Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata Kopacz - Szydło. Część druga o polityce zagranicznej

AIP
Debata Ewa Kopacz - Beata Szydło.
Debata Ewa Kopacz - Beata Szydło. Piotr Smoliński
W drugiej części debaty dotyczącej spraw zagranicznych i obronności pytanie zadała Justyna Pochanke. Stwierdziła, że wojna na Ukrainie czy, bombardowania Syrii pokazały, że Rosja chce mieć strefy wpływów i być supermocarstwem, a niektórym taka postawa nie przeszkadza np. Viktorowi Orbanowi. Jak Polska ma sobie ułożyć relacje z Rosją Putina?

- Rzeczywiście. Jeśli chodzi o sprawy zagraniczne w tym trudnym czasie powinna obowiązywać zasada, że wszyscy mówimy jednym głosem - stwierdziła Szydło. Dodała, że premier, prezydent, rząd muszą współpracować i budować silną pozycję w regionie. - Musimy robić wszystko, żeby nasza pozycja na arenie międzynarodowej była na tyle silna, żeby było rozumiane, że nasz e bezpieczeństwo to również bezpieczeństwo Unii Europejskiej - stwierdziła Szydło. Dodała, że potrzebna jest wspólna polityka zagraniczna i prezydent oraz rząd muszą razem prowadzić te rozmowy.

Debata na żywo: Debata Kopacz - Szydło [Rozmowa o Polsce online, Transmisja w TV]

- To, co wydarzyło się w ostatnich czasach, jest konsekwencją tego, co działo się od pewnego czasu - odpowiedziała na to samo pytanie Ewa Kopacz. Stwierdziła, że to, co wydarzyło się na Ukrainie, to "zamach na suwerenność tego kraju". Przypomniała, że Rada Europejska mówiła, że nie dajemy przyzwolenia na tego typu zachowania. Dodała, że Polacy pomagali Ukraińcom, Polakom ewakuowanym z Donbasu. - Nasze bezpieczeństwo to nie tylko sojusz, ale i silna armia - podkreśliła. Dodała, że armia musi być dobrze dozbrojona i wyszkolona. Podkreśliła, że Unia Europejska stwarza do tego warunki. Dodała również, że należy być solidarnym w polityce odnośnie do Putina.

Dorota Gawryluk zapytała, w jakich sprawach jest nam po drodze z Unią Europejską, a w jakich - nie? W których możemy jej odmawiać, np. czy w sprawie uchodźców?

- Nie ma silnej Polski bez silnej Europy - stwierdziła Kopacz . Powiedziała, że eksport wzrósł o 300 mld zł w ciągu 8 lat. - Jeśli dziś mówimy o naszej pozycji w UE, to jest naprawdę silna dodała. Stwierdziła, że to "my postawiliśmy tamę" jeśli chodzi o uchodźców. - To my powiedzieliśmy twardo, nie będzie obowiązujących kwot, przyjmiemy tyle, na ile nas będzie stać - stwierdziła premier. Dodała, że "stąd nasze twarde negocjacje. To świadczy o naszej silnej pozycji w Unii Europejskiej". Przypomniała, że Donald Tusk jest autorem Unii Energetycznej. - To my dzisiaj możemy budować połączenia gazowe między Polską i Litwą - zakończyła wypowiedź.

Piotr Kraśko pytał jakie są wielkie światowe procesy, z którymi państwo polskie będą musiały się zmierzyć. - Ważnych spraw jest wiele. Wszystkie są bardzo istotne - Szydło. Zwróciła uwagę, że najważniejsza jest współpraca między prezydentem i rządem. Mówiła, że nie dowiedzieliśmy się od pani premier ilu tych uchodźców do nas przyjedzie. Ważne są relacje z Rosją, która jest dla nas partnerem, ale też i przeciwnikiem.

– Musimy dbać o własny kraj jak o własny dom. Kiedy w 2006 r. był budowany Nord Stream I nie słyszałam głosu sprzeciwu PiS. My nie poddamy się jak wy w 2006 r. Pan prezydent umie rozmawiać tylko ze swoimi – atakował Kopacz. Premier podkreślała, że najważniejsi są nasi mali przedsiębiorcy.

Wideo: "O efekcie debaty decyduje dyspozycja dnia". Rozmowa Kopacz-Szydło na ustach polityków

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska