Czas zlikwidować płatne parkingi w centrum Inowrocławia [sonda]

Dominik Fijałkowski
Czy parkomaty znikną z ulic centrum Inowrocławia?
Czy parkomaty znikną z ulic centrum Inowrocławia? Dominik Fijałkowski
- Przychylam się do propozycji. W mieście wielkości Inowrocławia nie powinno pobierać się opłat parkingowych za stawianie aut na ulicach centrum - słyszymy od Mariusza Kownackiego, zmotoryzowanego inowrocławianina.

Z wnioskiem o rozpoczęcie działań, których efektem będzie całkowite zaprzestanie poboru opłat parkingowych w centrum wystąpił ostatnio radny Marek Słabiński z PiS.

Na początek soboty

Samorządowiec zwrócił też uwagę, że praktycznie od ręki wstrzymany powinien być pobór opłat parkingowych w soboty, bo czyniąc to miasto łamie prawo.

Więcej wiadomości z Inowrocławia na www.pomorska.pl/inowroclaw.

- Zgodnie z wykładnią polskich sądów, od 2001 roku soboty są ustawowo dniami wolnymi od pracy. W związku z tym, nie można w nie dokonywać poboru opłat parkingowych. Warto też wspomnieć, że ustawa o drogach publicznych upoważnia samorządy do pobierania takich opłat tylko w dni robocze. Inne działanie jest naruszeniem jej zapisu - komentuje Słabiński.

Martwa strefa

Zdaniem Marka Słabińskiego, obecnie śródmieście Inowrocławia wraz z przyległymi ulicami tworzą martwą strefę. Już dawno nie pełnią roli, jaka przynależna jest handlowemu centrum miasta. Radny uważa więc, że pobieranie tam opłaty parkingowej przyczyni się ostatecznie do znacznego ograniczenia wpływów z podatku od nieruchomości, jednego z głównych składników budżetu miasta.

- Pobieranie opłat parkingowych w centrum Inowrocławia powoduje nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych działających w mieście. Klient do ceny każdej usługi czy towaru nabytego w placówkach handlowych musi doliczyć cenę biletu parkingowego. Tymczasem przy wszystkich wielkich marketach obcych sieci funkcjonują bezpłatne parkingi - podkreśla radny PiS i jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że pobieranie opłat za parkowanie ogranicza konkurencyjność podmiotów gospodarczych działających w szeroko rozumianym centrum Inowrocławia. Dyskryminuje je w stosunku do podmiotów, które takich ograniczeń nie posiadają. Stanowi też utrudnienie dla klientów w dotarciu do handlu, produkcji i usług.

Miasto nie ustosunkowało się jeszcze do wniosków radnego. Warto jednak przypomnieć, że podobne sygnały zgłaszali samorządowcy opozycji już w poprzednich kadencjach. Niestety, nie zostały one zaaprobowane.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
F.B.

parkometry powinny być zlikwidowane!!

H
Huricane

 Bezpłatne parkingi w centrum miasta w każdą sobotę. Drobny sukces ale sukces .Pozdrawiam pomysłodawców!!!!

d
dd

rzeczywiście nadszedł czas ,aby zlikwidować parkingi w centrum!!

J
Jolka

W Poznaniu i Krakowie parkingi w soboty są bezpłatne!!!Co tu u nas się dzieje!!

M
Marek Browiński

 ...jeżeli wg Pana "50,8" Prezydent sobota jest dniem roboczym to dlaczego Urząd Miasta pracuje tylko od poniedziałku do piatku???

I
Iga

Mieszkańcy też muszą płacić, może Pan Słabiński pomyśli o nich również. Mogą wykupić karnet na parkowanie na jednej ulicy ale bez gwarancji na miejsce. Jak nie ma to trzeba płacić za parkowanie na innej ulicy i zapłacić jak każdy.

M
Marek Browiński
W dniu 29.03.2015 o 11:02, Rozsadek napisał:

W sumie popieram, ale jedno zdanie mi się wybitnie nie podoba:Miasto pobiera opłaty bo wybudowało ulice, administruje nimi, sprząta, odśnieża itd. Parkingi przed galeriami, marketami, są wybudowane za ich pieniądze, jeśli mają zyski to mają też bezpłatne parkingi proste. Jeśli pani Stasia z kiosku ruchu chce równego traktowania, to albo niech wybuduje sama parking, albo niech wykupi "kopertę" dla klientów.

Miasto nie może pobuerać opłat za to że wybudowało ulice, tylko z powodów wynikajacych z zapisu w ustawie:

 

"2. Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej. " 

R
Rąbin

Parkometry powinny być zainstalowane na osiedlach. Skoro równo traktować to wszystkich!!!!

e
edward

Parkingi powinny być płatne, oczywiście oprócz sobót i niedziel, ale powinnobyć więcej parkometrów.  W niektórych miejscach odległości między nimi są zbyt duże.

R
Rozsadek

W sumie popieram, ale jedno zdanie mi się wybitnie nie podoba:

Miasto pobiera opłaty bo wybudowało ulice, administruje nimi, sprząta, odśnieża itd. Parkingi przed galeriami, marketami, są wybudowane za ich pieniądze, jeśli mają zyski to mają też bezpłatne parkingi proste. Jeśli pani Stasia z kiosku ruchu chce równego traktowania, to albo niech wybuduje sama parking, albo niech wykupi "kopertę" dla klientów.

H
Henio K.

Popieram wystąpienia obu panów Marków. Brejza po raz kolejny próbuje zapchać dziurę w budżecie kosztem mieszkańców. Przy okazji doprowadza do ruiny lokalnych przedsiębiorców!!!

M
Marek Browiński

...oto treść mojego artykułu na ten temat z portalu 3obieg.pl:

 

Czy Strefa Płatnego Parkowania w centrum Inowrocławia jest legalna?
Napisano 5 miesięcy temu | Brak komentarzy

Wszystko wskazuje na to, że od ponad pięciu lat w Inowrocławiu bezprawnie pobiera się opłatę za parkowanie w centrum miasta. Problem polega na tym, że powołana do życia przez władze miasta Strefa Płatnego Parkowania, od samego początku została oznakowana nieistniejącymi w Polsce (patrz odpowiednie rozporządzenia) znakami drogowymi.

W rozporzadzeniu w punkcie 5.2.50. Strefa płatnego parkowania, czytamy:
Znak D-44 „strefa płatnego parkowania” stosuje się w celu wskazania strefy, w której w określone
dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo pobierana jest opłata za postój pojazdu samochodowego.
Znak D-44 ma wymiary ustalone dla grupy znaków dużych. Na znaku obok napisu „Postój płatny” wskazuje się sposób wnoszenia opłaty za postój pojazdu samochodowego przez umieszczenie napisu lub symbolu parkometru, karty zegarowej lub biletu. Jeżeli obowiązek wnoszenia opłaty za postój pojazdu samochodowego dotyczy określonych dni roboczych lub godzin, pod napisem „Postój płatny” umieszcza się informację określającą zakres stosowania znaku D-44. Symbole stosowane na znaku D-44 pokazano na rys. 5.2.50.2.

Jak widać na zdjęciu, w Inowrocławiu postawiono tablice znakopodobne wyraźnie różniące się od prawidłowego znaku D-44. Na tych tablicach widnieje napis “Parkowanie płatne” zamiast “Postój płatny”.

Uważam, że skoro strefa została oznakowana niezgodnie z przepisami, to ona nie istnieje, a jeżeli ona nie istnieje, to bezprawnie w okresie od 1 lipca 2009 r. do 30 września 2014 r. pobrano od kierowców z tytułu opłat za parkowanie kwotę 3.629.060,60 zł.

Próbowałem wyjaśnić tę sprawę w miejscowym Urzędzie Miasta wysyłając do Prezydenta Miasta mail z pytaniami:

1. Kiedy (proszę podać datę) postawiono te tablice zamiast prawidłowych (zgodnych ze wzorem w rozporządzeniu) znaków D-44?
2. Ile od tej daty do dnia 30 września 2014 r. wpłynęło pieniędzy do budżetu miasta z tytułu pobieranej opłaty za parkowanie w SPP?
3. Kto jest odpowiedzialny (imię i nazwisko) za postawienie tych tablic zamiast znaków drogowych?
4. Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte w stosunku do osoby odpowiedzialnej za to niedopatrzenie?
5. Jak zamierza Pan zwrócić obywatelom bezprawnie pobrane pieniądze?

Jednak spotkał sie on z kompletnym niezrozumieniem tematu lub, co gorsze, z niechęcią zrozumienia.

 

pełny obraz sprawy można poznać na moim blogu "lub czasopisma" na ino-online.

 

Dodaj ogłoszenie