Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Czy słowa mogą bardziej zranić niż przemoc fizyczna? Debata o mowie nienawiści w Grudziądzu

(PA)
Debata o mowie nienawiści odbyła się w auli I LO w Grudziądzu.
Debata o mowie nienawiści odbyła się w auli I LO w Grudziądzu. Piotr Bilski
Czy słowa mogą bardziej zranić niż przemoc fizyczna - pytał licealista. Prezydent Maciej Glamowski: - Najpierw jest słowo, a potem czyny. Po tym jak grożono mi śmiercią, mój syn przeżywa traumę. Dzwoni do mnie bardzo często i pyta czy nikt mnie nie zaatakował.

Oprócz Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza z młodzieżą szkół średnich rozmawiali Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, który jako pierwszy rozmawiał i udzielał wsparcia matce Stefana W., podejrzanego o brutalny mord prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza oraz Przemysław Wyciechowski, prezes fundacji zajmującej się pomocą uchodźcom i imigrantom.

- W Gdańsku doszło do tragicznego morderstwa polityka, samorządowca. Czy hejt miał wpływ? Nie wiem, ale mógł mieć - uważa prezydent Grudziądza, prywatnie szwagier zmarłego prezydenta Gdańska. - Hejt jest obecny w wielu obszarach życia. Trzeba o tym mówić. Musimy być otwarci na drugiego człowieka bez względu na jego kolor skóry, ubranie. Różnijmy się, ale szanujmy.

Nie tolerujmy telefonu z groźbą śmierci. Nawet gdyby był żartem

Maciej Glamowski nawiązał także do siły jaką mogą mieć słowa odwołując się do sytuacji gdy na policję zatelefonował mężczyzna i groził mu śmiercią. Informację publikowały media. - Mój syn ma dziesięć lat. Czyta to wszystko. Pyta mnie:„Tato zabito wujka, czy ciebie też ktoś zamorduje?” Być może ten telefon był żartem, ale dla mojej rodziny, dla Jasia to nie żart - dzieli się swoimi doświadczeniami włodarz Grudziądza. - Takie sytuacje nie mogą się powtarzać.

O SPRAWIE PISALIŚMY
: Kaucja, dozór, zakaz wyjazdu... Policjanci i prokurator rozliczyli mężczyznę, który groził prezydentowi Grudziądza

Do sprawy odniósł się też wiceprezydent Gdańska: - Mężczyzna, który groził śmiercią prezydentowi Grudziądza był po alkoholu. To czynnik, który być może wyzwolił w nim odwagę do takiego zachowania. Nie można tego tolerować. Trzeba to zatrzymać.

Wiceprezydent Gdańska do młodzieży: - Nic was nie zwalnia od myślenia

Licealistów, którzy zebrali się na auli I LO interesowała m.in. opinia gości na temat mediów i wpływu na odbiorców.
Piotr Kowalczuk radził: - Obejrzyjcie sobie kilka wydań dzienników emitowanych w różnych stacjach i wtedy wyróbcie sobie zdanie. Czytajcie różną prasę. Docierajcie do wielu źródeł w internecie. Nikt was nie zwalnia z myślenia.

CZYTAJ TEŻ: Prezydent Grudziądza o tragedii dotyczącej prezydenta Gdańska: -"Ogromna tragedia spotkała moją rodzinę" [AKTUALIZACJA]

Innego ucznia nurtowało to, dlaczego debata została zorganizowana taka późno. - Hejt istnienie od dawna. Czemu dopiero śmierć prezydenta Adamowicza wywołała dyskusję - dopytywał. I zadał jeszcze jedno pytanie, zaznaczając że jest „mocne”, ale jest delegatem klasy i proszono by je zdał: - Czy śmierć prezydenta Glamowskiego także wywołałaby taką reakcję jak zabójstwo Pawła Adamowicza?

- Śmierć prezydenta Gdańska to dramat polityczny, społeczny i rodzinny, który zapisze się na kratach historii Polski i Europy. Doszło do niego na oczach milionów ludzi. Przekroczone zostały kolejne granice. Nigdy wcześniej nie było takiego zdarzenia - na pierwsze pytanie odpowiada Maciej Glamowski. - Dobrze, że rozpoczęliśmy takie debaty i będziemy je kontynuowali.
Drugie pytanie od ucznia, Macieja Glamowskiego wprawiło w zakłopotanie...- Nigdy nie myślałem o własnej śmierci. Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie...

WAŻNE PRZESŁANIE: Wspomnienie prezydenta Grudziądza o Pawle Adamowiczu: -Pracujmy wytrwale dla Polski dialogu, taka śniła się Pawłowi...

- Jakie emocje do sprawcy morderstwa Pawła Adamowicza towarzyszyły tuż po zdarzeniu i gdzie są granice tolerancji? - pytała jedna z uczennic.
- Granica jest tam, gdzie jest drugi człowiek - mówi Piotr Kowalczuk. - My, współpracownicy prezydenta Adamowicza dopiero zaczynamy przeżywać żałobę. Cały czas nie dochodzi do nas to co się stało. Rozmawiałem z matką Stefana W. Jej życie zostało rozdarte tak samo jak serce prezydenta. Jej syn zadał także swojej rodzinie wielki ból, z którym muszą się zmierzyć .

Szacunek. Dyskusja bez obrażania. Komentarze bez hejtu

- Czy są sposoby aby powstrzymać mowę nienawiści? - pytała licealistka.
- Szacunek do drugiego człowieka - jednoznacznie twierdzi Maciej Glamowski. - Trzeba dyskutować ze sobą, ale bez obrażania, hejtowania.
Piotr Kowalczuk dodaje: - Zastanówmy się też, czy komentując coś w sieci, gdzie jesteśmy anonimowi, mielibyśmy odwagę powiedzieć komuś to samo prosto w twarz... O świecie można mówić w sposób różniący, ale nie zabijający.

W auli I LO odbyła się debata z młodzieżą grudziądzkich szkół na temat mowy nienawiści z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim, wiceprezydentem Gdańska Piotrem Kowalczukiem i Przemysławem Wyciechowskim Prezesem Fundacji EMIC.

Debata samorządowców z młodzieżą Grudziądza o mowie nienawiś...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska