Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dietetyczne walory prosa

Zbigniew Przybylak
Fot. sxc
Proso należy do bardzo starych roślin uprawnych. W starożytności było rozpowszechnione w Azji i w Europie, bo ma niezbyt wysokie wymagania uprawowe. Mongołowie, prowadzący koczownicze życie, piekli chleb jedynie z prosa. Chleb z prosa i kasza jaglana były podstawowym pożywieniem Tatarów krymskich, narodów kaukaskich i plemion koczujących za Uralem.

W Europie uprawa prosa zmniejszyła się w okresie średniowiecza, kiedy rozpowszechniła się uprawa gryki, kukurydzy, a później ziemniaka. Obecnie uprawia się proso głównie w Azji i w Afryce. W Polsce proso stało się zapomnianą i niedocenianą rośliną uprawną. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na stołach pojawiały się od czasu do czasu potrawy z wytwarzanej z ziaren prosa kaszy jaglanej. Kiedyś w Polsce, zwłaszcza na Kresach, jadano jej nawet sporo. Jeszcze wcześniej, o czym pisze Pasek w swych pamiętnikach, pułki polskie na leżach siały proso i sadziły ćwikłę na wyżywienie. Był to więc podstawowy pokarm żołnierzy. A skoro tak, to musiał być naprawdę posilny. Najogólniej mówiąc - proso wyparły z czasem inne rośliny zbożowe, a także ziemniaki.

Bardzo cennymi walorami odżywczymi i dietetycznymi prosa zaczęto ponownie interesować się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Przetwory z prosa, głównie kasza, ale także mąka zaczęły trafiać przede wszystkim na stoły osób i dzieci uczulonych na gluten popularnych zbóż, m.in. pszenicy, żyta.

Poza tym zainteresowali się walorami tej rośliny wegetarianie oraz zwolennicy ekologicznej profilaktyki zdrowotnej, ekologicznej diety. Stąd między innymi rozpoczęto w Polsce uprawę tej rośliny w niektórych gospodarstwach ekologicznych. Jednak roślina ciągle jest mało popularna, dlatego nadal w Polsce uprawia się jej niewiele.

Ziarno, głównie w formie kaszy, którą kupić można przede wszystkim w sklepach ekologicznych często jest importowane z krajów południowej Europy albo z Chin. Przy czym zwłaszcza chińskie proso różni się nieco od naszego, m.in. jest zazwyczaj drobniejsze, stąd i kasza bywa drobniejsza.

Warto dodać, że proso jest też cenną paszą dla drobiu, zwłaszcza ozdobnego, gołębi. Chętnie ziarna tej rośliny kupują hodowcy ptaków ozdobnych m.in. kanarków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska