Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery łodzie BTW otrzymały imiona druhów, którzy odeszli już na wieczną wartę [zdjęcia]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
8 kwietnia, podczas uroczystego otwarcia sezonu 2022 w BTW,  cztery łodzie otrzymały imiona druhów, którzy odeszli w ubiegłych latach
8 kwietnia, podczas uroczystego otwarcia sezonu 2022 w BTW, cztery łodzie otrzymały imiona druhów, którzy odeszli w ubiegłych latach BTW
Ułan Max, Andrzej, Józef i Horst - takie imiona noszą łodzie Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Tegoroczne otwarcie sezonu na przystani Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyło się 8 kwietnia br. i było wyjątkowe. A wszystko dlatego, że cztery łodzie otrzymały imiona druhów, którzy odeszli w ubiegłych latach. Łodzie poświęcił ks. Krzysztof Buchholz. Wzruszenia nie kryli bliscy druhów, którzy wzięli udział w piątkowej uroczystości.

Ułan Max na cześć druha Maksymiliana Kasprzaka

Pierwsza z łodzi nosi imię Ułan Max na cześć druha Maksymilina Kasprzaka.

- Jego życiorys był wspaniałą opowieścią o losie pokolenia, któremu dane było budować niepodległą Polskę, walczyć o jej wolność, a potem znaleźć się w powojennej rzeczywistości. Z BTW druh Maksymilian związany był od okresu przedwojennego. W latach 1970-1980 był prezesem i wiceprezesem klubu, a w kolejnych latach przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Za swoje zasługi został członkiem honorowym Towarzystwa - opowiadają w BTW.

O druhu Maksymilianie Kasprzaku wielokrotnie pisaliśmy w „Albumie Historycznym”. Był kombatantem września 1939 roku, żołnierzem przedwojennego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie oraz najstarszym byłym zawodnikiem i działaczem BTW. Całe życie pracował w księgowości. Oprócz wioślarstwa jego wielką miłością były konie.

Pana Maksymiliana honorowano go marszałkowskim Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Medal wręczany jest rówieśnikom Niepodległej i świadkom odradzającej się Ojczyzny.

Maksymilian Kasprzak zmarł 20 kwietnia 2021 roku w wieku 101 lat.

Andrzej na cześć druha Andrzeja Kugacza

Kolejna łódź otrzymała imię Andrzej, by upamiętnić druha Andrzeja Kugacza, czynnego zawodnika BTW w latach 70. ubiegłego wieku. Po wielu latach przerwy wrócił do klubu, który zawsze był Jego drugim domem. Jak sam mówił, poznał tu i zaprzyjaźnił się z wieloma wspaniałymi ludźmi. Od roku 2010 był członkiem zarządu klubu, sekretarzem i wiceprezesem ds. organizacyjnych.

- Andrzej - człowiek, przyjaciel, kolega zawsze chętny do pomocy innym. Pomimo zmagań z ciężką chorobą, jak przystało na prawdziwego zawodnika, walczył z nią i nie odpuszczał do samego końca - wspominają w BTW.

Andrzej Kugacz odszedł w czerwcu 2020 roku.

Horst na cześć druha Horsta Waliszewskiego

Kolejna z łodzi nosi imię Horst na cześć druha Horsta Waliszewskiego, członka BTW od 1957 roku. Był on wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski, a po zakończeniu kariery zawodniczej przez wiele lat pełnił w klubie rolę trenera. Druh Horst to także sędzia wioślarski, członek zarządu BTW od 1966 roku. Pełnił funkcję wiceprezesa do spraw sportu do 1982 roku, którą następnie kontynuował w latach 2001-2010. W pamięci kolegów zapisał się jako społecznik działający dla dobra człowieka na wielu płaszczyznach.

Horst Waliszewski zmarł 11 stycznia 2021 roku. Miał 80 lat.

Józef na cześć druha Józefa Wróblewskiego

Ostatnia z poświęconych łodzi od 8 kwietnia 2022 roku nosi imię Józef na cześć druha Józefa Wróblewskiego, przyjaciela „Albumu Historycznego”. Choć członkiem BTW był od 1970 roku, to z wioślarstwem, dzięki rodzinnym tradycjom, związany był od samego początku swojego życia. Mama Łucja Woźniakowska-Wróblewska była w okresie międzywojennym działaczką w Bydgoskim Klubie Wioślarek. Z kolei tata Józef był współzałożycielem BTW oraz działaczem Komisji Imprezowej i sekcji hokeja w BTW. W 1929 roku otrzymał Pamiątkową Odznakę BTW za „długoletnią gorliwą pracę oraz zasługi wniesione dla rozwoju klubu”. W 1945 roku ponownie zaangażował się w życie towarzyskie BTW. Został członkiem Komisji Imprezowej i Rewizyjnej. Organizował słynne bale karnawałowe i wycieczki na regaty.

Druh Józef pełnił funkcję członka komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego, członka zarządu.

- W Bydgoszczy był nie tylko znanym chirurgiem-stomatologiem, ale także duszą towarzystwa podczas uroczystych przyjęć. Zawsze w biegu, w BTW zapamiętany zostanie jako strażnik tradycji oraz pomysłodawca i organizator „Balu Wioślarza” oraz innych imprez służących popularyzacji wioślarstwa - wspominają w BTW.

Druh Józef żył z kalendarzem w ręku. Miał wiele pasji. To harcerstwo, żeglarstwo, wioślarstwo, narty. Aż trudno uwierzyć, że na wszystko potrafił znaleźć czas.

Józef Wróblewski odszedł 26 marca 2020 roku. Miał 79 lat.

Będzie dobrym patronem dla klubu

W uroczystościach udział wzięli bliscy druhów, których już nie ma z nami.

- W tym roku otwarcie sezonu wioślarskiego w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim było dla mnie pełne wzruszeń. Wszak jedna z łodzi wyczynowych otrzymała imię świętej pamięci Józefa. Myślę, że będzie dobrym patronem dla klubu i zawodników - przekonuje Jolanta Wróblewska, żona pana Józefa.

Jego syn Rafał dodaje:

- To był ważny dzień w moim życiu. Tata był bardzo oddany BTW. Wielkie dzięki dla klubu za zaproszenie i pamięć o moim Tacie - podsumowuje Rafał Wróblewski, syn Józefa Wróblewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska