Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CWZS Zawisza Bydgoszcz godnie i z honorami świętował 65-lecie

TOMASZ FROEHLKE
w trakcie gali dali pokaz swoich umiejętności.
w trakcie gali dali pokaz swoich umiejętności. Andrzej Muszyński
To ludzie tworzą klub i dzięki nim CWZS Zawisza Bydgoszcz jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych dla polskiego sportu.

Odznaczeni w Zawiszy

Odznaczeni w Zawiszy

ODZNACZENIA PAŃSTWOWE PRZYZNANE PRZEZ PREZYDENTA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO
Złoty Krzyż Zasługi:
1. Sebastian Michał Chmara
olimpijczyk z Atlanty, złoty medalista halowych mistrzostw świata i Europy, trzykrotny rekordzista Polski, pierwszy prezes i współtwórca Cywilno Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, obecnie Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

2. Stanisław Mątewski
trener piłki nożnej w klasy mistrzowskiej, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy Zawiszy, w tym medalistów mistrzostw świata i Europy, trener mistrza Polski juniorów z 1981 roku. Związany z Zawiszą od ponad 40 lat.

3. Stanisław Włodzimierz Sosnowski
wieloletni działacz i prezes Bydgoskiego Klubu Sportów Gimnastycznych Zawisza. Współtwórca sekcji akrobatyki i fitness. Organizator wielu imprez sportowych dla młodzieży. Odznaczony srebrnym krzyżem zasługi.

4. Mirosław Ziółkowski
z Zawiszą związany od lat 50-tych, uczestnik ligowych zmagań w latach 1960-1970, współautor awansu drużyny do I ligi w roku 1964, w swej piłkarskiej karierze rozegrał blisko 400 spotkań.

Srebrny Krzyż zasługi:
1. Dariusz Marek Bednarek
z Zawiszą związany od lat młodzieńczych, najpierw jako trener piłki nożnej, później jako szef klubu. Obecnie wiceprezes cywilno Wojskowego Związku Sportowego Zawisza i szef Wojskowej Grupy Sportowej Bydgoszcz

2. Waldemar Andrzej Keister
wieloletni zawodnik sekcji sportów wodnych WKS Zawisza, reprezentant klubu na imprezach międzynarodowych, obecnie Prezes Cywilno Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, oraz Prezes Stowarzyszenia Sportów Wodnych WKS Zawisza.

3. Andrzej Naglewicz
wieloletni zawodnik, a później trener sekcji wioślarskiej, obecnie Stowarzyszenia Sportów Wodnych. Wychowawca wielu olimpijczyków, medalistów mistrzostw Europy i uczestników mistrzostw świata.

4. Ireneusz Stachowski
Trener strzelectwa sportowego, wychowawca wielu znakomitych strzelców, m.in. wicemistrzyni świata Joanny Nowakowskiej

ODZNACZENIA MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI PRZYZNANE RRZEZ MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI
1. Ryszard Beck
prezes Stowarzyszenia Podnoszenia Ciężarów ,,Zawisza", członek Zarządu CWZS "Zawisza". Przysłużył się do odbudowy bydgoskich ciężarów w czasach gdy w ich istnienie nikt już nie wierzył. Za jego prezesury w klub pozyskał mistrza świata Marcina Dołęgę oraz medalistkę mistrzostw Europy Aleksandrę Klejnowską - Krzywańską.

2. Marian Grzelczak
zasłużony działacz piłkarskich grup młodzieżowych. Kierownik i sponsor młodzieżowych drużyn Zawiszy. Były członek zarządu Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza.

3. Leszek Górski
od 22 lat związany z Zawiszą jako instruktor akrobatyki. Zdobył ze swoimi podopiecznymi kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski oraz medale mistrzostw Europy juniorów i seniorów.

4. Ryszard Harmata
wychowanek Zawiszy, od 1955 roku związany z klubem, współautor awansu do I ligi w latach 1964 i 1979, najpierw jako zawodnik, później jako trener. Wieloletni kapitan drużyny, rozegrał w swojej karierze blisko 1000 spotkań.

5. Jacek Kuczmowski
Wieloletni działacz klubu, założyciel Stowarzyszenia Strzeleckiego, przewodniczący komisji rewizyjnej.

6. Wojciech Kulmatycki
Wychowanek klubu od lat 70 związany z klubem, najpierw jako zawodnik, a obecnie jako trener - prowadził m.in. Adama Kaczmarka, Wojciecha Knapika i Pawła Borowickiego, medalistów mistrzostw świata i Europy

7. Dariusz Malinowski
trener gimnastyki z 18-letni stażem. Jego podopieczni zdobywają medale mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Współautor sukcesu m.in.: Adama Rzepy, zawodnika objętego przygotowaniami do startu w mistrzostwach świata w 2012 roku.

8. Czesław Paterka
W 1971 roku na obiekcie Zawiszy ustanowił rekord świata w wyciskaniu. Znakomity trener i wychowawca, prowadził m.in. Sławomira Zawadę i Piotra Banaszaka, reprezentantów kraju na Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata i Europy.

9. Robert Pilewski
wielokrotny reprezentant kraju, medalista mistrzostw Polski juniorów i seniorów w gimnastyce. Trener pierwszej klasy z 23-letnim stażem. Pracownik naukowy Uniwersytetu Kaźmierza Wielkiego w Bydgoszczy.

10. Leszek Rzepka
trener piłki nożnej I klasy, zasłużony szkoleniowiec grup młodzieżowych od 1962 roku, wychowawca wielu reprezentantów Polski juniorów. W 1986 roku doprowadził drużynę do wicemistrzostwa Polski juniorów.

11. Henryk Stępak
wieloletni zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów, reprezentant kraju. Trener i wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski oraz reprezentantów kraju.

12. Grzegorz Śledziński
Wychowanek klubu, od lat 70 związany z klubem, najpierw jako zawodnik, medalista MP, uczestnik ME, a obecnie jako szkoleniowiec

13. Maciej Trzebiński
Współzałożyciel Stowarzyszenia Strzeleckiego, osoba wspierająca klub od wielu lat, inicjator modernizacji strzelnicy do strzeleń śrutowych na Jachcicach

14. Jerzy Zieliński
Wychowanek klubu, medalista mistrzostw Polski, długoletni pracownik klubu, obecnie kierownik Stowarzyszenia Strzeleckiego.

ODZNACZENIE POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO PRZYZNANE PRZEZ PREZESA ANDRZEJA KRAŚNICKIEGO

1. Paweł Bauman
dwukrotny finalista olimpijskich zmagań, ósmy w Atenach w 2004 roku i szósty w Pekinie 2008 roku w wyścigu kajakowych czwórek na 1000 metrów. Dwukrotny srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy.

2. Marcin Dołęga
olimpijczyk z Pekinu 2008, trzykrotny mistrz świata 2006, 2009 i 2010 roku, mistrz Europy w 2006 roku.

3. Aleksandra Klejnowska-Krzywańska
trzykrotna olimpijka z Sydney, Aten i Pekinu, mistrzyni świata w podnoszeniu ciężarów z 2001 roku, czterokrotna mistrzyni Europy 2001, 2002, 2004 r. i 2008 roku, tegoroczna brązowa medalistka mistrzostw Europy.

ODZNACZENIA MIASTA PRZYZNANE PRZEZ PREZYDENTA RAFAŁA BRUSKIEGO
1. CWZS Zawisza (odbiera Prezes Keister)

2. Roman Dakiniewicz
wieloletni zawodnik i trener tyczkarzy Zawiszy Bydgoszcz. Współtwórca bydgoskiej szkoły skoku o tyczce. Trener m.in.: rekordzistów Polski Mirosława Chmary oraz Pawła Wojciechowskiego, tegorocznego mistrza świata.

3. Włodzimierz Michalski
wieloletni trener tyczkarzy Zawiszy Bydgoszcz. Współtwórca bydgoskiej szkoły skoku o tyczce. Wychowawca m.in.: Pawła Wojciechowskiego i swojego syna Łukasza Michalskiego.

4. Sylwester Niebudek
Trener i wychowawca wielu lekkoatletów Zawiszy, specjalista od biegów długich i maratończyków, m.in. olimpijczyków Ryszarda Marczaka oraz Piotra Piekarskiego.

5. Ryszard Patelka
długoletni zawodnik w rzucie oszczepem, zdobył brązowy medal mistrzostw Polski, obecnie uznany trener Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Zawisza, z którą jest związany od 1960 roku.
Statuetki:
6. Janusz Gassowski
multimedalista mistrzostw Polski w pchnięciu kulą. Finalista halowych mistrzostw Europy w 1984 roku. Obecnie trener Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Zawisza, współautor sukcesu m. in.: Leszka Śliwy.

7.Stanisław Juszczak
zawodnik, a później wieloletni trener lekkiej atletyki w rzucie młotem

8. Mariusz Klimczyk
olimpijczyk z Moskwy w 1980 roku w skoku o tyczce, gdzie zajął 6. miejsce, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy w 1977 roku, siódmy na halowych mistrzostwach świata w 1985 roku, wielokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów.

9. Stanisław Kozłowski
złoty medalista Federacyjnych Mistrzostw Europy w boksie w 1972 roku, wielokrotny mistrz Pomorza, brązowy medalista mistrzostw Armii Zaprzyjaźnionych i mistrzostw Polski.

10. Andrzej Lidmann
wieloletni działacz lekkiej atletyki, członek Zarządu Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Zawisza

11. Stanisław Olczyk
trener lekkiej atletyki z 40-letnim stażem, współtwórca sukcesów sprinterów Tomasza Kluczyńskiego, a wcześniej Bartosza Ozdarskiego i Jacka Lewandowskiego.

12. Mirosław Pabianek
brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w boksie w 1976 roku, medalista mistrzostw Polski, wielokrotny uczestnik zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w boksie.

13. Witold Rulewicz
zawodnik, a później zasłużony działacz lekkiej atletyki, członek komisji Rewizyjnej CWZS Zawisza, uznany Sądzia lekkiej atletyki. Związany z klubem od lat 60-tych.

14. Joanna Wełna
wieloletnia zawodniczka sekcji gimnastycznej, a później strzeleckiej WKS Zawisza, obecnie skarbnik Zarządu Bydgoskiego Klubu Sportów Gimnastycznych Zawisza.

15. Damian Wiśniewski
młodzieżowy mistrz Europy i mistrz Unii Europejskiej seniorów w 2009 roku, wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju na mistrzostwach świata i Europy.

16. Stanisław Wołodko
olimpijczyk z Montrealu w 1976 r. w rzucie dyskiem, uczestnik mistrzostw Europy, multimedalista mistrzostw Polski, rekordzista Polski. Obecnie utytułowany trener w konkurencjach pchnięcie kulą i rzut dyskiem.

Kto zdobędzie tytuł Sportowca Regionu 2011? Można zgłaszać swoich faworytów!

65 lat dla wielu kojarzy się z początkiem zasłużonego odpoczynku na emeryturze. Ale to zupełnie nie dotyczy bydgoskiego klubu.

- Mam przeczucie, że przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Londynie będą najlepsze w historii Zawiszy - mówi ;b:Sebastian Chmara, obecnie zastępca prezydenta Bydgoszczy, jedna z kultowych postaci Zawiszy;-b: - były mistrz świata i Europy w siedmioboju, pierwszy prezes powołanego w 2005 r. CWZS, który zastąpił WKS.

Wszyscy się znali

W sobotę w bydgoskim Kinoteatrze spotkało się kilka pokoleń ludzi, związanych z klubem spod znaku dzielnego rycerza - Zawiszy Czarnego. Ciekawym wspomnieniom nie było końca.

Przeczytaj także: Lekkoatletyka. Marcin Lewandowski zwyciężył w biegu na milę

- Pamiętam, że stołówka była otwierana o 13.00. Dyskobole czy kulomioci niemal zawsze czekali już pod drzwiami. Oj nie wiem, co by się działo, gdyby któraś z pań spóźniła się z otwarciem drzwi choćby o kilka minut - mówił Mariusz Modracki, były filar drużyny piłkarskiej.

- Mam 23 lata, a od dziesięciu jestem związana z Zawiszą. To całe moje życie. Mam nadzieję, że kiedyś choć zbliżę się do mojej idolki Teresy Ciepły - przyznawała sprinterka Marika Popowicz.

- Pamiętam, że w halach zawsze był tłok. Piękne kobiety siadały na małych trybunach salki gimnastycznej, by podziwiać przystojnych sportowców - wspominał były wioślarz Ryszard Kubiak, brązowy medalista igrzysk w Moskwie.

Przeczytaj także: Energa pokonała Widzew. Groźny upadek Julie Page

Gratulacje i życzenia napłynęły z wielu stron. Złote i Srebrne Krzyże Zasługi przyznał prezydent Bronisław Komorowski - złote dla Sebastiana Chmary, Stanisława Mątewskiego, Stanisława Sosnowskiego i Mirosława Ziółkowskiego; srebrne dla Dariusza Bednarka, Waldemara Keistera, Andrzeja Naglewicza i Ireneusza Stachowskiego. Odznaczenia przyznał minister sportu, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezydent Bydgoszczy, związki sportowe.

Sam klub po raz drugi w historii przyznał własne odznaczenia. Zanim jednak doszło do ceremonii ich wręczenia, sala Kinoteatru zatrzęsła się od wielkich braw i gromkiego "Sto lat!". Adresatem nie mógł być ktokolwiek inny niż pułkownik Edmund Milecki - żywa legenda Zawiszy, budowniczy stadionu, przez 12 lat szef klubu (1967-1979).

A początki budowy stadionu - dziś jednego z najnowocześniejszych w Europie - tak w październiku 1955 roku opisywała "Gazeta Pomorska": "Samochody najpierw nawoziły glinę, potem mady nadwiślańskie i w końcu ziemię próchniczą. Potem płytę zwałowano i wysiano 400 kg trawy. W tym samym czasie usypano wały pod przyszłe trybuny, z ziemi pochodzącej z wykopów pod fundamenty bloków na Osiedlu Leśnym (...)".

Szacunek, panie Romanie!

Pułkownik Milecki jest pierwszą osobą, której klub przyznał swoje najwyższe odznaczenie - Złotą Odznakę. Od soboty drugą jest Roman Dakiniewicz, wieloletni zawodnik i trener tyczkarzy, współtwórca bydgoskiej szkoły skoku o tyczce, szkoleniowiec m.in.: rekordzistów Polski Mirosława Chmary oraz Pawła Wojciechowskiego.

- Pracuję w Zawiszy jako trener 47 lat, a wcześniej byłem zawodnikiem. I będę to robił dopóki będę miał siły... - mówił po wręczeniu odznaki.

Oficjalnie światło dzienne ujrzał piękny album klubowy "Zawisza Niebiesko-Czarny 1946-2011. Z biegiem lat, z biegiem dni…"

"Gdy myślę Zawisza Bydgoszcz to... widzę najlepszy klub w Polsce, klub ze wspaniałymi tradycjami. Przyszedłem do Bydgoszczy, bo Zawiszą kierowali mądrzy ludzie" - napisał na wstępie Witold Baran, członek lekkoatletycznego "wunderteamu".

Wiadomości z Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska