Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dialog przez naukę w toruńskiej uczelni (galeria zdjęć)

Katarzyna Fus
fot. Lech Kamiński
Otwarcie Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej może zmienić oblicze Torunia. Czy przestaniemy być "rydzykowem", a nowa uczelnia zostanie toruńskim symbolem pokoju i tolerancji?

Szkoła Filologii Hebrajskiej

O tym przekonani są wszyscy ci, którzy wczoraj uczestniczyli w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej. Tablicę poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz, a do Torunia przybyli m.in. były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. W spotkaniu przy klasztorze franciszkanów na ul. Poznańskiej uczestniczyli również mieszkańcy Podgórza, którzy przyszli z ciekawości, mimo deszczowej pogody.

- To ważne wydarzenie dla naszej dzielnicy i całego Torunia - uważa Wanda Skawińska, mieszkanka Podgórza. - Po pierwsze będziemy mieć kolejną uczelnię, po drugie cała Polska zobaczy, że u nas różni ludzie potrafią się dogadać.

Historia na naszych oczach
Uroczystość zbiegła się z 800. rocznicą założenia zakonu franciszkańskiego i 350-leciem funkcjonowania zakonu w Toruniu. Obecny na uroczystości naczelny rabin w naszym kraju nie ukrywał, że jesteśmy dziś świadkami niecodziennego wydarzenia.

- Dziś cała Polska i świat patrzy na Toruń - mówił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. - I może zobaczyć prawdziwe oblicze tego miasta i Polaków.
- Toruń jest symbolem przełamywania najtrwalszych stereotypów - dodała Ewa Junczyk-Ziomecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. - Polacy, Żydzi, duchowni, są dziś świadkami powstawania miejsca, w którym ludzie wreszcie będą ze sobą rozmawiać jak ludzie.

Startują jesienią
Uczelnia początkowo będzie kształcić na kierunku filologia hebrajska. W programie studiów znajdą się m.in. lektoraty języka aramejskiego oraz hebrajskiego biblijnego i rabinicznego oraz zajęcia z literatury hebrajskiej. W roku akademickim 2009/2010 uczelnia planuje przyjąć ok. 60 studentów na studiach pierwszego stopnia. Nie wiadomo jeszcze kiedy studenci będą mogli uczęszczać na studia magisterskie. Nauczanie rozpocznie się w październiku, mimo że nie wszystkie budynki będą ukończone jesienią.

Wczoraj podpisano także list intencyjny w sprawie utworzenia fundacji wspierającej działanie szkoły. Franciszkanie liczą na to, że przez jej powołanie będzie więcej pieniędzy na funkcjonowanie szkoły i upowszechnianie uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska