Cywilizacja zła

  Cywilizacja zła

  Magdalena Krzyńska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Cywilizacja zła

  ©Wojciech Wieszok

  Po raz kolejny Teatr Wielki z Poznania zrobił furorę. Tym razem dzięki olśniewającej (i chyba bardzo kosztownej!) inscenizacji "Otella" Giuseppe Verdiego.
  Cywilizacja zła

  ©Wojciech Wieszok

       Kompozytora pasjonowały dramaty Szekspira, wcześniej już napisał operę według "Makbeta". Libretto opery opracował Arrigo Boito, przyjaciel Verdiego, a także kompozytor operowy, autor m.in. "Mefistofelesa", który z powodzeniem grany jest w Operze Nova od kilku lat. Verdi skomponował "Otella" w wieku 74 lat, jest to dzieło powszechnie uznane za genialne, będące syntezą wcześniejszych dokonań kompozytora ze zdobyczami Wagnerowskiego dramatu muzycznego.
       Inscenizacja poznańskiego Teatru nie ma słabego punktu, efektami plastycznymi przerasta nawet wersję filmową. Scenograf Jean-Antoine Hierro i reżyser Michał Znaniecki, obaj działający głównie na zachodzie Europy sprawili, że na scenie Opery Nova wyrósł gigantyczny mroczny, szmaragdowo-turkusowy pałac grozy. Z każdego kąta wypełzają wynaturzone, odziane w czarne skóry i metal istoty Cywilizacji Zła. W tym zimnym, kamiennym świecie ujawnia się ciemna strona ludzkiej duszy. Światło przyniesie jedynie Desdemona i jej bezgraniczna miłość. W ten obraz wtopił się wspaniale wykonawca roli Jagona, autora ponurej intrygi, ogarniętego dziką żądzą władzy - Jerzy Mechliński, którego potężny baryton nabrał koloru piekła. To prawdziwa kreacja wokalno-aktorska. Podobnie Robert Woroniecki, tenor o niespotykanej ciemnej barwie i sile głosu w roli Otella, bohaterskiego wodza, oszalałego z zazdrości o swą piękną żonę. Gra aktorska oszczędna, ale pełna wyrazu. Do nich dołącza Agnieszka Wolska jako Desdemona. Ten znakomity tercet stopiony z monumentalnie brzmiącym chórem i orkiestrą pod dyrekcją Grzegorza Nowaka wydobył z "Otella" prawdziwie szekspirowską tragedię. Ostatni akt, w scenerii będącej autentycznym dziełem sztuki, niesie przesłanie wyzwolenia ze zła jedynie poprzez miłość i śmierć.
       

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo