Rozpoczęcie przygody ze zdrowym stylem życia zawsze wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania, wprowadzeniem systematyczności w treningach, ale nie tylko. To również moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się, co chcemy osiągnąć. Jak wyznaczyć sobie realny cel, a zarazem nie traktować go jako przykrego obowiązku, lecz odnaleźć w nim przyjemność?
Przede wszystkim przed podjęciem pracy warto zastanowić się, jakie są granice, jeśli chodzi o nasz stan zdrowia. Podstawowe badania pomogą nam wykluczyć jakiekolwiek choroby. Kolejnym ważnym krokiem będzie zanotowanie przebytych chorób, operacji, kontuzji, złamań, naderwań oraz skonsultowanie się ze specjalistą. - Podpowie, na jaką aktywnosć fizyczną możemy sobie pozwolić, z jakich ćwiczeń lepiej zrezygnować, a jaki ruch będzie wskazany - mówi Olga Chaińska.
Niestety, coraz częściej w naszym społeczeństwie występuje problem nadciśnienia tętniczego, warto zatem kilka razy w ciągu tygodnia zmierzyć je, a jeśli są odchylenia od normy „książkowej”, za którą uznaje się 120/80, tętno 80, również skonsultować to z lekarzem.
Jeśli już wiemy, jak wygląda stan naszego organizmu i ewentualnie, jakie są przeciwskazania, jeśli chodzi o odżywianie oraz aktywność fizyczną, pora poznać swoją wydolność, aby optymalnie dobrać wysiłek do naszej kondycji. - Najłatwiej zrobić to na specjalnych ergonometrach wydolnościowych, dostępnych w niektórych studiach fitness. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a nasz stan zdrowia na to pozwala, możemy wykonać test Coopera lub test na wydolność: test Margarii - podpowiada Olga.
Problemem wielu osób podejmujących treningi i odchudzanie jest wyznaczanie nierealnych celów. Wiadomo, że dostęp do różnych diet jest powszechny i wiele osób chętnie po nie sięga, jednak należy pamiętać, że z każdej diety należy się wyprowadzić, aby uniknąć efektu jo-jo. - Przyjmuje się, że spadek wagi powinien być równy: 1 tydzień - 1 kilogram, aby było to zdrowe dla naszego organizmu, a przy większym spadku wagi, nasza skóra nie była nadmiernie rozciągnięta, tylko się wchłaniała. Realnie schudnięcie 10 kilogramów powinno zająć nam około 2 i pół miesiąca - przybliża Olga.
Ważne jest, aby dostrzegać, ile pracy jest już za nami. Ciesząc się z każdego zgubionego kilograma, centymetra w obwodach czy lepszego czasu w ćwiczeniach będziemy motywować się bardziej.
Test Coopera - co to?
Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Celem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Tę, w zależności od wieku i płci, określa się na podstawie pokonanego dystansu.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
