Osiem wieków temu, w roku 1213, wieś Dobrcz po raz pierwszy pojawiała się na kartach historii. W dokumencie z 24 czerwca tegoż roku "biskup Iwo Odrowąż odziedziczoną wieś Dobrcz darował klasztorowi cysterskiemu w Sulejowie"...
I z tej to przyczyny Dobrcz czci swe 800-lecie. Główne obchody przewidziane są na czerwiec (dokładnie 15 czerwca), ale sporo już działo się w maju.
Rozstrzygnięty już został m.in. konkurs plastyczny: "VIII wieków Dobrcza", literacki "Stwórzmy legendę o Dobrczu", i fotograficzny: " Dobrcz - moje miejsce na ziemi". Na ten ostatni konkurs można jeszcze nadsyłać swe prace do Gminnego Ośrodka Kultury.
W ramach obchodów 800-lecia wsi realizowany jest program "Zielony Dobrcz". I w ramach tegoż pomysłu utworzony został w centrum Dobrcza, bo przy ulicy Osiedlowej, nie opodal Urzędu Gminy, skwer 800-lecia Dobrcza. I tam właśnie, w centralnej części tego skweru, władze gminy postanowiły posadzić dąb 800-lecia.
Nadano temu bardzo uroczysty charakter. Były władze gminy, sołtys i rada sołecka wsi Dobrcz, radni, dzieci i młodzież nie tylko z Zespołu Szkół w Dobrczu, również z ZS w Kotomierzu. Bo przekazane przez nadleśnictwo lipy uczniowie obu szkół po uroczystościach na skwerze im. 800-lecia Dobrcza pojechali posadzić przy autostradzie słońca.
Tak mieszkańcy gminy nazywają drogę powiatową Dobrcz-Kotomierz. Przed remontem rosły przy niej dorodne drzewa, głównie lipy. Usunięto je i piękna, wyremontowana, pokryta asfaltem, a nie jak kiedyś kocimi łbami, stała się bezdrzewna. Stąd nazwa: autostrada słońca. Teraz zdobi ją 800 młodych lip otrzymanych z nadleśnictwa.
A co czeka mieszkańców 15 czerwca? Najpierw msza św. w kościele św. Wawrzyńca, a potem uroczystości w Zespole Szkół im. Kazimierza Górskiego. Atrakcji nie zabraknie. Z okazji 800-lecia wydana też zostanie książka: "VIII wieków Dobrcza na kartach historii".
Czytaj e-wydanie »