - dla ciekawości

Zaskoczyć może płaskorzeźbiony J.N. na jednym z reliefów Kolumny Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie !.Co robi katolicki święty w środku protestanckiego miasta? Scena przedstawia atak kawalerii skierowany w stronę kapliczki JN. Czy to Jan spowodował spłoszenie się koni i upadek jeźdźca na pierwszym planie? Czy może Nepomuk jest tylko nic nieznaczącym ozdobnikiem? A może znaczenie sceny wiąże się z jakimś rzeczywistym epizodem np. wojny prusko-austriackiej o Śląsk? Sprawę należy zbadać bliżej, co polecam uwadze Łowców Nepomuków. Autorem reliefu jest Moritz Schulz (1825–1904), a cała kolumna gotowa była w roku 1873 Gdzie w Niemczech znajdziemy podobne akcenty .

Land Bawaria - ponad 70 miejscowości posiada wizerunek świetego J. N.- zobacz Google . Pozdrawiam
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska