Ekolodzy skupieni w organizacji Greenpeace mówią wprost: - Badania na zwierzętach jasno wykazały, ze GMO mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Żywność genetycznie modyfikowana nie rozwiąże tez problemu głodu na świecie. Jego sednem nie jest brak żywności, lecz jej zła dystrybucja.
Koniec z plastikową żywnością z marketów!
W trosce o zdrowie działacze Greenpeace opublikowali specjalny "Poradnik dla konsumenta - jak unikać żywności genetycznie modyfikowanej".
A piszą, że nie stosują GMO
W zestawieniu znajduje się spis producentów, którzy nie gwarantują, że ich produkty nie zawierają składników genetycznie modyfikowanych. Są to takie firmy, jak: Danono, Animex Sokołów, Rad Bull i Żywiec.
- Nie miałem pojęcia, że tacy potentaci uciekają się do stosowania podejrzanych składników - przyznaje Marcin Kłusowski, bydgoszczanin. - Już sam nie wiem, co jeść i co kupować.
GMO. Polscy naukowcy zmutowali ziemniaka
Greenpeace zaznacza, że wspomniani producenci tylko "nie gwarantują, że ich produkty są wolne od GMO". W raporcie organizacji nie ma jednoznacznego stwierdzenia, że te właśnie firmy produkują żywność genetycznie zmodyfikowaną.
Ekolodzy twierdzą, że produkty tych przedsiębiorstw są bezpieczne
Zestawieniu towarzyszy też lista przedsiębiorstw, które według ekologów, są bezpieczne. W wyliczeniu znajdują się: ADM Szamotuły, Arla Foods, Bakoma, Hochland, Kruszwica, Mlekowita, Mlekpol, OSM Łowicz, Piątnica, SM Gostyń, Unilever, TK Trade, Drosed, Duda, Farmutil, Fermy Drobiu, Graal, Indykpol, JBB, madej&Wróbel, Pamapol, PMB, Superdrob, Woźniak, Barilla, Dr Oetker, Food Care, Heinz, Mars, Nestle, Polski Cukier, Bahlsen, Jutrzenka, Ferrero, Koral, Kraft Foods, Mieszko, Odra, Agros Nova, Bonduelle, Chiquita, Hortex, McCain Polska, Herbapol, Mokate, Sara Lee, Tchibo, Coca-Cola, Hoop, Maspex, Pepsico, Ustronianka, Carlsberg, Diageo, Kompania Piwowarska, Sobieski.
Czytaj e-wydanie »