Wystawę można oglądać do 23 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp jest bezpłatny. Prezentowane są na niej m.in. popielnice twarzowe, naczynia do jedzenia i picia, korale z bursztynu i szkła, pierścienie, a także rekonstrukcja grobu z obwarowaniem kamiennym z Gockowic czy grób skrzynkowy kultury pomorskiej z V w. p.n.e. z Czarnowa.
Podczas uroczystości otwarcia nie zawiodła młodzież z czerskich szkół. Najważniejszymi gośćmi byli jednak dr Krzysztof Walenta oraz prof. dr hab. Tadeusz Grabarczyk z Zakładu Archeologii Pomorza w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Czerszczanie, a szczególnie mieszkańcy Odrów, prof. Grabarczyka znają bardzo dobrze. To on od trzydziestu lat prowadzi badania w Kręgach Kamiennych w Odrach. - Ta wystawa to wejście w tę najstarszą część historii, część niespisaną, lecz wydobytą z ziemi - mówił prof. Grabarczyk. - Mam nadzieję, że będzie dla czerszczan lekcją historii małej ojczyzny.
Krzysztof Walenta opowiedział natomiast zebranym m.in. o obrządku grzebania zmarłych, elementach wyposażenia grobów oraz o tajnikach prowadzenia prac archeologicznych.
Swoją prelekcję dr Walenta zakończył apelem o ocalenie miejsc, które wciąż kryją skarby i zabytki cenne dla archeologów i naszej historii. - Odkrywanie zabytków archeologicznych wcale się nie skończyło - mówił. - Takich cennych stanowisk pozostało jeszcze wiele. Chciałbym zaapelować do przypadkowych odkrywców i tych, którzy posiadają jakiekolwiek informacje na ten temat, by o nich informowali.
Organizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka w Czersku oraz Ośrodek Kultury, zaś eksponaty przygotowała Krystyna Trzcińska.
CZERSK Korale z bursztynu i szkła oraz grób skrzynkowy w bibliotece
(KL)

Krzysztof Walenta podczas otwarcia wystawy
W Miejskiej Bibliotece otwarto wystawę "Archeologia wokół nas". Można na niej zobaczyć eksponaty z osad i cmentarzysk z Leśna, Brus, Gockowic i Ostrowitego.