Nazwy kilku ulic zmienić muszą pilnie rajcy w Mroczy. W Szubinie problem mniejszy. Zastrzeżenia IPN dotyczą tylko dwóch traktów w mieście. Patronem jednego z nich jest Lucjan Szenwald, poeta i działacz komunistyczny. Druga zakwestionowana nazwa to 21 Stycznia. To dzień wyzwolenia Szubina spod okupacji hitlerowskiej. Wyzwolicielem Armia Czerwona.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Tematem Rada Miejska Szubina zajmie się na sesji w czwartek 31 sierpnia. Zwołano ją w ratuszu o godz. 11. Jest propozycja, by ulicę Lucjana Szenwalda przemianować na ul. Wisławy Szymborskiej, znakomitej poetki, eseistki, tłumaczki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Z kolei patronem dotychczasowej ul. 21 Stycznia w Szubinie ma zostać ks. Jan Kątny, długoletni proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie i dziekan szubiński, do dziś wspominany przez mieszkańców.
Zasłużony kapłan pochodził z Bydgoszczy, proboszczem w Szubinie został w roku 1980. Wiele zrobił dla miasta. Uhonorowano go za to w 2007 r. Medal im. Sędziwoja z Szubina. To najwyższe gminne odznaczenie. Medal przyznany został księdzu prałatowi za całokształt zasług dla środowiska szubińskiego. Nie było to jego pierwsze lokalne odznaczenie. Księdza Jana Kątnego uhonorowało też za jego zasługi Kujawsko-Pałuckie Towarzystwo Kulturalne w Szubinie przyznając mu medal. im. ks. Jana Klejna.
Kapłan zmarł trzy lata temu w wieku 91 lat. Pozostawił po sobie wdzięczną pamięć.
Info z Polski - 24 sierpnia 2017.